התרופה האמיתית

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

 התרופה האמיתית – מיכאל ראם

'שיטת הפלאים של הפסיכיאטר הנודע מווינה פרופ' מיכאל זינגר, הצילה אנשים רבים ברחבי העולם!' נכתב בראש המודעה שהופיעה בעיתוני הבוקר כשתחתיה מפורטת תכניתו החדשה של פרופ' זינגר לטיפול בדיכאון מתמשך. על פי התכנית המטופל צריך לשהות במתחם מיוחד למשך שלשה שבועות כשבמהלכם יקבל את התרופה מצוות המקום מדי יום. הפרופסור הנודע התחייב לתוצאות מיידיות ולמרות שהטיפול היה יקר במיוחד היו לא מעט אנשים לשלם כדי שיוכלו להתעורר ליום ללא חרדות ודיכאונות. ואכן אט אט החלה להתפרסם השמועה שתרופת הפלא אכן עובדת בצורה מדהימה, רשימת הממתינים לטיפולו של הפרופ' זינגר הלכה והתארכה עד שהיה צריך להמתין מספר חדשים כדי שיתפנה מקום במתחם הטיפולים של הפרופסור הנודע. השמועות על תרופת הפלא הגיעה גם לחברת התרופות G.F.K. שהובילה בתחום התרופות לבריאות הנפש, החברה ניסתה לעשות הכול כדי להגיע להרכב התרופה שמצליחה לעשות את העבודה, אבל פרופ' זינגר וצוותו היו זהירים מאד ולא הייתה שום אפשרות להוציא את התרופה מחוץ למתחם.

בהנהלתה של G.F.K. לא ויתרו והחליטו לנסות ולשלוח אדם שיצליח להתקבל לטיפול. לאחר חיפוש מעמיק נמצא דניאל - סטודנט צעיר ומוכשר שהיה הדבר הכי רחוק מלוקה בנפשו שהחל להכין את עצמו למשימה החשאית.

רשימת ההמתנה הלכה והתקצרה ודניאל החל לבלות שעות ארוכות בחברת מפעיליו בהם תודרך כיצד להערים על הצוות המיוחד ולהגניב החוצה לפחות סדרת כדורים אחת מתוך העשרות שסופקו לכל מטופל במשך שלושת חודשי הטיפול כשבתמורה לכך מובטח לו סכום כסף גדול שיוכל לכסות את כל לימודי הרפואה המתוכננים שלו.

הימים חלפו ותורו של דניאל הגיע, הוא התייצב יחד עם עוד חמישים איש במתחם הטיפולים של פרופ' זינגר וכבר באותו ערב נקראו המטופלים כל אחד לחדרו של פרופ' זינגר שהגיש להם בעצמו מספר כדורים שהותאמו לכל אחד מהם לפי מצבו ואוחסנו בכספת גדולה וכבדה שרק הוא עצמו ידע את סדרת הקודים שנצרכו כדי לפתוח אותה. דניאל שהוכנס בתורו אל החדר קיבל אף הוא כדורים בצבעים שונים כששני אחים בוחנים את תנועותיו ואינם נותנים לו שום אפשרות להגניב החוצה ולו כדור אחד. הוא ניסה לפחות לזכור את צבעם וצורתם של הכדורים ובלית ברירה הכניס אותם לפיו, כשהוא מקווה שהתרופות המיותרות לא יהפכו אותו לאחד שבאמת נצרך להם.

למחרת חזר הדבר על עצמו אך הפעם הייתה מוכנה בכיסו של דניאל סדרת כדורי דמה שדמו בצבעם וצורתם בדיוק לכדורים שהגיש לו הפרופ' יום קודם. הוא נכנס אל החדר וקיבל את הכדורים, הוא התכונן להכניס אותם לפיו כשלפתע החל להשתעל בחוזקה ופניו האדימו ממאמץ. זוג האחים ניגש אליו אך דניאל הרגיע אותם בתנועת ידו ושלף מכיסו מספר ממחטות נייר וקינח את פיו כשתוך כדי כך הוא פולט החוצה את חמשת הכדורים ושולף משם במיומנות את כדורי הדמה שהוסתרו בין קפלי הנייר ובולע אותם מול עיניהם הבוחנות של הפרופסור ועוזריו שלא העלו בדעתם כי אלו לא הכדורים אותם קיבל לפני דקות אחדות.

דניאל לגם את כוס המים שהוגשה לו והודה להם על דאגתם כשהוא מתאפק שלא לחייך חיוך קטן של ניצחון ויצא מהחדר במהירות. הוא מיהר לחדרו ושלף מתחתית המזוודה את הטלפון הזעיר שהצליח להגניב אל הכפר הרפואי למרות האיסור של פרופסור זינגר ודיווח בהתרגשות למפעיליו שמעבר לקו: 'כי 'הסוכריות' מוכנות ומחכות שיבואו לקחתם' ואכן כבר למחרת בבוקר הגיע מפעילו של דניאל כשהוא נוהג במשאית החלב ולקח ממנו את קופסת 'הסוכריות' הוא טפח על שכמו של דניאל והבטיח להוציא אותו במהירות האפשרית מהמתחם.

השעות חלפו ולתדהמתו של דניאל הגיע באותו ערב טנדר המכבסה כשהוא נהוג בידי המפעיל. הלה עצר לידו בפנים אטומות וסינן לעברו בשקט: 'רמאי, אתה עוד תשלם ביוקר על מה שעשית! אתה מוסר לנו כדורי ויטמינים פשוטים, שאותם ניתן לרכוש בכל בית מרקחת וחושב שתצליח להערים עלינו?' דניאל היה המום ומבוהל. הוא לא הבין מה רוצה ממנו המפעיל הקשוח הרי הוא העביר את הכדורים שקיבל מידיו של פרופסור זינגר, כיצד יכולה לקרות כזאת טעות קריטית המסכנת את כל עתידו? המפעיל הקשוח הביט לעברו בכעס ולחש בקול מאיים: 'כדאי לך להשיג את הכדורים האמיתיים ולא...' הוא לא הוסיף מילה אבל דניאל הבין את הרמז והביט בעיניים פעורות בטנדר ששעט קדימה אל מחוץ למתחם.

בצעדים כושלים צעד דניאל אל חדרו כשמוחו מנסה ללא הרף למצוא קצה חוט לפתרון התעלומה וככל שהעמיק לחשוב החליט שאין לו מה להפסיד ובמצבו הנואש יש רק דבר אחד אותו הוא יכול לעשות. ממחשבה למעשה, הוא יצא מהחדר וירד אל חדרו של פרופסור זינגר שם פגש את אחד משני עוזריו של הפרופסור שישב בחדר הענק בחוסר מעשה. דניאל ניגש אליו וביקש לשוחח איתו בנושא חשוב ביותר, הוא שטח בפניו את כל סיפור כניסתו למתחם הרפואי והמטרה האמיתית שבכך: 'אני יודע שאני עושה את הדבר ההזוי ביותר אבל רק אתה יכול להציל אותי ממלתעותיה של ענקית התרופות שלא תניח לי עד שתקבל את הכדורים האמיתיים' סיים דניאל את דבריו היה נדמה לו שהוא רואה שפניו של האח מתרככות מעט ואכן הבלתי יאומן קרה והאח הנכבד הורה לו להתקרב אליו לא לפני שנעל את הדלת: 'האמת היא שהכדורים המוגשים כאן הם באמת ויטמינים פשוטים המשמשים כהסוואה לדבר האמיתי' לחש לו האח 'מניסיונו רב השנים של פרופסור זינגר התברר לו שהרבה מבעיות הנפש ותופעות הדיכאון הם תוצאה של החיים הגועשים התחרותיות והיחס המשפיל אותו חווים אנשים רגישים וחלשי אופי, כך למעשה נוסד כפר נופש הזה המנותק מהעולם שבחוץ ובו צוות מנוסה המתודרך להעניק לשוהים במתחם יחס חם המלווה במחמאות ועידוד ולתת להם את הרגשת הביטחון שהם אכן שווים הרבה יותר ממה שחושבים הסובבים אותם והכל בהסוואה של תרופת פלא מיוחדת בדמות ויטמינים פשוטים' דניאל היה המום מהגילוי והוא הודה לאח האמיץ במילים נרגשות כשהוא מבין לפתע כי בניגוד למה שחשבו מפעיליו ברבים מן המקרים זקוקה הנפש למילים פשוטות יותר מאשר תרכובות כדורים אין סופיות...

***

לפעמים המילים הקטנות והפשוטות הם אלו שבגללם משתבש הכול, בפרשה שלנו אנו קוראים על המאבק בין רועי יצחק לרועי גרר על הבארות. כל המריבה והמאבק התחיל בגלל וויכוח קטן בין רועי יצחק לרועי גרר, כאשר רועי יצחק ניסו להוכיח את בעלותם על מה שחפרו – גרשו אותם רועי גרר. אנו רואים כיצד לפעמים גם דברים קטנים יכולים להצית וויכוח גדול כפי שקרה בין רועי יצחק לרועי גרר.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר