מתווך שלא מדעתו

יעקב ברוך ב.ת. תגובות: 0

שאלה מס' 470

מתווך שלא מדעתו

'שלום הגעתי לאפי האינסטלטור?' נשמעה השאלה מעבר לקו. 'מדברים מחנות 'הכול לבית' במרכז השכונה, יש לנו כאן הצפה של האינסטלציה ואנחנו צריכים לשחרר את הסתימה' אפי הגיע למקום במהירות יחסית, אלא שלאחר שהבין את חומרת הבעיה – הוא הבין שאין לו את הציוד הנדרש כדי לשחרר סתימה בסדר גודל כזה. 'אני לא יכול לתקן את זה, אבל יש לי חבר שיש לו ציוד מתקדם יותר אני יזמין אותו לכאן' הסביר אפי לבעל החנות. 'כמה זה יעלה לי?' שאל בעל החנות, אפי הרים טלפון לרפי חברו והסביר לו את הבעיה. רפי נקב בסכום של 700 ₪ כדי לשחרר את הסתימה, אלא שאפי לא שמע טוב את הסכום ונקב בפני בעל החנות בסכום של 1,700 ₪. בעל החנות הסכים בלית ברירה ורפי הגיע למקום ושחרר את הסתימה. בסוף העבודה, הביא בעל החנות לאפי 1,700 ₪ כדי לשלם לרפי וכשאפי העביר לו את הכסף, אמר לו רפי: 'יש כאן טעות, אמרתי לך 700 ₪ לא 1,700!'

אפי שמע את זה, ובלי לומר כלום הכניס לכיסו את האלף השקלים הנוספים. 'הרי דני ביקש 700 וגם בעל החנות הסכים לשלם את מלוא הסכום, אז מגיע לי תיווך על העבודה' חשב לעצמו.

האם היה מותר לאפי לקחת את הכסף לעצמו? ואם לא, למי הוא היה צריך להעביר את הכסף, לרפי או להחזיר אותו לבעל החנות?

מעיינים בספרים ולומדים לפסוק הלכה או משפט:  שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן קכ'ט סעיף כ'ב וב'קצות החושן' סעיף קטן ט'. סימן קפ'ג סעיף ט' בדין' 'שלח שליח לשם חוב' וסימן קפ'ה סעיף א' ובספר 'מאירת עיניים' סעיף קטן ב'.

תשובה לשאלה 'מתנה כנגד מתנה' (שאלה מס' 468)

תקציר השאלה השבועית: בכל שמחה משפחתית של אחד מעובדי חברת המחשבים גאו-טק היה ברוך המנכ'ל מביא לבעל השמחה מתנה כספית מכובדת מטעם החברה. אולם כשברוך ערך שמחה משפחתית, הוא נדהם לגלות כי העובדים הביאו לו מעטפות עם סכומי כסף מכובדים כאות הכרת הטוב. כעת מתלבט ברוך האם הכסף שקיבל מעובדיו שייך לו, או שמא לחברה שמימנה את המתנות, וכן האם עליו להודיע לעובדים מכאן והלאה שהחברה משלמת את המתנות ולא הוא, מה דעתכם?

 

תשובה בקצרה: ברוך יכול לקחת לעצמו רק את סכום הכסף שהיה מקבל מהעובדים גם מבלי לחלק מתנות, ולכן כדאי שיתייעץ עם רב מהו הסכום ששייך לו ומה לעשות עם שאר הכסף, אם כי מספיק שיידע את העובדים שעליו להחזיר להם את המתנה ואז סביר להניח שהם יתביישו לבקש את כספם חזרה והוא ירוויח את הכסף.

תשובה בהרחבה: מנהג היה בעבר שאדם שהתחתן היה מקבל מחבריו כסף להוצאות החתונה וקראו לזה 'שושבינות', ומבואר בגמרא שכיון שזו לא מתנה גמורה אלא כוונת הנותנים שכאשר הם יתחתנו הם יקבלו ממנו כסף בחזרה, לכן אם החתן לא רוצה להחזיר לחבריו כסף להוצאות נישואיהם, הם יכולים לתבוע אותו על זה בבית דין, וכן נפסקה ההלכה. גם כיום במקומות שנוהגים לתת מתנות תמורת מתנות, יש חובה להחזיר. אולם כשחברה מחלקת מתנות לעובדים ברור שאין חובה להחזיר להם שהרי אין להם כל כוונה שיחזירו להם, אלא המתנה ניתנת לעובד כהוקרה על עבודתו וכדי לחזק את הקשר בין החברה והעובדים.

כשהמנכ'ל קיבל כסף מהעובדים תמורת מתנות שהחברה חילקה

במקרה כזה חובה על המנכ'ל ליידע את העובדים שהחברה נתנה את המתנות כדי לא לעבור על 'גניבת דעת' שהעובדים יכירו לו טובה בחינם, כשבנוסף לכך הוא גם גוזל את החברה שרוצה להעניק מתנות לעובדים כדי לעודד אותם שיתמסרו טוב יותר לעבודה וכשהמנכ'ל לא מספר על מקור המתנות החברה לא משיגה את מטרתה.

האם ברוך המנכ'ל צריך להחזיר את הכסף לעובדים?

אדם שנתן לחברו מתנה בגלל טובה שעשה לו בעבר, אלא שהתברר לו שהחבר לא עשה לו שום טובה, הוא יכול לדרוש ממנו את המתנה כיון ש'מתנה בטעות אינה מתנה', ולכן בסיפור שלנו ברוך לא יכול לקחת לעצמו את הכספים שקיבל מהעובדים כיון שהעובדים נתנו לו אותם בטעות, אולם כיון שמסתבר שחלק מהכסף הם היו נותנים לו גם בלי קשר, שהרי מקובל לתת מתנות בעת שמחה, כיון שזו לא טעות גמורה חלק מהכסף כן שייך לברוך, ולכן עליו להתייעץ עם רב כדי להעריך כמה כסף מגיע לו מתוך המתנות ולהחליט לגבי שאר הכסף האם מספיק שיפרסם מכתב הבהרה לעובדים שהמתנות חולקו מקופת החברה, או שעליו להחזיר את הכסף לעובדים מחשש שהם ירצו את כספם חזרה אך הם יתביישו לתבוע זאת ממנו.  

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר