כדור מתגלגל

רבני שלום לעם תגובות: 0

כדור מתגלגל – מיכאל ראם

'תביאו לי בבקשה את הכדורים מהסוג השני דווקא' ביקש לקוח נוסף. וסמית' הרוקח הצעיר לא הצליח להיזכר כמה פעמים מהבוקר הוא נתקל בבקשה התמוהה של לקוחות שהתעקשו שהם אינם מעוניינים במשכך הכאבים הידוע והמוכר והעדיפו לרכוש דווקא את משככי הכאבים של החברה החדשה והמתחרה. 'ממש מוזר' לחש לעצמו אבל לא היה זה מעניינו להתערב בהעדפותיהם של לקוחות בית המרקחת ולמרות סקרנותו, הוא לא הצליח להבין את פשר התעלומה. הוא כמעט שכח ממנה עד שלמחרת היה מי שדאג להזכיר לו זאת שוב, היה זה בפקולטה לרפואה שבה למד סמית' כאשר באחת ההפסקות התלונן אחד מחבריו לכיתה כי ראשו כואב וכשהציע לו סטודנט אחר כדור לשיכוך כאבים, הסתכל עליו הלה במבט של כעס: 'מה אתה מנסה להרעיל אותי? לא שמעת שבכדורים האלו נמצא חומר מסוכן?' הסטודנט האכפתי היה בהלם: 'מה זאת אומרת?' ניסה להבין. 'כל העולם מדבר על כך' הפטיר הלה בראשו בידענות.

סמית' הגיע אל בית המרקחת והחל לשרת את לקוחותיו כשלפתע פנה אליו אחראי המשמרת 'התקבלה הוראה מההנהלה הראשית להסיר מן המדפים את חבילות משככי הכאבים של חברת A.M. עד להודעה חדשה' ההודעה המוזרה הקפיצה לגמרי את חושי הסקרנות של סמית' ובאותו רגע החליט שהוא חייב לברר באופן וודאי מה עומד מאחורי חרושת השמועות המסתובבת ומאיימת להפיל את ענקית התרופות.

באחד הימים פנה אליו סטודנט צעיר ועורר בו שוב את יצר הסקרנות: 'אני יודע בוודאות שהשמועות על הסכנה שבמשככי הכאבים החלו בבית החולים הענק שבבוסטון ומשם התפשטו השמועות כאש בשדה קוצים עד שהגיעו למצב שמסכן את עתידה של A.M.' קצה החוט שהגיע לידו של סמית' דרבן אותו להמשיך במשימה ולאחר בירור מול החברה בנושא, הוא מונה על ידם לאיש הקשר שיפתור את התעלומה וכבר באותו ערב מצא את עצמו בטיסה לבוסטון שמומנה על ידי A.M.

עברו מספר ימים של עבודה מאומצת שבהם גילה סמית' כי הוא ניחן בכישורי בלשות לא רעים בכלל, אט אט הצטברו אצלו פיסות מידע איתם קיווה להשלים את הפאזל המוזר.

דבר אחד היה ברור לו לחלוטין: כל העקבות הובילו אל פרופסור זילברשטרום מנהל חדר המיון של בית החולים וסמית' ניסה למצוא מה המניע למעשיו של הפרופסור הנכבד שהחליט לפתע להבאיש את ריחה של A.M. והחל לבלות שעות ארוכות בין כותלי בית החולים אך גם הוא לא ציפה לבאות.

הייתה זו שעת בוקר שגרתית בחדר המיון וסמית' הסתובב באולם קבלת החולים מנסה להאזין לקולם של אנשי הצוות ולדלות פיסות מידע. הוא התהלך מצד לצד כשהוא מנסה שלא לבלוט ועיין במסמך שבידו כשלפתע התנגש בו איש גבה קומה: 'סליחה. סליחה' התנצל סמית' 'אני צריך לבקש ממך סליחה' הושיט לו יד האדון הנכבד ולפתע הבחין סמית' בשמו שהתנוסס על חזהו, היה זה לא אחר מפרופסור זילברשטרום מנהל חדר המיון שעמד מולו בגודל טבעי.

סמית' התבלבל לרגע אבל בהחלטה של שניה החליט לשים את הכול על השולחן: 'אם כבר נפגשנו רציתי לברר מה יש לכבוד הפרופסור נגד משככי הכאבים של A.M.?' סמית' לא חשב לרגע שהוא יקבל תשובה שתספק אותו, אבל היה חשוב לו לראות מה תהיה תגובתו של הפרופסור שהביט בו במבט תמה: 'אני באמת לא מבין על מה אתה מדבר' אמר הפרופסור ורצה להמשיך בדרכו אך סמית' לא ויתר: 'אחת האחיות הוותיקות ביותר במחלקה העבירה לידי הסרטה של הפרופסור הנכבד המאששת את השמועה בדבר הסכנה שבכדורים המוחרמים'.

'אני אשמח לראות זאת' ענה פרופ' זילברשטרום והזמין את סמית' אל משרדו. סמית' הוציא מכיסו מכשיר קטן וחיבר אותו למחשב שעל השולחן, מהר מאד עלתה התמונה בה נראה הפרופסור כשהוא מרים חפיסת כדורים מתוצרתה של A.M. מביט בה ומניח אותה בחזרה תוך כדי שהוא בוחר בחפיסת כדורים של החברה המתחרה: 'נו מה תאמר על זה?' שאל סמית' אך במקום תשובה פרץ לפתע הפרופסור הנכבד בצחוק מתגלגל ורק לאחר שהצליח להירגע פנה אל סמית' בקול שקט ובטוח: 'אם האחות הייתה טורחת לברר מדוע הנחתי את חבילת הכדורים, היה מתברר לה שהיא פשוט הייתה ריקה, אלו פשוט אנשים חסרי אחריות שבמקום לדבר על הדברים שמפריעים להם החליטו לתת לכדור להתגלגל עד כדי כך שאי אפשר כבר לעצור אותו...'

***

הפרשה הכאובה של מריבת יוסף ואחיו התחילה במצב של 'ולא יכלו דברו לשלום' אם היו האחים יושבים ומנסים לחשוב מה הוביל אותם לקרע הנורא, יכול להיות שהתוצאות האיומות היו נמנעות. מריבות מיותרות בין בני זוג או חברים היו יכולות להימנע רק בגלל חוסר תקשורת, אם נדע להבהיר דברים ולדבר מתוך רצון כנה ואמיתי הכול יכול להיראות אחרת...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר