המסעדה המיוחדת

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

המסעדה המיוחדת – איתי גלבוע

כאשר מנחם נחת בפעם הראשונה בחייו בארצות הברית, הוא היה בטוח שהוא הולך לכבוש את העולם: אמנם הוא הבטיח לעצמו שאחרי שנה יחזור לארץ אבל כשפגש את חברו יובל, שגר שם כבר מעל שמונה שנים שמע ממנו לראשונה את המשפט שאומרים כולם: 'ארצות הברית זה כמו מלחמה, אתה זוכר איך הגעת אליה אבל אין לך מושג איך אם בכלל ומתי תצא ממנה...' 

 

מנחם החליט שבכל אופן 'לו זה לא יקרה' ואחרי שנה הוא חוזר לארץ ויהי מה. בינתיים התחיל כמו רוב הישראלים לעבוד בהובלת רהיטים, כאשר החלום שלו היה לפתוח מסעדה ישראלית אותנטית שתגיש אוכל ישראלי מוכן. 

 

לשם כך חסך מנחם כמעט את כל משכורתו, קרע את עצמו בעבודה קשה וכעבור חצי שנה הצליח להגיע לסכום יפה שאפשר לו לחבור ליובל שכבר קיבל אשרת עבודה בארצות הברית ועבורו הבנק הסכים להעניק הלוואה לפתיחת עסק.

 

לא היה פרט שמנחם לא חשב עליו: הייחודיות של המסעדה הייתה באופי הישראלי שלה: בניגוד למסעדות אמריקאיות אחרות שהגישו אוכל איטלקי וצרפתי, יפני וסיני, המסעדה הישראלית הייתה ישראלית בכל דבר, עד שאפילו השלט הגדול שבכניסה - גם הוא היה בעברית.

 

ישראלי שנקלע למקום לא חשד לרגע אחד שמדובר במסעדה אמריקאית ואם היה עוצם את עיניו היה מדמיין בנקל שהוא נמצא כרגע ברחוב יפו בירושלים ולא במנהטן. הישראלים אהבו לאכול שם מאכלים ישראלים כגון: פלאפל וחומוס ופיתה והאמריקאים אהבו לאכול שם המבורגר ודגים ועוד מאכלים לאומים אמריקאים.

 

לאחר שנתיים של עבודה קשה, שיחת הטלפון שקיבל מנחם באחד הלילות הדהימה וריגשה אותו לגמרי: מסתבר שהמסעדה שלו נבחרה והגיעה לאחת מעשרת המסעדות המומלצות ביותר בניו יורק לשנת 2018.

 

מנחם הנרגש ידע שכניסה לשלב יוקרתי כל כך ובטח זכייה בתחרות פירושה הגדלה משמעותית ביותר של לקוחות עקב חשיפה במדור האוכל הנחשב של עיתון ה'ניו יורק טיימס'.

 

מנחם החליט שהוא חייב להשיג מידע מוקדם שיעזור למסעדתו לקטוף את המקום הראשון: לשם כך הצליח להגיע לחבר של אחד ממבקרי המסעדות המפורסמים ביותר בעולם - ג'יימס פארקר. מהמודיעין שהצליח לאסוף הבין מנחם שג'יימס פארקר החליט להעניק למסעדתו ציון גבוה בעקבות המקוריות והזהות הייחודיים לה, אולם אם מנחם יצליח לכוון גם לקהל האמריקאי ולא רק לישראלי, מובטח לו שיקבל את מלא הנקודות אצל המבקר המפורסם.

 

מנחם החל אם כן לפעול בהתאם והכניס לצד הדברים הייחודיים שתרמו לשמה המיוחד של המסעדה גם מנות שמדיפות ריח אמריקאי מובהק: כעבור חודש החלו לשים לב מנחם ויובל למשהו מדאיג במעקב תנועת הלקוחות שלהם, מסתבר שלמרות שהלקוחות האמריקאים המשיכו להגיע ולמלא את החנות, הלקוחות הישראלים החלו להמעיט בהופעתם במסעדה הישראלית ההתאמה של המקום גם למזמין האמריקאי גרעה מאוד בעיניהם.

 

כאשר שאלו את אחת מהלקוחות הקבועים שלהם שמיעט להופיע מה הסיבה שכבר לא רואים אותו במקום, הוא ענה להם בפשטות: 'כעת, עם כל המאכלים האמריקאים שהכנסתם למסעדה, היא כבר לא כל כך מיוחדת. איבדתם לגמרי את הזהות והייחודיות שלכם'.

 

כעת ניצבה בפני מנחם ויובל החלטה אסטרטגית חשובה ביותר: האם הם ממשיכים עם הקו של איבוד הזהות הישראלית בכדי ללכת עם המודיעין שקיבלו אודות המבקר ג'יימס פארקר, גם במחיר הפסד הלקוחות הישראלים או שהם מוותרים על הפרס והולכים עם הייחודיות והזהות שלהם, זו שמלכתחילה הביאה להם את התהילה והלקוחות הישראלים?

 

מנחם ויובל החליטו ללכת ולהמר על כל הקופה: הם מוכנים להפסיד חלק מהלקוחות הישראלים ולפגוע בהכנסה שלהם ובלבד שיגדלו סיכוייהם לזכות במקום הראשון, אז היו בטוחים שגם ככה יחזירו לעצמם את הכסף שאיבדו בעקבות החשיפה הגדולה.

 

כעבור חודשיים מהחלטת המהלך האסטרטגי שהוביל לירידה משמעותית בהכנסות הגיע שיחת הטלפון המפתיעה שוב ממדור המסעדות בעיתון ה'ניו יורק טיימס'. מסתבר, כך הודיעו להם במערכת, שהמבקר פארקר החליט להסיר את המעומדות שלהם: הוא הולך על מסעדות מיוחדות בעלות זהות ייחודית. ואילו הם, כך הבין, מזמן איבדו את הקסם שלהם בניסיון לקרוץ לקהל האמריקאי.

 

כעת, נותרו מנחם ויובל עם מסעדה ללא לקוחות. ללא זהות וללא כל סיכוי ממשי לזכות בפרס.

מסתבר ש'החבר' המיוחד של מנחם מסר לו בכוונה מידע שגוי בכדי להפיל את המסעדה שלו. כעבור שבוע נוסף שמעו מנחם ויובל שקמה להם מסעדה ישראלית מתחרה שמתהדרת ב'ייחודיות מוחלטת ובאווירה ישראלית'. וש'החבר' שלו היה כמובן אחד מבעליה החדשים...

*

 

לכל אורך הגלות עם ישראל לא שינו את שמם ומלבושם. לפעמים אנחנו מנסים למצוא חן בעיני הסביבה ולשם כך מוכנים לוותר על הזהות והייחודיות שלנו. כדאי לנו לזכור שלהיות חברותיים ולהיחשב כחלק מהכלל, זה לא אומר שאנחנו צריכים לוותר על מרכיבי הזהות והייחודיות שלנו. אולי בהתחלה זה יראה לנו קשה, אבל אין ספק שבעתיד היא תזכה אותנו בהערכה רבה מצד הסביבה לייחודיות שלנו...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר