האסיר שעף עם הרוח

רבני שלום לעם תגובות: 0

האסיר שעף עם הרוח – אבינועם הרש

האסירים במחנה העבודה 'מונקהטאבור' בהונגריה של 1944 היו בטוחים שמאיר השתגע לגמרי, ואמרו לעצמם: 'ככה זה כשאתה עובד בעבודת פרך ועוד יורדים עליך בכל יום עם מכות ואגרופים לפנים...'

הכול התחיל כשבוקר אחד אחרי עוד סדרת מכות, החל מאיר ללכת לכיוון היער וחזר משם עם עצים וקרשים שהצליח לסחוב בקושי רב, הוא חזר משם כשהוא מזיע, שרוט וחבול כולו והחל לחבר בין הקרשים השונים על רקע פליאתם של החיילים ההונגרים שהשתעשעו מההצגה בחינם שמספק להם המשוגע היהודי: 'היי שאנדור! בוא ותקרא לשאר החברים! תראו את היהודון המשוגע הזה' קרא אחד ההונגרים. הם התקרבו ביחד עם הכלבים ובהו ביהודי המוזר.

'מאיר מה אתה עושה, השתגעת?' ניסה שמואל חברו של מאיר להניע אותו מביצוע המהלך:

'שמואל, לפי החישוב שלי עברנו את יום כיפור ואנחנו עוד מעט לפני סוכות. בוא ונבנה לנו סוכה בכדי שנוכל לחגוג את החג ולשאוב ממנה כוח לימים הקשים שעוד לפנינו...' אמר בנחישות.

למרות כל המצב הקשה ובניגוד גמור לסיכויים, הצליח מאיר להקים לו סוכה או אוסף של קרשים שנדמים כסוכה, אמנם לא היה סכך והיא לא הייתה כשרה, אבל בהתחשב במקום ובזמן היה מדובר בלא פחות מנס. בלילה, שחל לפי חשבונו של מאיר במוצאי שמחת תורה,  פקד את מאיר בלילה - חלום מוזר: אביו ניגש אליו בחיוך גדול ואמר לו: 'מאיר! אתה יודע איזה רעש עשית כאן בשמיים בזכות הסוכה שלך? '

מאיר הנבוך בחלום, שאל את אביו: 'אבל הסוכה לא כשרה וגם היא בקושי עומדת!'

ואילו אביו השיב לו: 'מסירות הנפש וההליכה כנגד הזרם, היא זו שגרמה לרעש הגדול. בעוד 60 יום - תצא לחופשי!'

למחרת בבוקר קם מאיר, נזכר בחלום וחייך. הוא הצטרף אל שמואל חברו שפסע ביחד עם עוד יהודים לעבר שורה של גברים שהועמדו לפי צרחותיו של קצין נאצי שהחזיק שני כלבים ענקיים:

'המפקד' נבח ההונגרי: 'לאן אנחנו לוקחים אותם?'

קצין נמוך קומה גיחך ברשעות וענה: 'לעבר הגבול האוסטרי. למחנה ההשמדה!'

שום דבר לא הכין את האסירים לתופת שנחתה עליהם לאחר חצי שעה של הליכה בשלג: פגזים ואש שלא הותירו לאף אחד מהחיילים סיכוי. בתוך רגעים כולם תפסו מחסה: ההפתעה הארטילרית הרוסית הגיעה להונגרים בפתאומיות מוחלטת: 'מה אתם שוכבים שם? מהר ליער!' צרח הקצין ההונגרי.

מאיר ושמואל שמעו את קולות הקצין ההונגרי מרחוק 'שמואל' קרא מאיר לחברו: 'האמת שלא חשבתי לברוח, אבל אם הדברים התגלגלו ככה, אני לא חוזר לגיהינום הזה'

'אני איתך מאיר!' ענה לו שמואל. 'תסתכל. רואה את הצריף עם העשן שיוצא מהאח? אולי ננסה להסתתר שם?'.

וכך החלו שני החברים להתקדם לעבר הצריף, ממתינים בשקט לרדת החשכה ואז התגנבו לפתח האסם. בבוקר הגיע בעל האסם והחל לערום מערימת החיטים עד שלפתע נתקל בתיק ממנו התגלגלו תפילין, שנח בדיוק ליד שני היהודים.

בבהלה הסתכל איוון על שני האסירים הנמלטים הללו, אולם לפני שהצליח לפלוט משהו, הרגיש חפץ חד שנגע בו בגבו כאשר שמואל לחש על אוזנו.

'אנחנו פרטיזנים יהודים. אם תלשין עלינו, דינך יהיה מוות בידי החברים שלנו'.

'חלילה' ענה איוון והרגיש את צריבת החפץ החד: 'גם אחי פרטיזן ואני מגניב לו אוכל בכל יום מחדש - אל תדאגו! סודכם נמצא עמי!'.

מבעד למסתור צפו החברים בשדה המלחמה עד לאותה פעם שבה ראו שני טנקים במרחק של כמה מטרים מהם, עומדים זה מול זה ביער. לפתע ראו חייל שהגיח מהטנק הראשון, רץ לעבר הטנק הנאצי וזרק לתוכו רימון. בתוך שניות הפך הטנק הנאצי לכדור אש.

'הרוסים הגיעו' אמר מאיר לשמואל: 'בוא נצא מכאן'.

איך שהם יצאו, נתקל בהם חייל רוסי שתפס אותם וקרא למפקדו: הלה הסתכל עליהם ושאל אותם לזהותם. לאחר שענו לו כי הם יהודים, ביקש הקצין הרוסי מסגנו להשאיר אותו לבד עם היהודים. בעיניים אדומות אמר להם לתדהמתם ביידיש: 'גם אני יהודי'

לאחר מכן, הוציא טופס אישור והסביר להם שהוא כותב להם שהם היו פרטיזנים יהודים ושעם החתימה שלו הם יוכלו לעבור בין הגבולות ללא חשש. בסוף הוסיף וסיים: 'הנהג שלי ייקח אתכם לעיר האטוון - אין שם גרמנים '.

בכניסה לעיר הבחין מאיר בשלט: 'האטוון' שמשמעו בהונגרית – 'שישים ק'מ מבודפשט'. כך נקראו אז הערים, לפי מידת מרחקם מעיר הבירה. מאיר נזכר בחלום שחלם לפני 60 יום ובהבטחת השחרור של אביו...

את נר ראשון של חנוכה, שישים יום בדיוק אחרי שמחת תורה, הדליק מאיר בבית הכנסת , כיהודי חופשי וכניצול ובעיקר כיהודי גאה.

*

למרות שכל הנסיבות היו נגדו, מאיר החליט ללכת עם האמת והחלומות שלו, ובנה לעצמו סוכה, שסימלה את ניצחון הרוח. בסופו של דבר, אנחנו לא יודעים מתי זרעי האמת הפנימית שלנו שהולכת כנגד כל הסיכויים יישאו פרי. ויש ולפעמים עוד בחיינו, אנחנו זוכים לראות את התוצאות הטובות.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר