מבחן העטיפה

אבינועם הרש תגובות: 0

מבחן העטיפה – אבינועם הרש

אצל ג'רי הכול התחיל ונגמר בזה שהייתה לו ילדות עשוקה, הוא לא הצליח מהעובדה שהוריו היו אנשים קשי יום: אביו, שעבד בתור פועל בחברת הרכבות של ליוורפול, הוא עמל בעבודתו מזריחת החמה עד לצאת הנשמה. אמו של ג'רי, עבדה גם במשק בית כמשרתת והייתה חוזרת הביתה סחוטה מעייפות, מובן אם כן מדוע משכורתם של ההורים הספיקה אך בקושי לכלכלת הבית שמנתה שמונה נפשות, הוריו של ג'רי וחמשת אחיו. 

באחד מימי ראשון, בו היה להוריו חופשה מהעבודה, הם החליטו כתמיד ללכת לפארק המקומי ולאכול ארוחה אנגלית מסורתית המורכבת מצ'יפס ודגים. אלא שהפעם נתגלה לפניהם משהו חדש: מסעדת אוכל גורמה חדשה וזוהרת, נפתחה בדיוק בכניסה לפארק. 'אבא אולי נאכל הפעם במסעדה החדשה?' שאל ג'רי הצעיר את אביו בתחנונים, אבל מבט חטוף של האב לתוך המסעדה גרם לו להשיב בשלילה נחרצת.

ג'רי הצעיר, ניסה להבין מדוע אבא מסרב לאכול במסעדה החדשה והוא עזב לרגע את משפחתו והתקרב לחלון הראווה של המסעדה, הוא הסתכל על המאכלים המיוחדים והערבים וכוחו לא עמד לו, הוא הרגיש איך רגליו נושאות אותו פנימה: לתוך פסטיבל של ריחות וטעמים, מראות וצבעים של מאכלים פריכים ומגרים שמעולם לא ראה קודם לכן.

כשהעז לחשוב על הרעיון לקנות ולו עוגייה קטנה אחת, הוא הופתע לגמרי מהמחיר האסטרונומי שלה. באותו רגע החליט ג'רי שהוא הולך להקדיש את חייו ללימודי הבישול - אולם הוא מתכוון להיות השף הגדול מכולם – ובתנאי אחד: האוכל שלו יהיה מיועד לכולם, גם לאנשים העניים. 

השנים עברו וכשרונו הקולינרי של ג'רי החל להתגלות. וכבר בגיל עשרים ושתיים קיבל ג'רי הזמנה מיוחדת לנהל מסעדת יוקרה בהשקעה כספית עצומה במרכז לונדון.

בתוך שנים החל ג'רי להיות מוצף בהצעות מכל בירות המזון של העולם: רומא ומילאנו, פריז וניו יורק ובסופו של דבר - החליט ג'רי ללכת על אחת מהמסעדות היוקרתיות ביותר בעולם בניו יורק, מסעדה שהמנה הכי פשוטה בה, מתחילה מארבע מאות חמישים דולר.

יום אחד כשג'רי הגיע לעבודה במכוניתו היוקרתית, הוא צפה בילד קטן שהסתכל בערגה על חלון הראווה של המסעדה שלו: מראה שהזכיר לג'רי את ההבטחה שקיבל על עצמו, כשהיה בעצמו ילד קטן. ג'רי ניגש לילד, ובחיבה הזמין אותו פנימה לתוך המסעדה וביקש מהעוזרים שלו לדאוג לו למנה יפה. הילד הנבוך אכל קצת ואז ג'רי שאל אותו: 'מדוע אתה מתבייש ילד? למה אתה לא אוכל?'

'סליחה אדוני' ענה הילד: 'אבל אני דואג למשפחה שלי! הם מחכים לי עכשיו בגינה.. והם רעבים!'. מיד הכין ג'רי כמה שקיות של לחמים טריים וגבינות למשפחתו של הילד. המקרה זעזע את ג'רי שהחליט מאז להתנדב פעם בחודש בבית תמחוי ולבשל לאנשים מסכנים את האוכל שלהם. אמנם חומרי הגלם בבית התמחוי היו רחוקים מאוד מחומרי הגלם המשובחים שג'רי היה מביא במסעדה שלו, אולם היות ומדובר באחד מהשפים היצירתיים והמיומנים ביותר בעולם, הצליח ג'רי להכין מחומרי הגלם שלו מטעמים – בשעת האוכל נהג ג'רי להסתובב בין ההומלסים, בכוונה - בלי להציג את עצמו, כדי לשמוע באמת האם הם מרוצים מהאוכל שהוגש להם. אלא שהוא הופתע לשמוע מכמה מההומלסים הוותיקים משפטים כמו: 'נו, עוד פעם נפלנו על טבח שמנסה להרשים אותנו? הלוואי שפעם אחת היינו זוכים לאכול במסעדה המפורסמת של השף ג'רי.' אמר לואיס, אחד הוותיקים שבהומלסים: 'שמעתי שהוא מחולל פלאים. נמאס לי כבר מהצלחות הישנות הללו ומהאוכל המשעמם הזה'. ג'רי המופתע, ניגש ללואיס והחליט לחשוף את עצמו: 'תסלח לי! קוראים לי ג'רי, ואני השף המפורסם במסעדה היוקרתית של ניו יורק. אני רק רוצה לומר לך - שהרגע אכלת מנה שהייתה עולה לך במסעדה שלי לפחות 500 דולר!'. אבל ההומלס סרב להתרגש וענה לג'רי: 'אני נראה לך אידיוט? תראה את הצלחות הישנות האלו! תראה את האוכל התפל הזה! זה נראה לך מנה שעולה 500 דולר? נראה לך שג'רי השף המפורסם היה בכלל מתקרב למקום הזה ומסכים לעבוד עם הכלים האלו? אל תתבדח על חשבוני. אני מזהיר אותך!'.

ג'רי הגיש ללואיס כרטיס ביקור מוזהב והזמין אותו לבוא למסעדה שלו. למחרת בבוקר התייצב לואיס ההמום במסעדה היוקרתית של ג'רי. כשמלצר מהודר הושיב אותו ליד שולחן ערוך בכלים יקרים והגיש לו מנה שעולה לפי התפריט 650 דולר, לואיס החל לאכול את המנה בתאבון וחשב לעצמו: 'רגע, הטעם הזה מוכר לי מאיפה שהוא. רגע! זה לא מה שאכלתי אתמול?!'.

*

אנחנו מורגלים לרדוף אחרי כל מיני הנאות שעטופות באריזות יקרות, ואנחנו בטוחים שככל שהמחיר שלהם גבוה יותר, כך ההנאה עצמה תהיה גדולה יותר. אלא שלפעמים החיים מזמנים לנו כל מיני הנאות גדולות ויקרות שמגיעות לנו באריזה טבעית. ואם רק היינו מסוגלים לפקוח את העיניים שלנו ולשים לב אליהם, היינו מצליחים להפוך את החיים שלנו למזמינים וטובים יותר. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר