הונאת הסטרדיבריוס

אריק סגל תגובות: 0

הונאת הסטרדיבריוס   – אריק סגל

קולו הבטוח של הקברניט נשמע במערכת הכריזה והוא איחל לנוסעים טיסה נעימה. נוסעי המטוס התכוננו לטיסה ארוכה של אחד עשרה שעות וגלגלי המטוס התנתקו מן הקרקע. הנוסעים עצמו את עיניהם והמתינו להודעה על התייצבותו של המטוס בגובה הרצוי, הם היו רגועים ושלווים. הם ידעו שהם טסים בכלי תעופה של חברת טיסה בריטית מוכרת, והמטוס נמצא בידיו של קברניט מקצועי ורב ניסיון. הנוסעים כולם היו אמנם רגועים, למעט אחת מהם - מרי טלר, נוסעת שהייתה אחוזת כעס על הצוות המקצועי של המטוס ועל חברת התעופה. כעסה של מרי נבע מהמטען שנשאה עמה, ושהיה כעת בבטן המטוס עם שאר המזוודות של הנוסעים.

מה גרם למרי לכעוס כל כך על חברת התעופה? כדי להסביר זאת, ניאלץ לחזור עשרים שנה אחורנית: עוד כשהייתה ילדה קטנה החליטו הוריה לרשום אותה ללימודי נגינה ורכשו עבורה צ'לו יד שניה עתיק מחנות מקומית. לאחר מספר שיעורים, הודיעה המורה של מרי להוריה כי לצערה בתם לא תהפוך כנראה לצ'לנית מפורסמת, וכי חבל על הכסף. בלית ברירה אחסנה מרי את הצ'לו הגדול במחסן שבגינה ושכחה ממנו לחלוטין. עשרים שנה חלפו, והוריה הלכו לבית עולמם. באחד הימים כשמרי הגיעה לביתם כדי לפנות את הכלים הישנים ולקחת את חפצי הערך, היא הגיעה למחסן שבגינה ראתה את הצ'לו הישן ונזכרה בילדותה. היא רצתה לזרוק את הכלי הישן לפח אלא שבעלה שעמד לצידה, הציע למכור את הכלי לחנות לריהוט עתיק. 'ייתכן, שנקבל עליו כמה מאות לירות שטרלינג' הציע, באותו יום כאשר הגיעו מרי ובעלה אל חנות הרהיטים העתיקה. מנהל החנות, יהודי זקן שהכיר את המשפחה הביט ממושכות בצ'לו הישן ואמר: 'אני רוצה להיות הגון אתכם, יכול להיות שאתם מחזיקים ביד אוצר - אם הצ'לו הזה, הוא 'סטרדיבריוס' מקורי בן מאות שנים, כמו שאני חושב, יש לכם ביד דבר ששווה מיליונים ואולי עשרות מיליונים', בני הזוג היו המומים ומיהרו למומחה לכלי נגינה. המומחה המקומי אישר את תחושתו של היהודי מחנות הרהיטים העתיקה, אך אמר בהסתייגות כי המומחים הגדולים לעניין נמצאים בניו-יורק ובמידה וזה נכון, ירכשו מהם את הצ'לו במחיר אסטרונומי אם זהו ב'סטרדיבריוס' אמיתי.

בני הזוג פתחו בסדרת בירורים וכעבור שבוע הגיעו לשדה התעופה כשבידיהם כלי הנגינה היקר. אלא ששם נכונה להם אכזבה: צוות המטוס סירב להעלות את הכלי הגדול אל סיפון הנוסעים ואילץ אותם לשלוח אותו – עטוף בזהירות רבה – לתא המטען. מרי לא רצתה בשום אופן לגלות לדיילים הזרים מה שוויו של הצ'לו והסכימה באי רצון. כעת ישבה מרי בכיסאה, כשהיא בדרכה לניו-יורק כעוסה, מתוחה ומלאה בתרעומת על הצוות שמנע ממנה להחזיק בקרבתה את הכינור העתיק.

המטוס נע בבטחה וחלק מהנוסעים שקעו בתנומה, אלא שאז החריד קול נפץ את החלל והיה נדמה שהמטוס מתפרק. הנוסעים זינקו בבהלה מכיסאותיהם אלא שאז נשמע קולו של הקברניט: 'נוסעים יקרים. אירעה לנו תקלה טכנית במטוס כתוצאה מציפור שחדרה לתוך אחד המנועים, לא נשקפת סכנה לנוסעים. המטוס תקין ויבצע נחיתת חירום בקרוב, תודה וסליחה!' הנוסעים נרגעו וכעבור כמחצית השעה החל המטוס להנמיך טוס בשדה תעופה קרוב ונחת בשלום.

כשירדו הנוסעים מהמטוס כשהם רגועים יותר, נפרשה לפניהם התמונה המפחידה שכמעט גבתה את חייהם. בבטן המטוס נוצר חור של ממש ולמרות שהמנועים והכנפיים נותרו ללא פגע, נוצר חור גדול בתא המטען וחלק ממנו צנח היישר ללב האוקיינוס. חברת התעופה התנצלה עמוקות בפני הנוסעים והבטיחה כי תפצה אותם על האובדן, אלא שעבור בני הזוג האובדן הפיל לתוך האוקיינוס את תקוות חייהם. הם הבינו שאיבדו עשרות מיליוני דולרים, לא הייתה להם כל הוכחה כי הצ'לו הוא 'סטרדיבריוס' מקורי. והעובדה שהסתירו זאת מהצוות המטוס כשעלו אליו, לא סייעה להם. חברת התעופה הסכימה לפצות אותם בכמה אלפי דולרים בלבד והבהירו להם כי הם אינם מוכנים לקבל טיעון על כלי נגינה נדיר ששווה עשרות מיליוני דולרים רק על סמך טענתם, בלי הוכחה או מסמך רשמי כלשהו.

שנה חלפה מאז המקרה המצער – ובאחד הימים סיפר להם ידיד על כתבה שהתפרסמה בעיתון על דייל לשעבר שעשה את הונו ממכירת כלי נגינה עתיקים, כאשר בני הזוג התבוננו בתמונתו של הדייל הם נזכרו באותו דייל עקשן שסירב להעלות את הצ'לו ביחד אתם למטוס. מספר בירורים שעשו לעומק – חיברו את התמונה, שממש לאחר אותה טיסה עזב הדייל את חברת התעופה והפך לעשיר מופלג. הם הבינו שהדייל גילה את הצ'לו היקר, סילק אותו לעצמו כבר בתחילת הנסיעה או אולי אפילו בשדה התעופה, וארגן את התאונה שבה אבד חלק מהמטען כאשר כולם היו בטוחים שהצ'לו אבד עם כל המטען. בני הזוג לקחו חוקר פרטי שעקב אחרי הדייל והצליח לתעד את השתלשלות המקרים: לאחר חצי שנה של מעקבים רצופים, הוגשה תביעת ענק וחקירה פלילית נפתחה נגד הדייל הנוכל וכספו הועבר לבעליו האמיתיים של ה'סטרדיבריוס' שנמכר במכריה פומבית בעד מיליוני דולרים...

בפרשת השבוע מסופר על יתרו ששמע על הניסים שאירעו לבני ישראל כמו קריעת ים סוף ומלחמת עמלק, עזב הכול והגיע לבני ישראל שהיו במדבר. האם רק יתרו שמע על הניסים הללו? מסבירים חז'ל שהשמועה הגיעה להרבה מאד אנשים ,אלא שהם לא קישרו בין הניסים ליד ה' שגרמה להם. וזאת הייתה זכותו הגדולה של יתרו, מאחר ולא כל אחד מסוגל לקלוט את התמונה המלאה ויתרו חותנו של משה היה היחיד שזכה לכך. בחיים ישנם הרבה צירופי מקרים, השאלה אם אנו מתבוננים בהם, מסיקים מסקנות ולומדים כיצד להגיע לדרך הנכונה...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר