משפחת הנוכלים   – אריק סגל

כנער צעיר התבלט רובס בשני תחומים מרכזיים: גאונות בחשבון, ונוכלות. רובס היה ילד מחונן שיכל לחשב בשניות תרגילים מורכבים בחשבון ומתמטיקה, ולא מעט תלמידים בתיכון היו מבקשים ממנו עזרה בשיעורי הבית. אבל רובס היה גאון גם בנוכלות: כולם ידעו שהוא רמאי במשחקי הגולות, או משחקי קלפים וכדומה. התנהגויות אלו לא פגעו בליבו הטוב של רובס שהיה נכון לעזור לחבריו תמיד. החברים ידעו היטב, כי אם הם צריכים עזרה – ליבו של רובס תמיד פתוח והוא לא יהסס לעזור להם.

מוריו של רובס כמעט והרימו ידיים בצער ואמרו לו: 'אתה נער כל כך טוב, מדוע אתה מתנהג כך, מה יגידו הוריך?' הוריו של רובס שהיו אנשים מכובדים שעבדו כמורים לאמנות והיסטוריה בקולג' המקומי, ושמם הטוב הלך לפניהם היו שבורים לחלוטין בעקבות התנהגותו השלילית של בנם שהעיבה על המוניטין שלהם. מספר פעמים הגיעו לביתם מוריו של רובס או חבריו לומר להם שהתנהגותו של רובס פוגעת קודם כל בעצמו וגם בהם. בדרך כלל עיניהם של ההורים היו מתמלאות בדמעות והם היו מספרים בקול שבור עד כמה הם גוערים ומענישים את בנם – אך ללא הועיל.

ככל שחלפו השנים, מעשיו של רובס רק עלו בדרגה. באחד הימים רוקן אחד מחשבונות הבנק של בית הספר שהיו בו אלפי דולרים. רק בתום חקירה מאומצת התברר כי רובס, הצליח לחדור למחשבי בית הספר ומשם לחשבון הבנק.

רובס נקרא לשיחת נזיפה חמורה אצל המנהל, שבנוכחות הוריו ההמומים התרה בו שבפעם הבאה יימסר למשטרה ויבלה שנים ארוכות במוסד לעבריינים צעירים ודרש ממנו להחזיר את הכסף. הוריו פרצו בבכי ושאלו אותו מדוע הוא מתנהג כך? ליבו הטוב של רובס, היה נראה כעומד להתפוצץ וראו עליו שמלחמה פנימית מתחוללת בתוכו. בסופו של דבר, הוא משך בכתפיו והבטיח שישתדל להשתפר...

ההבטחה, התברר במהירות הייתה רק מהשפה ולחוץ. בשנים הבאות, המשיך רובס לבצע פעולות אסורות והוא הוזמן לחדרי החקירות של המשטרה לעיתים קרובות. אלא שהוא שכלל את שיטותיו, והחוקרים לא הצליחו להוכיח שידו במעל. כולם ידעו שהגאון הצעיר אחראי ללא מעט מעשי נוכלות שהניבו סכומי כסף גדולים, אבל הם גם ידעו שקשה מאד לעלות על עקבותיו. הם התרחקו מקרבתו מלבד המקרים בהם נזקקו לעזרה – ואז היה הצעיר טוב הלב עוזר להם ככל יכולתו.

שנים נוספות חלפו, ורובס כבר הוכר כאחד הנוכלים הגדולים בסביבה. הוא היה מרמה במסחר במטבע חוץ, בעסקאות ממוחשבות, בזיוף מספרי כרטיסי אשראי בדרכים שונות וסכומים עצומים זרמו לכיסו. השמועות סיפרו שהוריו בחרו לנתק עמו קשר, רובס נכנס ויצא מחדרי החקירות אך היה נדמה שמעולם לא ניתן לתפוס אותו במעידה שתוביל אותו לכלא.

אלא שאז עשה רובס את טעות חייו. הוא קשר עסקה עם אדם שאינו מוכר לו, והבטיח שהשקעתו בפרויקט מגורים עתידי עשויה להניב לו מאות אלפי דולרים. בפני האיש הציג רובס שורה של מסמכים ועדויות על הפשרת הקרקע על ידי הממשלה, ועל תכנון סודי להקמת מלון פאר באתר. האיש הוקסם ורובס שידע שאין שום קרקע העומדת להפשרה חשב כבר על ההשקעה של האיש שתגיע דרך מספר חשבונות קש הישר לכיסו. אלא שמה שהוא לא ידע, זה שהאיש שאתו שוחח היה אחד הבלשים המבריקים ביותר ביחידה לחקירות הונאה במשטרה הבריטית, שהצליח להטעות את רובס המבריק כשהוא מציג את עצמו כאיש עסקים נלהב וחסר ניסיון. הטעות של רובס עלתה לו במחיר יקר וימים ספורים לאחר מכן הוא נעצר, הרשויות ששמחו על ההזדמנות לעצור את אחד הנוכלים הגדולים פסקו עליו עונש של 17 שנות מאסר.

חבריו של רובס שמחו בסתר ליבם על שהנוכל הגיע למקומו הראוי,  אך גם ריחמו על הוריו המכובדים. מנהל בית הספר של רובס התלבט האם לנחם את ההורים המסכנים, אלא שאלו הקדימו אותו ובשעת בוקר מוקדמת, כאשר היה לבד בבית הספר הופיעו בחדרו כשעיניהם אדומות מבכי. המנהל שהבין לליבם ניסה לנחם אותם ואמר כי ייתכן שדווקא שם יחזור רובס למוטב, אך ההורים היסו אותו ואמרו לו: 'אנחנו היינו צריכים להיות בכלא, רובס הוא נער ישר'.

המנהל ההמום לא הבין על מה מדברים ההורים, אך ככל שהם הסבירו הבין את התמונה. מתברר שההורים המכובדים היו צמד נוכלים שניסו במשך שנים להונות חברות שונות ולרמות בעסקים שונים. אלא שהם לא היו חכמים, בוודאי לא כמו בנם והם נקלעו לתסבוכת עם העולם התחתון. ככל שניסו לרמות יותר, כך הם שקעו יותר בביצת החובות. איומים ניתכו על חייהם והם עמדו בפני אסון, אבל אז נחלץ רובס טוב הלב, והחליט להקריב את חייו עבור הוריו. הוא השיג עבורם סכומי עתק בסדרה אין סופית של מעשי רמאות, כאשר הוא משוכנע שבכך יסתיימו חובותיהם והוא יוכל לחזור לדרך הישר, אלא שההורים הנוכלים המשיכו להיות מאוימים. רק העבודה המסיבית של הבן המבריק שהמשיך להשיג עבור אנשי העולם התחתון, סכומים אסטרונומים הצילה אותם, מכלא, מחרפה ואפילו ממוות. עד שהושלך לבית הכלא כעונש על מעשיו...

***

למרות רצונו לעזור להוריו - מעשיו של רובס אינם מוצדקים וחמורים מאד. מפרשת השבוע אנו יכולים לראות עד כמה הזהירה התורה על חינוך לזהירות מגזל, הונאה וגניבה. החינוך לזהירות בממון הזולת צריכה להיות כל כך גבוהה, עד שגם הדיינים החשובים ביותר חייבים להיזהר מכל נדנוד של שוחד גם אם נדמה שלא מדובר כלל במשהו שמתקרב לכך...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר