מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

יום שני, י'א באדר - הגאון הנודד

אחד המיוחדים מגדולי ישראל בדורות האחרונים היה הגאון רבי חיים יוסף דוד אזולאי (החיד'א), שהיה מופלא בסיפור חייו וברוחב הנושאים שעסק בהם. החיד'א נולד בשנת תפ'ד (1724) בירושלים, ולמד בישיבותיה את תורת הנגלה והנסתר. בין השאר למד מפי בעל 'אור החיים' הקדוש, ומפי המקובל רבי שלום שרעבי (הרש'ש).

החיד'א כיהן כשד'ר (שלוחא דרבנן), כלומר כשליח לאיסוף כספים בקהילות חו'ל עבור יושבי ארץ ישראל. בתפקידו זה יצא למסעות ארוכים וביקר במדינות רבות. במשך השנים הוא שהה במצרים (שם אף כיהן כרב), תוניס, איטליה, גרמניה, הולנד, אנגליה, צרפת וטורקיה. במסעותיו הוא לא הסתפק באיסוף כספים בלבד, אלא דרש וחיזק את שמירת התורה, השכין שלום במצבי מחלוקת, ובשעת הצורך נפגש גם עם שרי הגויים ועשה עליהם רושם גדול. בשנת תקל'ח הגיע החיד'א לליוורנו שבאיטליה; מסיבות שונות לא עלה בידו לחזור לארץ ישראל, והוא ישב בליוורנו עד יום פטירתו.

נוסף לפעולותיו הציבוריות, היה החיד'א מגדולי המחברים בעם ישראל. בימי מסעותיו ביקר בספריות רבות ועשה שימוש בכתבי היד שנמצאו בהן. הוא כתב כמאה ועשרים ספרים בכל מקצועות התורה: הלכה, שו'ת, מוסר, דרשות, קבלה, פרשנות התורה, תולדות גדולי ישראל ועוד. הידועים מבין ספריו הם 'ברכי יוסף' ו'מחזיק ברכה' על השולחן ערוך, 'שם הגדולים' על חכמי ישראל, ו'מעגל טוב' - יומן אישי ממסעותיו הרבים. העיר ליוורנו היתה באותה תקופה מרכז להדפסת ספרים, וכך יכול היה החיד'א להדפיס את ספריו ולהפיצם בישראל.

החיד'א הלך לעולמו בי'א באדר תקס'ו (1806) ונטמן בליוורנו. בשנת תש'ך (1960) הועלו עצמותיו לארץ ביוזמתו של ה'ראשון לציון' הרב יצחק ניסים, ונטמנו בהר המנוחות בירושלים.

יום רביעי, י'ג באדר - תבוסתו של 'המן' מודרני

בערב פורים לפני 27 שנים, הגיעה לסיומה מלחמת המפרץ הראשונה. המלחמה החלה כאשר הרודן העיראקי סדאם חוסיין פלש לכוויית כדי להשתלט על בארות הנפט שבה. המעצמות בראשות ארה'ב התנגדו באופן נחרץ לצעד זה, והחליטו על פעולה צבאית נגד עיראק. שילוב של הפצצות מן האויר ומערכה קרקעית, הביאו לשחרורה של כוויית והבסת הצבא העיראקי.

מלחמה זו זכורה היטב בישראל בזכות הניסים הרבים שאירעו בה. סדאם חוסיין, שביקש לאחד סביבו את העולם הערבי, השתמש בקלף הוותיק והמוכר ואיים 'לשרוף את ישראל'. בישראל הוכרז מצב חירום: בגלל החשש ממתקפה של נשק כימי, חולקו לציבור מסכות אב'כ, והתושבים נקראו להיכנס בעת אזעקה לחדרים אטומים. בסופו של דבר ירו העיראקים 39 טילי סקאד, שבחסדי שמים כמעט ולא גרמו לנפגעים בנפש. ישראל לא הגיבה על המתקפה, אך ארה'ב ושאר המדינות נלחמו גם עבורה, וכך התקיים בנו הפסוק 'ה' יילחם לכם, ואתם תחרישון'.

יום חמישי, י'ד באדר - 'עוף השמים יוליך את הקול'

בפורים של שנת תרל'ו (1876) התקיימה בבוסטון שבארה'ב שיחת הטלפון הראשונה מאז ומעולם. את המכשיר פיתח אלכסנדר גרהם בל, שהיה ממציא ומורה דיבור לחירשים. ה'שיחה' כללה משפט אחד בלבד, שאמר בל לעוזרו שהיה בחדר הסמוך: 'מר ווטסון, בוא הנה, אני רוצה לראות אותך!'. לאחר חודשים ספורים כבר הציגו השניים מכשיר שיכול היה להעביר שיחות במרחק של מספר קילומטרים, 'והשאר היסטוריה'.

ה'חפץ חיים' זצ'ל אמר, שהמצאת הטלפון באה להמחיש לנו, ש'את מה שאתה מדבר כאן - שומעים שם'. כיום אין צורך בדמיון רב כדי להבין, שכל מילה של האדם 'מוקלטת' בשמים. משום כך ראוי לדבר דיבורים טובים וחיוביים, ולהתרחק מדיבורים פוגעים, מלשון הרע ומדברים שאינם אמת.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר