המבט הנכון

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

המבט הנכון – תמיר שלום

התחושה הרעה של יעל התחילה במכתב מעיק שהגיע בפתאומיות מבית הספר בו למד בנם יאיר.
'בשל בדיקת עיניים שגרתית שנערכה בבית ספרנו, התברר כי בנכם יאיר לוקה בראייתו, כפי הנראה הוא יצטרך משקפיים, אבקשכם לבדוק את העניין אצל רופא עיניים בהזדמנות הקרובה. על החתום: אחות בית הספר'.

את אסף ויעל, הוריו של יאיר, הלחיץ המכתב כהוגן. קשה היה להם לתאר את פניו היפות של יאיר כשעליהן משקפיים מגושמות, ואת עיניו הכחולות כשהם מכוסות בזוג עדשות עבות.
'בואי לא נקדים את המאוחר' ניסה אסף להרגיע את אשתו. 'נמתין לרופא עיניים ונראה מה יש לו לומר...'
כבר למחרת נקבעה בדיקה ובסופה אימת הרופא את חששם: 'אכן, הילד אינו רואה טוב'
'ומה זה אומר?' שאל אסף בחשש. 'זה אומר שהוא יצטרך להרכיב משקפיים'. קבע הרופא.
יעל קיבלה את זה די קשה, היא התחילה לבכות. אבל אסף מיהר להרגיעה אותה.
'אני מבין את הקושי שבדבר, אבל אחרי הכול מדובר בסך הכול במשקפיים. למה את לוקחת את זה כל כך קשה?'
'תבין אסף' אמרה יעל וניגבה את דמעותיה. 'מדובר בילד בגיל שש, משקפיים בגיל כזה הן גדולות ומגושמות, קשורות בחוט עבה וזה אומר אסון. כל הילדים בכיתה לא יפסיקו לצחוק עליו. איזה מסכן הוא יהיה?'
לא היו הרבה ברירות ויאיר החל להרכיב משקפיים. מדי פעם הילדים לעגו והשפילו, והוא היה חוזר לבית עצוב ומדוכא, אפשר לומר בהחלט שמשהו קשה עובר על המשפחה.
אבל מכתב נוסף שהגיע מאת אחות בית הספר השיב להם במעט את הפרופורציות.
במכתב נאמר שבבדיקת ראייה נוספת שנערכה בבית הספר, התברר שוב כי ראייתו של יאיר, למרות המשקפיים, איננה טובה. אסף ויעל דאגו. הם הגיעו שנית אל רופא העיניים כשבידם המכתב מאחות בית הספר.
אך האחרון הניף ידו בביטול: 'אין לכם מה לחשוש, כנראה זה עניין של זמן עד שיתרגל אליהם'
דבריו של הרופא לא התקבלו על ליבם של ההורים המודאגים, הם קבעו ליאיר בדיקה אצל מומחה עיניים.
מומחה העיניים בדק את יאיר זמן רב ובסיום הבדיקה, בסבר פנים שאינו מבשר טובות, הסביר להם המומחה שיאיר יצטרך לעבור מספר בדיקות נוספות כדי לוודא במה מדובר.
'על מה אתה מדבר?' ניסו ההורים להבין.
'הבן שלכם אכן לא רואה טוב, אך אינני חושב שמדובר כאן בלקות ראייה רגילה. בהמשך נדע במה בדיוק מדובר. בינתיים אני שולח אותו לבדיקת סי.טי.'
'סי. טי?!' נחרדו ההורים: 'לשם מה הוא צריך בדיקת סי.טי?'

'אני חושש שהבעיה נמצאת בעצב הראייה ששוכן במוח. אבל רק אחרי בדיקת הסי.טי נדע הכול...'
אסף ויעל לא האמינו לאן התגלגל הסיפור הזה. בדיקות סי. טי? בעיות בעצב הראיה? לאן הגענו מבדיקת עיניים פשוטה?
כשהגיעו תוצאות הסי. טי פטיש של אלף קילו נפל להם על הראש, התגלה לא פחות מאשר גידול שיושב על עצב הראיה. את הפחד והחרדה של יעל ואסף אי אפשר היה לתאר. הם לא האמינו שהסיוט המבעית הזה מתרחש אצלם.
כל שנותר להם לעשות הוא להמתין, לקוות ולהתפלל שהגידול הינו שפיר ולא חלילה ממאיר.
חייהם עמדו להם מנגד אם חלילה מדובר בממאיר, לחייו של יאיר נשקפה סכנה ממשית. וגם אם יינצל, הוא עלול להגיע לעיוורון מוחלט. ואם מדובר בגידול שפיר, אז מצבו תקין לחלוטין, יסירו אותו בניתוח והוא לא יצטרך כלום, רק משקפיים...
הרבה תפילות, דמעות ואימה גדולה ריחפה מעל ראשם, עד שהגיעו תוצאות הסי.טי.
הרופא נכנס אל החדר בו המתין אסף לבדו, יעל לא הייתה מסוגלת לעמוד בזה: 'נו, יש תוצאות?' שאל אסף בכוחות לא לו. 'אכן, יש תוצאות ואני שמח לבשר כי הן טובות. מדובר בגידול שפיר!'.
שמחתו של אסף לא ידעה גבולות. הוא מיהר להתקשר ליעל. לשתף אותה בבשורה המשמחת.
'נו?' נשמע קולה מעבר לקו. 'ברוך ה' הכול בסדר. מדובר בגידול שפיר אותו ניתן להסיר בניתוח יחסית פשוט, הוא יצטרך רק משקפיים!' אמרה בהתרגשות גדולה. ולשניהם זלגו דמעות של שמחה.
'רגע אחד' אמר אסף לאחר שנרגע מעט: 'זה לא נורא שהוא יהיה עם משקפיים גדולות ומגושמות, קשורות בחוט עבה?'
יעל הבינה היטב את מה שרומז לה בעלה, היא הודתה בפניו כמה כפוית טובה הייתה כשדאגה והצטערה על דבר כה פשוט - משקפיים. 'הרי אותם משקפיים שעד עכשיו הטרידו וציערו אותי מאד, הם הדבר הכי משמח בעבורי היום. ריבונו של עולם תודה לך על כך שבני בריא ושלם...'

***

אם רק היינו מפנימים מסיפור זה שקרה באמת את העובדה הפשוטה, שיש להעריך את הדברים הקיימים, להתבונן בהשגחת הבורא על הכלל והפרט. והעיקר להאמין שכל מה שקורה זה הטוב ביותר עבורנו והכול לטובה. ההבטחה האלוקית הניתנת לשומרי השמיטה היא הדוגמה המוחשית ביותר להשגחת הבורא והאמון בו, אנשים שנוטשים את שדותיהם על סמך ההבטחה האלוקית בלבד, מבטאים את האמון בבורא ושפע אינסופי מגיע לידיהם בגלל קיום מצוות השמיטה...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר