הוראות ההפעלה

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

הוראות ההפעלה – אבינועם הרש

הישיבה החשאית ארכה כשעתיים ורק לאחר התלבטות ארוכה בין ראשי זרועות הביטחון, הוחלט פה אחד שרכז השטח של השב'כ שכבר מתגורר בשכונת שייח רדואן ייקח על עצמו את ביצוע המשימה: הפעם לא היה מדובר בעוד 'מחבל' מן השורה אלא בחיסולו של מתאם הפעולות האיראני עם חמאס - פתחי אל נור, שנכנס לעזה ממצרים דרך אחת מהמנהרות של החמאס.

 

מי שקיבל אישית את פניו בעזה היה לא אחר ממנהיג הזרוע הצבאית של החמאס מוחמד דף, מפקד החמאס בעזה. מאחר שדף היה בעל רקורד עשיר של ניסיונות חיסול מהישראלים, הוא כבר הכין את כל תשתית לשהייתו של פתחי אל נור בעזה כבר מראש: בידוד מוחלט. אף אחד לא בא איתו במגע למעט אנשים שמונו לשם כך מראש, אנשים אלו לא החזיקו מכשירי טלפון ניידים. הדרך היחידה להגיע אליו הייתה לרכוש את אמונו של אחד מהאנשים הללו שמינה דף לתפקיד ובאמצעותו להגיע למתאם הפעולות האיראני.

 

משום כך בחרו ראשי מערכת הביטחון למשימה המיוחדת הזו את אמנון שהתגורר בעזה תחת השם 'איסמעיל אבו חאמד' והיה אחד מטובי רכזי השטח של השב'כ, אלא שהפעם החליט מפקד השירות להפעיל מנגנון זהירות נוסף שאמנון לא ידע שמשתמשים בו. אנשי השב'כ סיכמו עם מוסטפה עזיז, אחד ממשתפי הפעולה הוותיקים והאמינים ביותר של השב'כ שגויס למשימה על ידי אמנון עצמו, לדווח ישירות למפקדי השירות, באיזה שעה יוצא אמנון מהדירה שלו שנשכרה במיוחד כדי שיוכל להיפגש שם עם אנשי המעגל הקרוב ביותר של מוחמד דף.

ההוראות שניתנו לאמנון היו ברורות בתכלית: בכל ערב עליו להיות בדירה ולדווח למפעיליו מה התרחש במהלך היום, ואסור לו לנתק את מכשירי הציתות שהושתלו בדירה בשום אופן. שבועות לפני המשימה החל אמנון לעבור תרגולים ממושכים שכללו את הזהות הבדויה שהוא הולך לאמץ לעצמו, כדי להתחבב על עוזריו של מוחמד דף.

 

ביום רביעי בשעה עשר הגיע אמנון לדירה שהוכנה לו מראש הוא התמקם בה והחל ליצור ולטוות את הקשרים שלו. בתוך ימים ספורים החל לבלות במקומות הבילוי האהובים על מחבלי החמאס, הזמין אותם לארוחות על חשבונו, עישן איתם נרגילות והצליח במהירות ליצור קשרי ידידות טובים עד שהעוזר האישי של מוחמד דף, אבו ג'ברי הזמין אותו אליו לבית לשיחה על קפה שחור.

 

'איסמעיל אבו חאמד' התגלה כאיש שיחה מעניין וכחבר נאמן והחל להזרים מידע רב חשיבות למטה השב'כ שהתקבל ממכשירי הציתות השתולים בבית. אלא שפעם אחת ולמרות שנתבקש במפורש לא לכבות את המכשירים, הבחינו המפקדים במרכז הבקרה שמתקיימת עוד פגישה קרובה בין אמנון לאבו ג'ברי אלא שלתדהמתם, הם לא הצליחו לשמוע כלום.

 

בירור טכנולוגי קצר העלה את התוצאה הבאה: מישהו, שזהו אמנון כיבה לחצי שעה את מכשירי הציתות, מה שהדליק נורה אדומה אצל מפקד השירות שמיד ביקש ממשתף הפעולה מוסטפה עזיז לתצפת על הדירה של אמנון ולדווח לו מה קורה שם. מוסטפה עזיז לא אכזב ודיווח שהוא ראה בחצי שעה הזו שאבו ג'ברי העביר מזוודה מלאה במאות אלפי דולרים לידי אמנון, היה זה בדיוק בפרק הזמן שבו כובו מכשירי הציתות.

 

עוד באותו ערב חזרו המפקדים והתריעו בפניו של אמנון על הנהלים ושאלו אותו מדוע כיבה את מכשירי הציתות: המפקד רצה לתת לאמנון את ההזדמנות לספר על המזוודה והכסף, אבל אמנון פשוט התחמק. כשהוא חזר שוב על התרגיל וכיבה שוב את מכשירי הציתות הכריז עליו מפקד השירות כ'שרוף'. אנשי השב'כ הבינו היטב שאמנון נכנס יותר מדיי טוב לתפקיד ואבו ג'ברי שאמנון קנה את אמונו, הכניס אותו לעסקי המנהרות מה שהכניס לו רווחים של מאות אלפי דולרים.

 

אמנון מצדו החל לשחק משחק כפול: מצד אחד הוא התקדם במשימתו ורכש את אמונו של אבו ג'ברי עד שהצליח לקבוע פגישה עם מתאם הפעולות האיראני, אבל מצד שני המשיך לקבל את המזוודות המלאות בכסף.

 

ביום שני בשעה שלוש לפנות בוקר נקבעה לאמנון פגישה מיוחדת אצל מתאם הפעולות האיראני,

זו הייתה בדיוק שעת הכושר של השב'כ בכדי לעדכן את חיל האוויר ולתת לו את המיקום המדויק של הפגישה.

 

מזל'ט מיוחד שוגר לאוויר עם טיל ליירוט. בשלוש וחמישה, רגע לפני הפגישה נורה הטיל מהמזל'ט היישר לעבר דירת המסתור של פתחי אל נור שחוסל במקום ביחד עם אבו ג'ברי ששהה איתו בדירה. אמנון קיבל הוראה לחזור לישראל דרך המעברים, אלא שהוא היה בטוח שיקבל שבחים על תפקידו המכריע בחיסול מתאם הפעולות האיראני. להפתעתו עצרו אותו אנשי השב'כ והוא נלקח לחקירה בנוגע לדולרים שלקח לעצמו ולא סיפר לאיש....

בסופה של חקירה סמויה שהפכה לגלויה, הודח אמנון מהשב'כ רק בגלל תאוות הבצע שלו שלא השתלט עליה...

 

*

בפרשת בחוקותיי מובאות הברכות והקללות לעם ישראל. הדרך להימנע מהקללות ולקבל את הברכות הינה מפורטת וברורה: אלו הוראות ההפעלה שנכתבו מתוך הבנת נפש האדם המועד לנפילה. ובדיוק בגלל הסיבות הללו, כדאי מאוד שנזכור את הסייגים וההוראות שנאמרו לנו בכדי לעזור לנו במקרה שנשכח את המטרה הראשונית שלשמה הגענו לעולם....

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר