הדרך לשינוי

רבני שלום לעם תגובות: 0

הדרך לשינוי – אריק סגל

כשהסורגים נסגרו מאחוריו בפעם הראשונה, הרגיש בארי זעם אינסופי ועולמו חרב עליו באחת. הוא ידע שהוא נשלח לבית הכלא על לא עוול בכפו. זה לא שהוא היה נקי מפשע, הוא אכן השתתף בשוד בנק גדול שבמהלכו נפצע קשה שומר הבנק ומת מאוחר יותר מפצעיו. אלא שכאשר תפסה אותם המשטרה, הלשינו עליו חבריו שהוא זה שירה בשומר ואף הוא שכנע אותם לבצע את השוד, טענותיו של בארי שהוא שימש בסך הכול כנהג נפלה על אזנים ערלות והוא נשפט לעשרים שנות מאסר.

כשבארי כשנכנס לכלא, הוא החל להשתולל. ולכן כלאו אותו הסוהרים בתא קטן בתחתית הכלא למשך חודש ימים עד שיירגע מזעמו המתפרץ. לאחר חודש פתח הסוהר את דלת הצינוק: 'האם אתה מתכונן להתנהג כמו שצריך או שנשאיר אותך בצינוק?' שאל באדישות. בארי הגיב בחמת זעם והסוהר משך בכתפיו, הסתובב ונעל עליו את הדלת.

באחד הימים שמע רעש בארי של חיכוך מתחת לרגליו, הוא היה מופתע וניסה להתחקות אחר מקור הרעש. לא עבר זמן רב עד שריצפת התא שלו נפתחה וראשו של אדם זקן בצבץ ממכסה הברזל שברצפה.

'מי אתה?' שאל בארי ההמום, והזקן השיב: 'שמי מלקולם, נשלחתי לצינוק לכל ימי חיי בעוון ריגול, אני חופר בשלוש השנים האחרונות מתחת לרצפת תאי בניסיון להימלט...' הוא הסביר לו שבית הכלא נמצא על שפת הים והוא חפר מנהרה בניסיון להגיע אל החוף. אלא שבטעות הגיע אל תאו של בארי. הוא היה מאוכזב מאד, אולם החליט שלא להיכנע. הוא ובארי החליטו להמשיך ולחפור ולנסות להגיע בכל זאת אל החופש. את מכסה הבור כיסה הזקן במיטות שהיו בתאים, הסוהרים לא התעניינו בהם וחוץ מאוכל שנזרק לחדרם פעם ביום בשעה קבועה הם לא פתחו את חלון התאים. במשך כל לילה שהו ביחד בארי ומלקולם כשהם עובדים בהתמדה בחפירת הדרך אל החופש.

שעות החפירה הארוכות פתחו בפני בארי עולם מופלא של ידע, ערכים והתנהגות אותה לא הכיר. הזקן הקנה לבארי שהיה כאמור פושע קטן, נבער וחסר השכלה – אוצר של ידיעות, התנהגות נאותה וחינוך לערכים שאותם לא הכיר מעולם. מלקולם הזקן היה אדם משכיל ושני האסירים התחבבו אחד על השני למרות שפער של חמישים שנה הפריד ביניהם, בארי העריץ את מורהו הזקן ושאף להידמות אליו.

עברו שנתיים והשנים הגיעו למסקנה שהם חפרו מספיק, הם התחילו לחפור את דרכם כלפי מעלה בתקווה למצוא יציאה רחוקה מספיק מחומות הכלא. אלא שאז הם נתקלו בסלע קשה. הם לא התייאשו וניסו לחפור בכיוון אחר – אבל גם שם התוצאה הייתה זהה. הם הבינו שאדמת האי סלעית ואין אפשרות לחפור את דרכם החוצה, הם חזרו לחדריהם מיואשים, מלקולם ניסה לעודד את בארי אבל הלה שתק בייאוש.

למחרת המתין בארי לביקור היומי של מלקולם והופתע לראות שהוא לא הגיע, הוא עבר דרך המחילה שקישרה בין התאים והוכה בהלם כשגילה את הזקן שוכב מת במיטתו. האכזבה הקשה הכריעה כפי הנראה את ליבו החלש של מלקולם והוא מת בשנתו. בארי חזר לחדרו כשהוא ממרר בבכי וחש שעולמו חרב עליו, האיש היחיד שהיווה לו מקור השראה מת בפתאומיות. אלא שאז נצנץ רעיון במוחו. הוא ידע שהאסירים המתים מושלכים מגג המגדל היישר ללב הים, דבר זה העלה במוחו תכנית פעולה. הוא המתין במערה הקטנה ליד חדרו של הזקן ושמע כעבור שעות ספורות את שומרי הכלא מגלים את גופתו של הזקן. השומרים התבדחו ביניהם על הזקן המקומט שהתפגר ועטפו את גופו בשק על מנת להשליכו בערב מגג הכלא לתוך הים.

בארי המתין שהם יעזבו את חדרו של הזקן, זחל במהירות אל חדרו שלו לבדיקת נוכחות ולאחר שהשומרים עזבו את תאו חזר לחדרו של מלקולם, הוציא את גופו והעביר אותה למיטה שבחדר שלו. הוא שב לחדרו של הזקן והכניס את עצמו אל השק. הוא המתין במתח בתוך השק האטום ושמע את השומרים מגיעים, הם נשאו את השק והתלוננו על משקלו של הזקן שהיה נראה צנום. כשהשק הושלך מהגג לתוך המים הקרים, פרפר ליבו של בארי מפחד, אבל הוא הכין את עצמו למגע הקר של המים ואיך ששקע פנימה, קרע את השק ושחה מחוץ למים. הפחד שלט על תנועותיו והיה עליו להתרחק מהמקום, אבל הוא ידע שלא יחזור לעולם לחיי הפשע, הוא נכנס אל הכלא כפושע נבער וחסר השכלה ויצא אדם משכיל שיודע כיצד לנהל את חייו בצורה הטובה ביותר...

***

משמעות שם הפרשה שלנו 'נשא' – הינה לרומם. בחיים אנחנו עוברים תקופות שונות חלקם טובות וחלקם רעות, אנו צריכים לדעת לרומם כל תקופה בחיים ולכן גם תקופה קשה ביותר לפעמים יכולה לרומם ולהגביה אותנו למקומות שעליהם לא חשבנו מעולם...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר