תמונה טמונה

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

תמונה טמונה – מיכאל ראם

מסיבת פרישה שנערכת לאחר ארבעים שנות ניהול חברה, היא מאורע לא פשוט ומרגש במיוחד. אך כאשר מדובר בדניאל רעם מנכ'ל חברת 'רעם אחזקות' היה הדבר מרגש שבעתיים. עשרות עובדי החברה פשוט העריצו את אישיותו של המנכ'ל האהוב שמעבר להיותו מנהל מעולה, היה קודם לכך אדם טוב שמצד אחד ידע לתפקד כמנהל קשוח אך לעולם לא ויתר על רגישותו לשמחתו או להבדיל לכאבו של כל עובד ואפילו הזוטר ביותר.

יודעי דבר טענו שלרגל האירוע החגיגי יחשוף מר רעם את תעלומת התמונה, חידה שהעסיקה את עובדי החברה לדורותיהם ולאף אחד לא היה מושג מה היא טומנת בחובה. הייתה זו תמונה ישנה ובה נראה רכב מסחרי ישן שעמדה על קיר משרדו. במשך השנים הרבות דהה צבעה של התמונה ומסגרת העץ שלה הייתה מקולפת וסדוקה אך מר רעם לא הסכים להיפרד ממנה בשום אופן. הדבר בלט במיוחד על רקע משרדו המהודר של המנכ'ל המכובד שהיה מרוהט בריהוט יוקרתי כך שהתמונה העתיקה הייתה בהחלט מוזרה בנוף המשרד. בכל פעם שמר רעם נשאל על כך הוא חייך חיוך צופן סוד והפטיר: 'לא משנה' והמשיך בשיחה כך שמעולם לא הצליח איש לפענח את סוד התמונה וכולם חיכו למסיבה החגיגית וקיוו שאולי שם סוף סוף תיפתר התעלומה המעניינת.

ואכן מר רעם לא אכזב ואל מול השולחנות הערוכים, הוא נאם את נאום הפרידה תוך כדי שאינו שוכח להודות לכל מי שהיה מסביבו במשך ארבעים שנותיו בחברה ממנהלי העבודה והסמנכלי'ם הבכירים ועד אחרון עובדי התחזוקה ורק אז הגיע לדבר האמיתי: 'לסיום, אני יודע שאתם מחכים לסיפור שמאחורי התמונה' החיוך הסודי התפשט על פניו ושקט הושלך באולם 'סיפורה של התמונה הוא בעצם סיפור חיי..' פתח דניאל רעם את סיפורו בהתרגשות: 'הייתי אז בחור צעיר שהתקבל לעבודה בחברת הבניה כמנהל עבודה מתחיל, הייתה זו עבודה קשה ומתישה אך אני מעולם לא נרתעתי מעבודה קשה ונתתי את כל כולי למען החברה' הוא לגם מכוס המים שלצידו והמשיך: 'באותה תקופה ערכתי שיפוצים בביתי ובאחד הימים התקשר אלי קבלן השיפוצים וטען שהוא זקוק לכמה חומרי בניה שאזלו. המתנתי לסיום יום העבודה עד שכל מנהלי האתר נעלמו מהמקום והחלטתי שלא יקרה כלום אם אקח קצת חומרי בניה מהאתר בו אני עובד. וממחשבה למעשה, הרמתי טלפון לחבר שבבעלותו היה רכב גדול ובקשתי ממנו טובה והוא נענה בשמחה. חלפו רק מספר דקות והוא כבר התייצב באתר. העמסנו יחד כל מה שהייתי צריך תוך כדי שאני מנחם את עצמי שבהזדמנות הקרובה אעשה חשבון כמה עולה הסחורה ואבקש להוריד סכום זה ממשכורתי.

חלפו מספר ימים ובוקר אחד הודיע לי אחד העובדים שמנכ'ל החברה דאז קורא לי לחדרו. לבי החל לפרפר. היה לי שם טוב ופחדתי שאם ייוודע מה שקרה הוא יפגע קשות. ניסיתי לעטות על עצמי את הפרצוף השליו והרגוע ביותר שיכולתי ונכנסתי לחדרו של המנכ'ל שקיבל אותי בחביבות, הוא התעניין כיצד אני מסתדר בעבודה כשלפתע הוא שלף ממגירתו חבילה קטנה עטופה בנייר מתנות ססגוני: 'זה בשבילך, ושיישאר בינינו' אמר בקריצה והגיש לי את החבילה. הודיתי לו בנימוס ומיהרתי אל חדרי כדי לבדוק מה מסתתר מתחת העטיפה המרשרשת ברגע הראשון התאכזבתי, זו הייתה תמונה של טנדר מסחרי פשוט ולא ממש הבנתי מה יש לי לעשות בתמונה פשוטה כל-כך אך לפתע נזכרתי שאני מכיר את הרכב שבתמונה. היה זה הרכב של חברי איתו ערכתי 'השלמת ציוד' מספר ימים קודם. לפתע הבנתי פתאום את הכול והתביישתי בעצמי כיצד העזתי לבגוד באמון שניתן בי. זו הייתה התוכחה החזקה ביותר שיכלתי לקבל אי פעם, באותו רגע גמלה בליבי ההחלטה שלעולם לא אשתמש בדבר שאינו שלי. הימים חלפו ואני ניסיתי בכל כוחי שלא להיתקל בפניו של המנכ'ל אבל זה מצדו התייחס אלי כרגיל כאילו שום דבר לא קרה ועד יומו האחרון מעולם לא הזכיר לי את הסיפור ש'מאחורי התמונה' מר רעם התכופף קמעא ושלף את התמונה הידועה כל-כך והניח אותה מולו: 'מאז תמונה זו מלווה אותי בכל תפקידי עד למשרת המנכ'ל אותה אני ממלא בשנים האחרונות ובכל פעם שיש צורך לגעור, להוכיח או לנזוף באחד מעובדי החברה שאינו ממלא את תפקידו כנדרש אני מביט בתמונה העתיקה ונזכר שגם כשמוכיחים מישהו בצדק, עדיף לעשות זאת בתבונה וברמז בלי לפגוע או להעליב, מניסיוני הרב' הוא הצביע על שערו הלבן: 'רק כך משיגים את התוצאות הטובות ביותר...' סיים את דבריו ורק קול מחיאות הכפיים של מאות המשתתפים הוכיחו עד כמה הוא צודק...

*

רגע לפני כניסת עם ישראל לארץ המובטחת סוקר משה רבינו את קורותיהם במשך השנים הרבות במדבר. אך דווקא את הקטעים המביכים והפחות נעימים בהם חטא העם הוא מזכיר ברמז במספר מילים בודדות ועלומות ללמדנו שגם כשיש צורך להוכיח צריך לעשות זאת בצורה החכמה והמתחשבת ביותר ודווקא כך רואים תוצאות...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר