הגאולה שבתוך החורבן

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת, ט' באב - הגאולה שבתוך החורבן

במקום 'מסע אל העבר', נערוך כעת 'מסע אל העתיד'. לפי דברי חז'ל, תשעה באב - יום החורבן - הוא גם יום הולדתו של המלך המשיח, שעתיד לקום ולגאול את עם ישראל ואת העולם כולו. הציפייה לביאת המשיח היא אחד מעיקרי היהדות, 'ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו'.

התורה והנביאים הבטיחו שבאחרית הימים יחזור ויעמוד בראש עם ישראל מלך מבית דוד (שקרוי 'משיח' מלשון מָשׁוּחַ בשמן, כפי שנהוג לעשות למלכים). מלך זה יילחם באויבי ישראל וינצח אותם, יחזיר את כל עם ישראל בתשובה, יבנה את המקדש ויעלה לארץ את כל היהודים שנותרו בגולה. למשיח עתידים להיות כוחות גדולים של חכמה ונבואה, והוא יכול לעלות למלכות בדרך הטבע או בדרך נס.

בתקופתו של המשיח העולם יגיע לתיקונו מבחינה גשמית ורוחנית כאחד, וטוב ה' יתגלה בעולם לאין שיעור יותר מאשר היום. כך כתב הרמב'ם: 'ובאותו הזמן לא יהיה רעב ולא מלחמה, ולא קנאה ותחרות; שהטובה תהיה מושפעת הרבה, וכל המעדנים מצויים כעפר. ולא יהיה עסק כל העולם אלא לדעת את ה' בלבד'.

יום שני, י'א באב - גילוי 'העולם החדש'

גירוש היהודים מספרד הסתיים באופן רשמי בז' באב ה'רנ'ב (1492). בין מאה אלף לשלוש מאות אלף יהודים נאלצו להשאיר מאחוריהם את כל רכושם ולנדוד כפליטים לארצות שהסכימו לקבלם. אך ממש במקביל, ובאותה מדינה עצמה, החל אירוע אחר שהיה עתיד ליצור ארץ מקלט ליהודים נרדפים מכל העולם.

ארבעה ימים לאחר תום הגירוש, בי'א באב ה'רנ'ב, ספן בשם כריסטופר קולומבוס יצא בשליחות מלכי ספרד להפלגה שנועדה להגיע להודו מצדה המזרחי. אך בדרכו הוא הגיע ליבשת בלתי מוכרת שנקראה מאוחר יותר 'אמריקה'. גילוי אמריקה שינה את פני העולם: עד מהרה החלו אירופים להתיישב באמריקה, תוך שהם דוחקים את רגליהם של הילידים המקומיים. בתהליך ארוך הקימו מתיישבים אלה מדינות עצמאיות, שבראשן ארצות הברית. החופש השורר בארה'ב הביא אליה במשך השנים מיליוני יהודים, שנמלטו מהרדיפות בארצות אירופה. מעניין מה היו המלך פרדיננד והמלכה איזבלה מספרד חושבים על כך...

יום שלישי, י'ב באב - הכישרון הנסתר

חייו של הצייר ההולנדי וינסנט ואן-גוך היו קצרים ומיוסרים. הוא סבל ממחלה נפשית, פוטר מעבודתו מספר פעמים ולא הקים משפחה. לפרנסתו נאלץ להסתמך על תמיכתו הכספית של אחיו. גם את לימודי האמנות לא עלה בידו לסיים. בציוריו לא התעניין כמעט איש, ובכל חייו הצליח למכור ציור אחד בלבד. בי'ב באב תר'ן (1890), לאחר תקופה של אשפוז במוסד פסיכיאטרי, מת ואן גוך כתוצאה מהתאבדות או מתאונת ירי, והוא בן 37 בלבד.

כשרונו הגדול של ואן-גוך הוכר רק לאחר מותו. כיום הוא נחשב כאחד מגדולי הציירים בכל הזמנים, ועבודותיו נמכרות במיליוני דולרים. סביר להניח שאילו היה ואן גוך יודע את חשיבות עבודתו, הדבר היה משפיע לטובה על מצבו הנפשי ועל כל מהלך חייו.

גם אנו מרגישים לעתים מדוכדכים, או קטנים וחסרי משמעות. משום כך חשוב שנזכור שגם לנו יש מעלות מיוחדות שאין לשום אדם אחר, ושלכל מעשה טוב שלנו יש משמעות גדולה עד מאוד. תודעה כזו עשויה לסייע לנו לעמוד בכל האתגרים שאנו פוגשים.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר