הרשו'ת לשאול

רבני שלום לעם תגובות: 0

למה צריך סידור?!

שאלה: אני חושב שתפילה היא דבר מדהים ויש לה המון כוח. רק דבר אחר אני לא מבין: למה צריך סידור?!

הרי כל העניין הוא שהאדם עומד מול אלוקים ופותח את הלב, אומר מה הוא מרגיש ומבקש מה' עזרה. מה פתאום לדקלם אז מילים וקטעים שכתבו כל מיני אנשים לפני אלפי שנים? האם זה לא מחמיץ את הפואנטה והופך את התפילה למלאכותית וטכנית במקום דבר חי שיוצא מתוך הלב...

תשובה: שלום לך.

אתה צודק לגמרי שיש עוצמה מיוחדת בתפילה הבוקעת מן הלב. כולם מכירים את הסיפור על הרועה הקטן שהזדמן לבית הכנסת ביום הכיפורים. כשראה שכולם מתפללים מן הסידור והוא לא יודע לקרוא אפילו אות אחת, עשה את הדבר היחיד שהוא יודע לעשות: הכניס שתי אצבעות לפיו ושָרַק בחוזקה לכבודו של ה'. כל הנוכחים הזדעזעו מ'חילול הקודש', ורק הבעל שם טוב הקדוש גילה להם שדווקא התפילה הפשוטה שבאה מעומק ליבו של הרועה הקטן בקעה את כל הרקיעים והגיעה עד כיסא הכבוד.

לכן, אין מניעה שאדם יתפלל לה' תמיד בכל רגע שהוא מרגיש רצון וצורך ויעשה את זה במילים ובשפה שלו, וכבר אמרו חז'ל 'ולוואי ויתפלל אדם כל היום כולו' (ברכות כ'א, א').

יחד עם זה נוסח התפילה שקבעו לנו חכמים הוא מתנה נפלאה שקיבלנו ואיננו רוצים לוותר עליה. למה? מארבע סיבות לפחות:

א.       לא להיות תלוי במצב-הרוח. נחמד מאוד שיש לאדם לפעמים חשק להתפלל, אבל אי אפשר לבנות על זה. הקשר עם בורא עולם חשוב מכדי שנרשה לו להיות תלוי במצב הרוח שלנו. אם הכול יהיה מוּתנֶה ברצון ובחשק שלנו הרבה מאוד אנשים עלולים לגלות שכבר המון זמן לא יצא להם בכלל להתפלל... הם יכריזו רשמית שזה מאוד חשוב להם, אבל בתכל'ס הם יהיו נורא עסוקים / ממהרים / מוטרדים / עצבניים / עייפים, ומי שתיפול בין הכיסאות תהיה...התפילה.

ב.       חכמינו זכרונם לברכה שידעו בדיוק איך זה עובד אצל אנשים קבעו בכוונה מסגרת מסודרת של מפגש עם אלוקים: שלוש פעמים ביום, בזמנים קבועים, עם דברים מסוימים לבקש עליהם.
ברור שמי שרוצה להוסיף ולהתפלל מעבר לזה במילים שלו מתי שבא לו - מוזמן בשמחה. אבל בתכל'ס המציאות מלמדת שמעט מאוד אנשים באמת עושים את זה.

ג.       לא להיות אגואיסט – בוא נודה על האמת: אם היינו מחברים לבד את התפילות שלנו, הן היו מתעסקות בעיקר בדבר אחד: בעצמנו! שנצליח במבחן, שנתקבל לעבודה, שנזכה בפַּיִיס וכן הלאה.
האם היינו מבקשים 'רפאנו ה' ונרפא' גם בתקופה בה אנו בריאים לגמרי? האם היינו זוכרים להתפלל על קיבוץ גלויות? על בניין ירושלים? מסתבר שלא! התפילה שחיברו לנו חז'ל, כוללת מצד אחד את כל הנושאים והבקשות שאדם רגיל צריך, ומצד שני מזכירה לו לבקש על אחרים ועל עם ישראל ולא להתרכז רק בעצמו. יהודי שמתפלל כל יום מהסידור הופך להיות אדם רגיש, איכפתי וטוב לב יותר.

ד.      עם אחד – תפילה אחת – עוד יתרון של הסידור הוא ביכולתו המופלאה לחבר ולאחד בין יהודים שונים. אתה מעפולה והוא ממנצ'סטר, אני ממוסקבה והם מניו-יורק – ועדיין כולנו יכולים להתאסף יחד ולהתפלל באותה השפה ובאותן המילים, בזכות המכנה המשותף שחיברו לנו חכמים ונמצא בסידור. זהו ספר מדהים שמאחד את עם ישראל ומחבר מיליוני תפילות כמו טיפות אל נהר אחד שזורם בעוצמה.

ה.       כוח המילים – המקובלים גילו שיש כוחות וסגולות מופלאות הטמונות במילות התפילה שחיברו הנביאים ואנשי כנסת הגדולה. עצם אמירת המילים הקדושות פועלת גדולות ונצורות בעולם, גם אם האדם אינו מבין את עומק הכוונות והסודות שלהם (נפש החיים ב' ,י'ג על פי דברי האר'י הקדוש). דבר כזה לא היה קורה במילים רגילות שלנו אבל הכוח הזה כן נמצא בספר המיוחד הזה שיש לנו ביד.

האתגר הגדול שלנו הוא לקחת את אותן המילים המופלאות שבסידור ולחפש כל יום את הדרך להתחבר אליהן מחדש. בהצלחה!

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר