להעתיק במבחן – מה רע?

רבני שלום לעם תגובות: 0

להעתיק במבחן – מה רע?

שאלה: אצלנו בכיתה העתקה במבחנים זה דבר רגיל, עד שמי שלא עושה את זה פשוט נחשב 'פראייר'... אפילו המורים כבר התייאשו מלהילחם בזה.

דוגרי, אני לא מבין מה כל כך בעייתי בזה. מדובר בסך הכול במבחן של בית ספר. אין לו משמעות גדולה לשום דבר. אני מקבל ציון טוב, ואף אחד אחר לא נפגע מזה. מה רע?

 

תשובה: שלום לך.

א. לפני הכול - העתקה במבחן אינה דבר סתמי וחסר משמעות. זוהי 'הונאה' ו'גניבת דעת' שהם איסור מתורה. וכמו שאנו נזהרים מלאכול דבר טרף, כך אנחנו מתרחקים מאוד מלרמות ולשקר.

גם אם המורה שלך התייאש מהעניין (דרך אגב, ממתי ייאוש של מישהו מלהילחם בפשע הופך אותו למותר? אם אדם הפסיק לצעוק על זה שגונבים לו תפוחים מהעץ, זו כבר לא גניבה יותר?!), יש כאן רמאות של כל המוסדות שעתידים לקחת את התעודה שלך כקריטריון לאפשרות הכניסה אליהם (ישיבה, מכללה, אוניברסיטה, מקום עבודה ועוד). הרי לא היית רוצה לגלות שהרופא שנותן לך עכשיו מרשם או הטכנאי שבדק את בטיחות המעלית שאתה עולה בה לקומה העשירית השיגו את התעודה שלהם בזכות שהעתיקו במבחן, נכון?

 

ב. מעבר לזה – ההחלטה להעתיק אולי נראית זניחה אבל היא משמעותית מאד לקביעה איזה מן אדם אני הופך להיות, איזו אישיות אני בונה לעצמי. כי מי שמעתיק מתרגל להסתמך על טריקים וקיצורי דרך במקום על הכוחות וההשקעה שלו. הוא נהיה תלוי בדברים חיצוניים והופך את השקר לשיטה ומדיניות חיים.

תראה איך אנשים כועסים כשהם רואים חברי כנסת ואישי ציבור שמבטיחים לבוחריהם דבר אחד ועושים דבר אחר, או איש עסקים שמרמה את לקוחותיו. אבל מי יודע אם כל זה לא התחיל לפני שנים בדיוק מהדברים האלו של רמאות קטנה במבחן שבסופו של דבר יוצרת אנשים שבקלות כזו מטייחים, מתחנפים, מעוותים ומשקרים?

 

ג.   שתי נקודות למחשבה –

ראשית, איזה סיפוק יש בלקבל 'מאה' כשאתה יודע שהוא שייך בכלל למישהו אחר? על אחרים אולי עוד אפשר לעבוד, אבל אתה עצמך הרי יודע בדיוק כמה מגיע לך! אז מה הטעם בזה?

וחוץ מזה – עם יד על הלב, האם זה שתעתיק עכשיו יעזור לך ללמוד טוב יותר לקראת המבחן הבא? או שאולי בדיוק להפך! זה רק מגביר את הסיכוי שהרמאות תהפוך לשיטה וכלי עבודה שימושי גם במקרים הבאים? תחשוב על זה...

 

לסיכום - לבחירה לעשות את המבחן בעצמי, עשוי להיות מחיר לא נעים בציון המבחן הנוכחי. אבל המחיר שתשלם על זה ומה שתרוויח אם תתגבר ותתמודד לבד - שווים הרבה יותר.

טיפ קטן שאולי יוכל לעזור: ברגע האמת זכור תמיד שגם אם על המורה אפשר לעבוד, על עצמך ועל הקב'ה לעולם לא תוכל.

בהצלחה!

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר