הצמיד האמיתי

רבני שלום לעם תגובות: 0

הצמיד האמיתי – מיכאל ראם

'מזל-טוב! מזל טוב!' נשמעו מכל עבר איחולי השמחה והבית החל להתמלא באורחים שבאו לחגוג את אירוסיו של תמיר שזכה להצטרף הערב לארבעת אחיו שכבר נישאו זה מכבר.

סבתו של תמיר לא הייתה אשה אמידה במיוחד, אבל עשתה לה מנהג של קבע להעניק צמיד זהב יוקרתי לכל הכלות של נכדיה שמספרם כבר חצה את העשיריה השנייה אבל הסבתא עדיין התמידה במנהגה וגם הפעם בשיאו של הערב הוציאה הסבתא מתיקה את הקופסה המהודרת ושלפה ממנה את הצמיד הנוצץ והעניקה אותו לכלה הטריה והנרגשת.

עברו מספר חודשים שמחת הנישואין נחגגה ברוב פאר והדר ובאחד הימים הודיע תמיר לאשתו כי הערב הם מוזמנים לארוחה משפחתית אצל סבתו: 'ואל תשכחי לענוד את הצמיד, זה מאוד מחמיא לסבתא' הוסיף אך להפתעתו נתקל בתגובה צוננת במיוחד: 'אני מאוד עסוקה הערב ולא נראה לי שאוכל להגיע למפגש' היה נדמה לתמיר שמשהו מסתתר מאחורי הסירוב המוזר אבל הוא העדיף להבליג, עוד יהיו מפגשים דומים, ניחם את עצמו והמשיך הלאה אבל בפעם הבאה כשבאחד מימי החנוכה הוזמן שוב ל'ערב לביבות' בביתה של סבתו ושוב פעם נתקל בהתחמקות מצידה של אשתו הבין כי יש כאן בהחלט משהו מוזר, וכך בכל פעם חזר הדבר על עצמו, תמיר ניסה להבין מה עומד מאחורי הסירוב הנחרץ לבקר בביתה של סבתו אבל בכל פעם התלווה לסירוב תירוץ די משכנע כך שלא ממש היה על מה להתווכח.

השבועות עברו החודשים חלפו. עברה כמעט שנה מיום החתונה וחג הפסח התקרב, הפעם התקשרה הסבתא בעצמה, היה קשה שלא לשמוע את האכזבה המהולה בכעס שבקולה של הסבתא הקשישה מכך שהזוג הטרי לא טרח לבקר בביתה ולו פעם אחת: 'אבל בליל-הסדר אני לא מוותרת!' הודיעה הסבתא לתמיר שכמו בכל שנה הוא מוזמן יחד עם הוריו לבית סבתו.

תמיר היה אובד עצות אבל החליט שהפעם הוא פותר את התעלומה ויהי מה וכך בארוחת הערב באותו יום ניסה תמיר לגשש מה עומד מאחורי סירובה של אשתו לדרוך בביתה של הסבתא 'תזכרי גם את הצמיד היוקרתי שהעניקה לך סבתא' אמר תמיר אך נדמה לו שדווקא זו הנקודה הרגישה, ואז פתאום התפרץ הכול בבת אחת: 'האם אני צריכה להודות על צמיד פשוט כל כך? מדוע כל שאר הכלות קיבלו צמיד זהב אמיתי ורק אצלי החליטו להתפשר על חיקוי זול?' אשתו של תמיר הייתה נסערת והוא היה ממש המום, מדוע שסבתו תחליט להפלות דווקא את אשתו ולהעניק לה תכשיט דמוי זהב? ניקרה בראשו השאלה ללא הרף, הוא ניסה להרגיע את אשתו הנסערת אבל לפתע הרגיש שגם הוא מרגיש בדיוק כמוה והכעס בליבו גבר: 'אני אודיע להורי שאיננו מעוניינים לערוך את ליל-הסדר אצל סבתא' החליט בהחלטה של רגע. וממחשבה למעשה, הוא חייג לאמו והודיע לה כי למרות הזמנתה של הסבתא הם אינם מעוניינים להגיע לליל הסדר אמו ההמומה של תמיר לא האמינה למשמע אוזניה, הרי היה ברור שאת החג חוגגים בביתם של הסבא והסבתא ומה הסיבה שגרמה לשינוי התוכניות. היא הבינה כי תירוצו של תמיר: 'כי לא מסתדר לנו' מסתיר מאחוריו משהו. היא לא הייתה צריכה ללחוץ הרבה ותמיר שהיה טעון במיוחד שפך את כל כעסו על אמו שמהר מאוד הצטרפה לחגיגה: 'מה אתה אומר? אני לא מאמינה שדווקא לכלה שלי זה קורה...'

תמיר כבר לא ידע מי כועס יותר הוא או אמו והאמת שזה לא ממש היה משנה לו והוא דווקא נהנה מכך שאמו גם חושבת שהוא ואשתו צודקים.

בערב כשהגיע אביו של תמיר הביתה לאחר יום העבודה ספרה לו אשתו על התרמית שהתגלתה וכיצד אמו הפלתה לרעה דווקא את כלתם, לאביו של תמיר היה נראה כל הסיפור קצת מוזר. הוא הכיר את אמו ולא האמין שהיא תעשה דבר כזה אבל את התבערה כבר לא היה ניתן לכבות בפרט כשכל המשפחה כבר התחילו לרכל על האפליה הכול כך פוגעת, כדור האש החל להתגלגל והיה נדמה שיהיה קשה מאוד לעצור אותו.

לאביו של תמיר כאב הדבר מאוד והוא החליט שהוא מברר את העניין ו'שם את הדברים על השולחן' ואכן עוד באותו ערב הוא ניגש לביתה של אמו והחל לספר לה שלאחרונה היא בטח שמה לב שתמיר קצת מתרחק ממנה. הסבתא השיבה שהיא בהחלט שמה לב והיא אפילו נפגעה מכך ואז החל אביו של תמיר בעדינות רבה לספר את סיפור 'הצמיד המעליב' ועל כך שהוא באמת לא חושב שאמו היא אשה רעה. אבל מדוע באמת עשתה זאת?

הסבתא הזקנה הקשיבה ברוב קשב לדבריו של בנה. היה נדמה שהיא ממש לא מבינה על מה מדובר ולפתע, נמלטה זעקה מפיה: 'אני יודעת מה קרה, אוי ואבוי, אוי ואבוי!' היא ניגשה אל החדר וחזרה עם קופסת התכשיטים שלה: 'כשקניתי את צמיד הזהב בחנות הקבועה בה אני רגילה לרכוש את כל הצמידים אותם הענקתי לכל הכלות חשבתי לעצמי שגם אני הייתי רוצה צמיד כזה לעצמי אבל המחיר היקר גרם לי לגנוז מיד את הרעיון, אך המוכרת בחנות שמה לב לכך והציעה לי צמיד שנראה מבחוץ אותו דבר בדיוק אך במקום שיהיה מזהב אמיתי הוא רק מצופה זהב והמחיר בהתאם כמובן'. הסבתא פתחה את קופסת התכשיטים הישנה ושלפה משם צמיד 'כנראה שברגע האמת החלפתי בין הקופסאות והענקתי לכלה את הצמיד המצופה במקום את צמיד הזהב היוקרתי כמוהו הענקתי ואמשיך להעניק לכל הכלות' הסבתא נאנחה ומסרה לאביו של תמיר את צמיד הזהב האמיתי והוסיפה: 'חבל מאוד שלא פנו אלי מיד ואז כל הכעסים וכל כך הרבה אי נעימויות היו נחסכים, כמה חבל...'

* * *

מערכת היחסים העכורה בין יוסף לאחיו הובילה לתוצאות קשות ביותר אבל הכול התחיל לפי דברי התורה בגלל 'ולא יכלו דברו לשלום' יכול להיות מאוד שאם היו יוסף ואחיו יושבים ומדברים על מה שמפריע להם סיפורם של יוסף ואחיו היה נגמר אחרת לחלוטין.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר