הפוך על הפוך

רבני שלום לעם תגובות: 0

הפוך על הפוך - מיכאל ראם

'המשימה הוכתרה בהצלחה' לחש קלורנס לפומית וניתק מיד את השיחה היה ברור לו שמהר מאוד תתגלה התקלה והוא מיהר לקחת את חפציו, לצאת מן המפעל ולהיות כמה שיותר רחוק משם כשהעניין יתפרסם.

המשימה החלה חודשיים קודם לכן, אבל התחרות בין שני מפעלי השתייה נמשכה שנים ארוכות וידעה עליות ומורדות. המלחמה על הלקוח האמריקאי חובב משקה הקולה המוגז תמיד הייתה קשה ובמלחמה כמו במלחמה - כל האמצעים היו כשרים ובלבד שכמות הבקבוקים שתכנס לתוך עגלת הקניות תגדל עד כמה שיותר. שני המפעלים השקיעו בפרסומות ענק ולא בחלו בשום טריק שיווקי כדי להגדיל את הכנסותיהם הכספיות על חשבון המתחרים, כך נולד הרעיון שבתחילה היה נראה מעט הזוי אבל עם הזמן הוא קרם עור וגידים עד להודעה הדרמטית שהמשימה הוכתרה בהצלחה.

רק מספר מצומצם של אנשים היו מודעים לתוכנית החדירה למפעל המתחרה והחיפושים אחר האדם המתאים לכך היו צריכים להיעשות בצורה הכי דיסקרטית שאפשר, כך נטוותה התוכנית להחדיר אל פס הייצור של המשקה המוגז עובד 'סמוי' שיחבל בייצורם של כמה בקבוקים בודדים דבר שעל פי דעתם של מומחי החברה יגרום למכה קשה ברווחי החברה וישפיע אוטומטית על הכנסותיה של החברה המתחרה.

התוכנית הייתה פשוטה: היה על העובד לדאוג שבמספר ליטרים בודדים תוכנס כמות כפולה של גז דבר היכול לגרום לכאבי בטן ולחוסר נוחות למי שישתה מהמשקה המוגז. וכך נשלח קלורנס להתקבל למפעל ולאחר חודש הוא הגיע לתפקיד שאליו חתר כעובד במחלקת הגיזוז, מכאן הדרך הייתה קצרה להשלמת המשימה וברגע שנותר לבד על פס היצור, הוא דאג לכך שבכמה עשרות בקבוקים כמות הגז תהיה גבוהה פי שניים כפי שסוכם. הוא מיד הודיע למפעיליו שהמשימה הושלמה בהצלחה וכמובן לא שכח להוסיף שהוא ממתין ל5,000 הדולרים שהובטחו לו בתמורה.

מנהלי חברת המשקאות המתחרה חככו את ידיהם בהנאה, הם ידעו שמהר מאוד יגיעו הבקבוקים הפגומים אל המדפים וכאשר יתפרסם שאזרחים ששתו ממשקה הקולה המוגז של החברה הזאת סבלו מתופעות שונות ומשונות, זו תהיה זו מכת מחץ לחברה המתחרה. הם כמובן נערכו בהתאם ליצור מוגבר של בקבוקי שתיה של אלפי הלקוחות שלא תהיה להם ברירה אלא לרכוש את המשקה המוגז של החברה שלהם...

ואכן הכול התקדם לפי התוכנית, רק לאחר שהבקבוקים כבר יצאו מן המפעל ושווקו לחנויות גילתה בקרת האיכות של המפעל את התקלה אבל עכשיו, היה זה כבר מאוחר מידי והנהלת החברה התכנסה בבהילות כדי לטכס עצה כיצד להוציא את ההודעה לציבור בצורה שתמזער את הנזק ככל שניתן.

מארק היה אחד מהצעירים שבהנהלת החברה, אבל ראשו תמיד חשב מחוץ לקופסה או כמו שכינו זאת חבריו במפעל – 'מחוץ לפחית' וגם הפעם הוא ניסה לחשוב כיצד אפשר לפתור את הבעיה בצורה מקורית.

ראשית הוא הזמין את הכימאי הראשי של המפעל וניסה להבין ממנו את תהליך היצור לפרטיו, הספיקו לו כמה דקות של שיחה כדי לגבש תכנית פעולה וחיוך קטן החל לעלות בזויות פיו וכשנפתחה הישיבה הבהולה כבר הייתה התכנית סדורה במוחו לפרטי פרטים.

הישיבה נפתחה והמנכ'ל הבכיר הציג בפנים קודרות את פרטי התקלה שנתגלתה והחשש מההפסדים שיבואו בעקבותיה ואז ביקש מרק את רשות הדיבור: 'משיחה שערכתי עם הכימאי הראשי הבנתי כי יש דרך פשוטה לגלות את בקבוקי המשקה בעל הגיזוז הכפול' הנוכחים הביטו בו בייאוש אבל הוא לא נרתע והמשיך: 'כאשר מוזגים את משקה הקולה לכוס ניתן להבחין בבועות הגז שקופצות מעל המשקה, זהו הסימן שבמשקה זה ישנו גיזוז כפול ואם נשכיל להתעשת במהירות נוכל למנף זאת לטובתנו...' חברי ההנהלה לא הבינו מה רוצה מהם סמנכ'ל השיווק הצעיר והם זעו בכיסאותיהם בחוסר נוחות, אבל מרק המשיך: 'אם נפרסם שאותם צרכנים שרכשו את המשקה הפגום וישלחו אותו אל המפעל בעשרה ימים הקרובים תערך הגרלה יוקרתית על רכב חדש, הדבר יכול לחפות על הרשלנות, ואולי אפילו להגדיל את המכירות כאשר הצרכנים ירכשו עוד ועוד בקבוקי משקה בתקוה שהמשקה הפגום ייפול בחלקם!' סיים מרק את דבריו והתיישב, בתחילה לא קיבלו חברי ההנהלה את דבריו אבל מהר מאוד הם הבינו שאין להם מה להפסיד והפרסום יצא לדרך במהירות.

בחברה המתחרה המתינו בקוצר רוח לכמות ההזמנות שתוכפל אבל מהר מאוד הבינו כי אפילו כמות הסחורה הרגילה שעל המדפים מיותרת, המבצע של המתחרה עשה את שלו והצרכנים בקשו לרכוש דווקא את בקבוקי המשקה של החברה 'הכושלת' אולי אחד מהבקבוקים הפגומים ייפול בחלקם ויקדם אותם בדרך אל המכונית הנחשקת, מהר מאוד התברר שדווקא התוכנית לפגוע ברווחיה של חברת השתייה המתחרה. עם מעט יצירתיות פעלה בדיוק את ההיפך וגרמה לרווחיה לטפס מעלה מעלה...

* * *

פרעה והמצרים עשו הכול כדי לפגוע בעם ישראל, אבל לבסוף התברר שדווקא בארמונו של פרעה גדל המנהיג היהודי שלבסוף הפך את פרעה יחד עם כל העם המצרי לבדיחה אחת גדולה כשהוא מוציא את עם ישראל בדרך אל החופש.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר