מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

שבת, כ'א בטבת - הנשיא שהאמין בעם ישראל

בכ'א בטבת תשל'ג (1972) מת הארי טרומן, שהיה נשיא ארצות הברית בתקופה הסוערת של סיום מלחמת העולם השנייה והשנים שלאחריה. הוא כיהן תחילה כסגנו של הנשיא פרנקלין רוזוולט, והתמנה לנשיא לאחר שרוזוולט מת תוך כדי כהונתו. כנשיא היה טרומן אחראי בין השאר להטלת פצצות האטום על יפן, שהובילה לכניעת יפן ולסיום המלחמה. הוא יזם את מבצע השיקום של אירופה לאחר המלחמה, והקים את הברית הצבאית נאט'ו בין ארה'ב לבין מדינות מערב אירופה, כמחסום לניסיונות ההתפשטות של ברית המועצות. הוא היה שותף גם בהקמת האו'ם.

טרומן תמך בהקמת מדינת ישראל, והיה המנהיג הראשון שהכיר בה, 11 דקות בלבד לאחר הכרזת העצמאות. וכך סיפר לימים בשיחה עם חבר כנסת ישראלי: 'תמיכתי בישראל היתה מנוגדת לדעתם של יועציי, שלא האמינו שהמדינה הצעירה תצליח להתקיים, וטענו כי חשוב יותר לשמור על קשרים טובים עם העולם הערבי.

'מדוע אם כן עשיתי זאת? ובכן, בילדותי הכרתי משפחות יהודיות, ולמדתי להעריך את אורחות חייהן. אפילו שימשתי כ'גוי של שבת'... אבי נהג לקרוא אתי בתנ'ך, וכאשר קראתי על המלך כורש, שהתיר ליהודים לחזור לארצם ולהקים את המקדש, חשבתי שיבוא יום וגם אני אנהג כך.

'אולם אלו סיבות רגשיות בלבד. הסיבה העיקרית לתמיכתי בישראל, היא שרק אני וסטאלין (מנהיג ברית המועצות) יודעים אלו סכנות נוראות מאיימות על שלום העולם. כלי הנשק הופכים להיות הרסניים יותר ויותר. אני מאמין שרק אתם היהודים, שיש לכם תורה ומוסר, יכולים להציל את האנושות. כמו שבעבר השפעתם על העולם שהיה ברברי ופראי, ולימדתם אותו ערכי מוסר, אני מאמין ומצפה שתעשו זאת גם בימינו ותצילו אותנו מחורבן מוחלט. משום כך תמכתי בכם, כי זהו אינטרס של אמריקה ושל העולם כולו'.

יום ראשון, כ'ב בטבת - 'לגדולתו אין חקר'

רעיון האינסוף הצית מאז ומעולם את דמיונם של בני האדם. מה קורה כאשר נוסעים ונוסעים ללא הפסקה? האם אפשר לחלק את החומר לחלקים קטנים ללא סוף? האם יש 'מספר אינסופי?' וכיצד אפשר בכלל לעסוק במושג זה, שהדעת האנושית אינה תופסת אותו?

המתמטיקאי הגרמני (ממוצא יהודי) גיאורג קנטור, הצליח להרחיב מעט את הידיעה אודות מושג האינסוף. בעבודתו הוא הראה שישנן 'עוצמות' שונות של אינסוף ואפשר להשוות אותן זו לזו: למשל, 'אינסוף המספרים השלמים' (...1,2,3,4) שווה בעוצמתו ל'אינסוף המספרים הזוגיים' (...2,4,6,8), למרות שלכאורה המספרים השלמים רבים יותר, וזאת משום שלכל מספר שלם ניתן להתאים מספר זוגי לפי כלל מסוים. לעומת זאת, ל'אינסוף המספרים שאינם שלמים' יש 'עוצמה' גדולה יותר מהמספרים השלמים. ל'אינסוף הקבוצות האפשריות של מספרים' יש עוצמה גדולה עוד יותר, ולמעשה, קנטור הוכיח שישנן אינסוף עוצמות של אינסוף! זה כבר ממש מפוצץ את המוח...

חייו האישיים של קנטור היו קשים. מתמטיקאים רבים התנגדו לרעיונותיו וראו בהם 'מיסטיקה'. התנגדות זו מנעה ממנו להשיג משרה אקדמית ראויה. גם בריאותו הנפשית היתה מעורערת, והוא סבל מהתקפי דיכאון ואף אושפז. הוא מת בכ'ב בטבת תרע'ח (1918). רק לאחר מותו הוכרה החשיבות הגדולה בעבודתו.

על פי הקבלה, אחד מכינוייו של הקב'ה הוא 'אור אין סוף', משום שהוא נצחי ואי אפשר לתפוס את מהותו או להגדירו. ככל שהידיעה האנושית מתרחבת, היא מגלה את קיומם של עוד ועוד מרחבים אדירים שהם מעבר לתפיסתנו. גילוי המרחבים הללו מלמד אותנו מעט מן המעט מגדולתו של הקב'ה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר