'נעלם' ליום אחד

רבני שלום לעם תגובות: 0

'נעלם' ליום אחד – אריק סגל

ברגע שנוויל ירד מהמונית והרגיש את הכיס שלו ריק, מיד קפצה לו בראש ההרגשה שכנראה נהג המונית 'האדיב' שהתנדב לעזור לו להוריד את התיקים, בעצם כייס ממנו את הארנק. הוא זכר היטב את המבט של הנהג בארנקו התפוח ברגע שהוציא ממנו כדי לשלם על הנסיעה.

למזלו הרב זכר נוויל את שמה של חברת המוניות, הוא מיהר לפנות למשרד הראשי ולשטוח את טענותיו על נהג המונית הנוכל. אלא שחברת המוניות בחרה להתעלם מהתלונה ושלחה אותו להתלונן במשטרה. נוויל אכן התלונן והוכה בהלם כאשר היומנאי הבהיר לו את המצב: 'אתה לא הראשון שמתלונן על הנהג הזה', אמר לו היומנאי: 'האיש הזה מקצוען ומעולם לא נמצאה הוכחה לאשמתו' נוויל הביט בו בתדהמה והיומנאי משך בכתפיו.

נוויל חזר לביתו כועס וממורמר ושיתף את ידידו ג'ורג' בסיפור: 'הכסף שלי פחות חשוב לי' אמר נוויל: 'התייאשתי ממנו, אבל קשה לי לקבל את אזלת ידה של המשטרה'. ג'ורג' שקע במחשבות ושאל: 'האם תסכים להשקיע 700 דולר כדי ללכוד את הנוכל?'

'בוודאי' השיב נוויל: 'רק בארנק היו מונחים 3,000 דולר מלבד כרטיסי אשראי ומסמכים'. ובכן, המשיך ג'ורג': 'ניפגש בעוד כשבוע, כאשר את השעה המדויקת אעביר לך בעוד מספר ימים'.

בדיוק שבוע לאחר הפגישה הגיע נוויל לרחבת הסופרמרקט הגדולה בשעה 12 בצהריים – השעה שבה ביקש ממנו ג'ורג' להגיע. והמראה שנגלה לעיניו הפתיע אותו: ברחבה היו עשרים איש שהתיישבו במעגל סביב אדם שהיה נראה כקוסם, האדם הציג בפניהם להטוטים שונים כמו הוצאת מטפחת מכובע ריק, העלמת מטבעות ו'טריקים' מוכרים נוספים. 'את כל האנשים שאתה רואה כאן, כולל את הקוסם', אמר ג'ורג' כאשר התיישב לידו: 'שכרתי ב-700 הדולרים שהבאת לי, כעת תשב בפינת הרחבה ותמתין לבאות'.

הקסמים של אמן החושים המשיכו עד שבשלב מסוים פנה הקוסם לקהל וביקש מהם לשתף פעולה עם התעלול הבא: 'בדקות הבאות אבקש מעובר אורח שיחלוף על פנינו להשתתף בניסוי בו אבטיח לו שאני מסוגל להפוך אותו לרואה ואינו נראה. אינני מסוגל כמובן לעשות זאת, אך אני מבקש מכם לשתף איתי פעולה ולהתנהג מול האיש כאילו הוא אכן רואה ואינו נראה. כמו כן אני מבקש מאחד המשתתפים להצטלם ליד הכיסא הריק שבסמוך אלי'. האנשים הנרגשים שהיו כבר מוכנים לכך הבטיחו לשתף פעולה, ואחד מהם ניגש וצילם את עצמו ליד הכיסא הריק שהוכן מראש. דקות נוספות חלפו, ועובר אורח חלף ליד חבורת האנשים שברחבה...

נוויל כלא את נשימתו, היה זה הנהג השודד אותו פגש רק שבועות ספורים קודם לכן. הוא הבין שג'ורג' עקב אחרי האיש וידע שהוא נוהג לעבור כאן בשעה הזאת כל יום. הוא הצטופף בפינתו בכדי שהאיש לא יזהה אותו ושמע את הקוסם מספר לאיש כי הוא מסוגל להפוך אותו לרואה ואינו נראה. הנהג הנוכל גיחך אך הסכים להשתתף בקסם, זאת לאחר שהקוסם הבטיח לו כי אם הוא לא יצליח בכך, הוא מתחייב לשלם לו אלף דולר. לאחר שהנהג התיישב על הכיסא, הניח הקוסם שמיכה רחבה על ראשו, ואז לחש מילות קסם ובתנופה משך את השמיכה וחשף את פניו. קריאת תדהמה נשמעה בקהל: 'לאן הוא נעלם, היכן האיש שהיה פה'.

הנהג השודד נותר בהלם אך הרהורי הספק עדיין נראו על פניו. בדיוק אז ניגש אחד מהמשתתפים וצילם את עצמו ליד הכיסא. הוא ניגש לקוסם והראה לו ולקהל את התמונה שכזכור צולמה קודם לכן, והנהג נחרד לגלות שהוא לא מופיע בתמונה. אי אפשר היה לטעות בכך, האיש נראה מצולם ליד כיסא ריק. הוא החל לרעוד, ואז שמע את הקוסם שואל אותו: אדוני האם אתה עדיין יושב בכיסא? הנהג נעמד, ניגש אל הקוסם ונעמד מולו בתנועה מאיימת. הקוסם לא הניד עפעף ורק המשיך לדבר אל הכיסא הריק: אדוני האם אתה עדיין יושב בכיסא? הנהג לא ענה, אבל אז החלו מחשבות חדשות לחלוף בראשו.

'רואה ואינו נראה? אין מצב אידיאלי מזה'. הוא חזר לכיסא, התיישב ואמר בקול: 'כן אדוני אני יושב על הכיסא, האם תוכל להחזיר אותי למצבי הטבעי?' הקוסם השיב בחיוב, והנהג קם וניגש במהירות לעבר הקהל: הוא החל לרוקן בזריזות את הארנקים של האנשים שעמדו מסביב שהיו מוטלים לפניו כאבן שאין לה הופכין. רק כשהגיע לארנק האחרון, הופתע לגלות שני אנשים שפוסעים לעברו, כשהם שולפים את תעודות השוטר ואומרים לו בחגיגיות: 'אדוני אתה עצור באשמת שוד על הגניבות שתועדו היום ועל אלו שביצעת בחמש השנים האחרונות...'

***

בפרשת בא אנו קוראים על המכות שספגו פרעה ומצרים בעקבות שעבודם של בני ישראל. כפי שמספרת התורה, עבדיו של פרעה ניגשים אליו ומתחננים לפניו: 'הטרם תדע כי אבדה מצרים?' אך פרעה מתעקש, מכביד את ליבו ומסרב לשלוח את בני ישראל. לעיתים קרובות, מצוי אדם בעיצומו של החטא ואינו מבחין במציאות הקשה שרואים כל אלו שמסביבו. גם כאשר הם מתחננים לפניו כי עליו להכיר במציאות המרה, הוא מסרב וממשיך להיות שקוע בחטאו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר