קשה לי...

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

קשה לי... / הרב יוני לביא

שאלה: אני אגיד את זה ישר ולעניין, הרב: היצר הרע פשוט משגע אותי! קוראים לי מיכאל, ואני בחור מאוד מאמין שמנסה להתחזק, אבל כל הזמן יש לי התמודדויות. כמה שאני מתאמץ ונדמה לי שאני מצליח – זה לא נגמר ובכל פעם מופיע קושי וניסיון חדש. מה לעשות?! נגזר עלי לחיות תמיד במלחמה עם היצר הרע?!

 

תשובה: שלום מיכאל.

אספר לך סיפור. נער בן 15 זכה להיכנס ל'יחידות' (מפגש פרטי) עם אחד האדמו'רים שחיו בדור הקודם. כשנותרו שניהם לבדם אמר לרבי בכנות: 'קשה לי לשמור מצוות. אני יודע שכך צריך לעשות אבל הרבה פעמים אין לי חשק להתפלל, ללמוד תורה או לקיים את מה שצריך'.

'נו, ברור', אמר לו הרבי, 'רק מלאכים עושים תמיד את רצון ה' בחשק ובהתלהבות. לבני אדם יש יצרים, התמודדויות ומניעות שצריך להתגבר עליהם, אבל זה בדיוק מה שהקב'ה רוצה – שנתאמץ ונעשה למרות הקושי'.

'אני לא מבין', הקשה הנער, 'מה אלוקים צריך את זה?! למה הוא לא ברא רק מלאכים שתמיד יעשו בדיוק את רצונו? למה לו להסתבך עם בני אדם והקשיים שלהם?'.

הרבי חייך אל הנער ושאל: 'מה התחביב שלך?'. 'ציור', היתה התשובה, 'אני מאוד אוהב לצייר'.

'כמה עולה ציור של הצייר הגדול ביותר בעולם?', שאל הרבי. 'בערך 3 מיליון דולר', השיב הנער.

'נניח', המשיך הרבי, 'שהצייר יעמוד על שפת הים, ולנגד עיניו יהיו ילדים משחקים על החוף לאור השקיעה והוא יצייר אותם, ולצידו יעמוד אדם אחר וישלוף מצלמה ויצלם את אותו מַרְאֶה. אם הצלם ירצה למכור את התמונה - כמה היא תהיה שווה?'.

'בערך 35 סנט', ענה הנער.

'ומה יותר מדויק', שאל הרבי, 'הציור או הצילום?'.

'ברור שהצילום', ענה הנער, 'הוא משקף לגמרי את המציאות'.

'אז עכשיו אני לגמרי לא מבין', אמר הרבי, 'אתה אומר שהצילום הרבה יותר מדויק מהציור, ובכל זאת הצילום עולה 35 סנט ועל הציור ייקחו 3 מיליון דולר. איך זה יכול להיות?!'.

'נו, הרבי לא מבין?!', אמר הנער, 'את הצילום עושה מכונָה, מכשיר חשמלי. את הציור עושה בן אדם חי, שמכניס לתוכו את כל הכשרון, הרגש וההשקעה. הוא נותן את הנשמה שלו. זה שווה 3 מיליון דולר...'.

הרבי חייך ואמר 'בדיוק כך גם אצלנו. נכון שהמלאכים יהיו הרבה יותר 'מדוייקים' ויבצעו מיד כל משימה. אבל ריבונו של עולם לא רוצה 'צילום'. הוא רוצה 'ציור' שיבצע אדם חי, שיכניס לתוכו את כל הרגש, האהבה, הקשיים, ההתגברות. הקב'ה לא זקוק לכך שיתבצעו 'משימות'. הוא רוצה אותנו, את הלב והנשמה שלנו'.

זאת התשובה גם לשאלתך, מיכאל. הקב'ה שם אותנו בעולם מלא התמודדויות – בכוונה! סיפרת על מלחמה עם היצר והתגברות על קשיים. זה בדיוק מה שה' רוצה מאיתנו, ואשריך שאתה זוכה להיות לוחם בצבא של ריבונו של עולם. אותך בדיוק הוא רוצה, ולא עוד מלאך או רובוט.

כמובן שאת המלחמה הזו צריך לעשות בחוכמה, ויש הרבה עצות ושיטות לזה. אחת מהן היא זו: הקושי הגדול מול היצר הוא בהתמודדות חזיתית. כשאנחנו נמצאים ב'שטח' האויב באמת קשה לגבור עליו. החוכמה היא לִצְפּוֹת מראש את המקומות בהם אנחנו עלולים ליפול, ופשוט לעקוף אותם. לא להתקרב בכלל אל הבור שהיצר עלול למשוך אותנו אל תוכו. בפעם אחרת נדבר בע'ה על שיטות נוספות, ובינתיים תזכור, מיכאל – אלוקים לא רוצה צילום. הוא רוצה ציור! הוא לא מעוניין במלאכים אלא דווקא באנשים. כמוך!

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר