חבר אמיתי

רבני שלום לעם תגובות: 0

חבר אמיתי – שמחה פשיטיק

יובל וארז היו שני גננים מוצלחים, הטובים ביותר בכל המושב, ולו מהסיבה הפשוטה שהיו רק שני גננים בכל המושב... כל מי שביקש ליפות את חצרו בשתילים נאים, או לעטר את חלונותיו באדניות פורחות – פנה אל אחד מהשניים, והיה יוצא שבע רצון מהעבודה המעולה שביצעו עבורו. ולמרות ששניהם עבדו באותה מלאכה, שררה ביניהם ידידות יוצאת דופן. עד לאותו יום ראשון חורפי וגשום.

גברת יצחקי הזמינה אצל יובל שלוש אדניות נוי, אותן תכננה להניח במרפסת הפרחונית שעיצבה לעצמה. האדניות המבוקשות הגיעו לביתה יממה לאחר מכן, והיא מיהרה אל המרפסת, שמחה ומאושרת. פרחים אדמדמים הציצו אליה מתוך החול הלח, והיא העניקה להם חיוך אוהב. באותו לילה הלכה לישון מלאת מצב רוח, אך בבוקר הכול התהפך... עם שחר, כשניגשה לטפל בצמחים, הבחינה גברת יצחקי לתדהמתה שהפרחים מתולעים! חרקים של ממש טיילו בין הגבעולים להנאתם, מכרסמים את הפרחים ואת השורשים.

'חוצפה!' היא קראה בקול, למרות שלא היה איש בסביבה. 'למכור לי פרחים מתולעים?! הרי זו חוצפה לשמה! כבר עכשיו אלך אליו להחזיר לו את הפרחים', החליטה. העמיסה את שלוש האדניות הכבדות על עגלת הקניות שלה ויצאה לעבר המשתלה של יובל. הוא קיבל אותה במאור פנים כדרכו, ולא הבין מדוע פניה זועפות. 'הפרחים! הם מלאים בחרקים! מי מוכר סחורה כזאת גרועה?! תמיד סמכתי עליך, ומה קרה פתאום?' כך רטנה גברת יצחקי, ועיניו של יובל נפערו באי הבנה. 'גברת יצחקי, אני בטוח שהפרחים שמכרתי לך היו מעולים שבמעולים. מעולם לא מכרתי סחורה בעייתית ולעולם גם לא אמכור'. ותוך כדי דיבור צעד יחד עמה אל מקומן של האדניות, ונתן לה לבחור שלוש חדשות. 'אשלח לך אותן במשלוח הקרוב שיוצא'.

בוקר המחרת הופיע, וגברת יצחקי ניגשה אל האדניות. והנה - - - שוד ושבר! חרקים שוב מהלכים בין השתילים. כעת כבר הגדיש זעמה את כל כולה והתפרץ החוצה בסילונים. היא מיהרה אל המשתלה של יובל, השליכה את האדניות הנגועות בפתח החנות וצעקה: 'קח אותן! קח את האדניות המקולקלות הללו! אינני מעוניינת בהן כלל וכלל!' ועוד לפני שהספיק יובל להגיב, כבר נטלה גברת יצחקי את רגליה ופנתה אל המשתלה של ארז. מאחור נותר יובל מבולבל ותוהה.     'מה קורה כאן? מאיפה הופיעו חרקים באדניות של גברת יצחקי?' כך התהלך מהורהר במשתלה, תוך שהוא בוחן מקרוב את השתילים הרבים שסביבו. כולם היו נקיים ורעננים. בעודו חושב, נכנס לפתע עמי הירקן למשתלה: 'יובל, אל תשאל מה קרה עם עץ הדקל שנטעת אצלי בחצר! הוא התמלא בחרקים ובתולעים!'

תוך ימים ספורים התפרסמה השמועה על הסחורה הנגועה שמוכר יובל, ולקוחותיו התמעטו עוד ועוד. 'זה בוודאי ארז, שמקלקל את הצמחים שלך', כך טענו ידידיו של יובל, ובשלב מסוים הוא השתכנע. מחשבות שנאה חלפו בראשו כנגד ארז וכשזה האחרון נכנס למשתלה שלו, הפנה לו יובל עורף וסימן לו שאינו רצוי בסביבה.

הנזקים לא הפסיקו ויובל החליט לבדוק את העניין לעומק. הלקוח הבא שרכש ממנו שני עציצים גדולים, היה נפתלי, קשיש נעים הליכות. 'הפעם אבדוק מה מתרחש עם העציצים שאני מוכר', אמר לעצמו. באותו ערב הוא פסע אל ביתו של נפתלי, שם שעות רבות המתין בדריכות. עד שראה דמות מתקרבת בחשכה אל העציצים. הדמות הוציאה מתיקה דבר מה והתעסקה עם העציצים, ויובל פער פיו בתדהמה: 'ארז! הוא גרם לכך שכל השתילים שמכרתי יתליעו, כדי שהלקוחות יעברו אליו. שיתבייש! ככה הוא מפר ידידות של שנים?!' והתקרב לארז, בצעדים חרישיים.

רק כשהיה ממש קרוב, ראה כי ארז מחזיק בידו תרסיס כלשהו: 'אתה לא מתבייש?! ככה להזיק לצמחים שלי כדי להרוויח?! ככה אתה בוגד בחבר הכי טוב שלך?!' יובל ממש צעק. ורק אז קלט את מה שנעשה: ארז עמד ליד העציצים וריסס אותם בחומר משמיד חרקים, כשבידו האחרת הוא תולש עלים נגועים. 'יש לך טעות, יובל ידידי', חייך ארז. 'אני לא מזיק לצמחים שלך, אני מנסה להציל אותם. את כל השתילים והנטיעות העומדים למשלוח, אתה נוהג להניח צמוד לחצר המוזנחת שליד המשתלה שלך. הבעיה היא, שהעצים שם נגועים בחרקים, והם מדביקים את כל מה שעומד לידם. ניסיתי להסביר לך את זה, אבל לא הסכמת לשמוע אותי. לכן הייתי חייב לבוא בלילות ולנסות להציל מה שאפשר'. דמעות עמדו בעיניו של יובל. הוא חיבק את ארז, ביקש סליחה מעומק ליבו ולחש: 'ארז, אתה חבר אמיתי!'...

*

ט'ו בשבט הוא אמנם ראש השנה לאילנות, אבל 'האדם עץ השדה' – כך אומר הפסוק. יש הרבה מן המשותף לאדם ולעץ, כמו למשל האפשרות להתליע ולקלקל זה את זה. כשמישהו בעל אישיות קלוקלת משפיע עלינו ועל דעותינו לרעה, נרצה או לא – זה יחלחל. לכן אמרו חכמים להתרחק משכן או מחבר רע. ולעומת זאת הם יעצו לנו לקנות לנו חבר טוב, כזה שיעזור לנו בעת צרה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר