כשהכובע מעוור – מיכאל ראם

הנוכחים באולם בית המשפט התיישבו במקומותיהם והמתינו לכניסתו של חבר השופטים שאכן נכנס לאחר מספר דקות לאולם והתיישב על הדוכן. הדיון התחיל, זה לא היה הדיון הראשון וגם לא השני בתביעה נגד חברת 'לשם – בניה ופיתוח בע'מ' התובעים היו בעלי דירות שטענו כי החברה לא עמדה בהתחייבויותיה כלפיהם ובדירות שרכשו מהחברה נתגלו ליקויים רבים.

השופט אפרים גלבוע היה ראש ההרכב בדיון וגם הפעם הוא זע על כסאו באי נוחות כאשר עלה על דוכן העדים נציג החברה שהיה לבוש בחליפה מחויטת אך כמו בדיונים הקודמים הוא חבש לראשו כובע מצחייה פשוט שעליו התנוסס סמל החברה. אף אחד לא הצליח להבין מה מסתתר מאחורי ההתעקשות המוזרה להגיע אל בית-המשפט ולעמוד מול השופטים המכובדים עם הכובע המתאים לאתר בניה. עורכי הדין והפרקליטים כבר התרגלו לעניין אבל לשופט עדיין העניין צרם. הייתה לו הרגשה שהוא כבר נפגש בעבר בכובע כזה, אך הוא לא ידע להצביע על הנקודה שהביאה אדם מכובד להתייצב בבית-המשפט עם כובע של פועל-בנין.

הדיון התנהל בעצלתיים כאשר כל צד מציג את עמדתו, התביעה דרשה סכום פיצויים גבוה מהחברה וזו האחרונה ניסתה להתנער מאחריות ולטעון כי הליקויים שנתגלו בדירות אינם בשליטתה. שעתיים חלפו והשופט גלבוע הכריז על סיום הדיון לא לפני שקבע מועד לדיון הבא בו יסכמו הצדדים את טענותיהם לקראת פסק הדין.

השופטים עזבו את האולם והקהל התפזר וכך גם השופט גלבוע שעזב את בנין בית-המשפט לכיוון ביתו כשהוא מהרהר עדיין בדברים ששמע בדיון שזה עתה הסתיים. מצד אחד היה ברור לו כי הצדק עם הדיירים ששילמו במיטב כספם על דירה חדשה ותקנית ובמקום זאת קיבלו אין ספור תקלות. אך מצד שני הרגיש כי הוא מתקשה לפסוק נגד 'לשם – בניה ופיתוח' וגם הוא לא יכל להצביע מדוע. הוא יכל להמשיך ולשקוע בהרהוריו תוך כדי נסיעה שגרתית לביתו אבל הטלפון שצלצל קטע את חוט מחשבותיו. מעבר לקו בקע קולו של אביו הקשיש שביקש ממנו לקפוץ אליו לביקור קצר. השופט גלבוע חישב מסלול מחדש ופנה אל דירתו של אביו שהתגורר ב'בית-אבות' יוקרתי בקצה העיר. הוא החנה את רכבו ועלה אל חדרו של האב שהמתין לו בכיליון עיניים. הוא נכנס אל החדר וזכה לחיבוק חם מאביו.

'מה שלומך אפרים?' שאל האב בדאגה 'בסדר אבא, עובדים קשה כרגיל' השיב השופט הנכבד. על השולחן נח אלבום תמונות עתיק והוא החל לדפדף בו. היו אלו תמונות מחייו של אביו מאז היותו צעיר. הנה תמונה אחת ויחידה של אביו בתור ילד בפולין והנה התמונה בקיבוץ שבו שיכנו את אביו שהיה נער צעיר שניצל מהמלחמה. תמונה ועוד תמונה בתחילה בצבעי שחור לבן ואח'כ עם קצת צבע לפי התקדמות השנים. לפתע ראה השופט גלבוע באחת התמונות משהו מוכר, מוכר מאוד אפילו הוא זכר במדויק מה אומרת התמונה הזו ולפתע הבין כי כנראה שיש עוד מישהו שיודע על כך והוא מנסה לעשות בזה שימוש.

הוא נזרק באחת 51 שנים לאחור לאותו יום בו נכנס אביו הביתה בפנים נפולות והודיע כי בעקבות קיצוצים בפעל המלט בו הוא עובד הוא קיבל היום מכתב פיטורין. אמו עליה השלום קיבלה את הבשורה בצורה קשה מאוד והיה ניתן לחוש באוויר הבית את הדיכאון והלחץ. חלפו כמה ימים, אביו היה חסר מוטיבציה ואז פנה אליו חבר שהציע לו תעסוקה כמנהל עבודה בחברת בניה, אביו קפץ על המציאה והחל לעבוד בחברה. השופט גלבוע הסתכל בתמונה הישנה אביו נראה שם עומד באתר בניה כשמסביבו קבוצת פועלים, אלא שגם עכשיו לאחר 51 שנה עדיין היה אפשר להבחין בכובע שאביו חובש היה זה כובע מצחייה פשוט ומוכר מאוד לשופט גלבוע.

חלקי הפאזל החלו להתחבר לו אחד לאחד. כנראה שהיה מישהו חכם שהכיר מעט את ההיסטוריה של משפחת גלבוע וידע מי חילץ אותם מבור הפיטורין אליו נזרק אביו הייתה זו חברת 'לשם – בניה ופיתוח' שהייתה אז חברה חדשה וצעירה. לפתע הבין השופט מדוע נציג החברה מתעקש לחבוש את הכובע המצחיק בדיונים מתוך תקווה כי בתת-מודע של השופט הנכבד שמורה פינה חמה לחברה שהצילה מחרפת רעב את משפחתו.

אביו של השופט גלבוע נרדם על הכורסא הנוחה והוא יצא מהחדר בצעדים שקטים. התחושות המוזרות שאיתם נכנס לחדר נעלמו עכשיו, היה ברור לו בדיוק מהיכן מגיעה התחושה הקשה בקשר לפסק הדין כנגד חברת הענק למרות טענותיהם הצודקות של הדיירים. הוא יצא מחצר בית-האבות והרים טלפון את מזכירות בתי המשפט והודיע כי הוא מנוע מלעסוק בתיק זה מסיבות אישיות.

שנים רבות אחר כך היה משתמש השופט גלבוע במקרה זה כדי להמחיש לתלמידיו באוניברסיטה עד כמה יכול השופט להיות נגוע ולנטות לאחד הצדדים בלי שאפילו הוא בעצמו יהיה מודע לסיבות המביאות אותו לכך...

* * *

'כי השוחד יעוור פקחים ויסלף דברי צדיקים' כך מסבירה התורה את הסיבה לאיסור לקיחת שוחד בהדגישה כי השוחד מסלף את המציאות ומטה את דעתו של השופט גם כשהוא בעצמו אינו מודע לכך שהוא אינו דן דין צדק ודעתו נוטה לאחד הצדדים...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר