יום ראשון, כ'ח בשבט - השביתה האצילית

בתקופת מלחמת העולם השנייה והשואה, תחת שלטון האימים של הגרמנים ובעלי בריתם, היו מקרים מעטים של חסידי אומות העולם שסיכנו את נפשם כדי להציל יהודים ממוות. נדירים עוד יותר היו מקרים של התנגדות ציבורית ומאורגנת לשלטון הנאצי.

אחד המקרים הללו היה באמסטרדם שבהולנד, ביום כ'ח בשבט תש'א (1941). לאחר שהגרמנים עצרו כמה מאות יהודים ושלחו אותם למחנות ריכוז, הכריזו הקומוניסטים ואיגודי עובדים על שביתה כללית, לאות הזדהות עם היהודים והתנגדות לאכזריות הנאצית. במשך שלושה ימים שבתו נהגי החשמליות, המורים בבתי הספר, בעלי חנויות ועובדים בחברות רבות. השביתה שיתקה לגמרי את העיר אמסטרדם ואת הערים הסמוכות.

למרבה הצער, פעולות אלו לא הביאו תועלת של ממש. הגרמנים שברו את השביתה באלימות רבה, עצרו את מנהיגי העובדים והמשיכו במסע לרדיפת היהודים והשמדתם. אולם לאירוע זה יש חשיבות סמלית, כגילוי של אנושיות גם בימים האפלים ביותר.

יום רביעי, א' אדר ראשון - דם ושקרים

מאז ימי הביניים, נפוצה בעולם 'עלילת הדם' המתועבת, הטוענת שיהודים רוצחים נוצרים כדי להשתמש בדמם לאפיית המצות. במשך מאות שנים, אירעו מקרים רבים של עלילות דם בכל רחבי אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, והם גרמו לפרעות שגבו את חייהם של יהודים רבים.

אחת העלילות המפורסמות התחוללה בדמשק בשנת ת'ר (1840). בר'ח אדר א' של אותה שנה נעלמו בעיר נזיר נוצרי ומשרתו המוסלמי. הקהילות הנוצריות בעיר, בתמיכתם של ממשלת צרפת והקונסולים האירופיים, האשימו את היהודים ברצח השניים למטרות פולחן. קבוצה של יהודים נכבדים, ובהם רב העיר, נאסרו ועברו עינויים קשים עד שחלקם 'הודו' ברצח. חלק מהאסירים מתו כתוצאה מהעינויים.

לעזרתם של עצורי דמשק התגייסו יהודים חשובים בעולם, ובהם משה מונטיפיורי, משפחת רוטשילד ואדולף (יצחק) כְּרֶמְיֶה מצרפת. הם השפיעו על ממשלות אירופה ועל דעת הקהל, ובסופו של דבר ניאות מוחמד עלי, שליט מצרים ודמשק, לשחרר את המעונים אחרי כחצי שנה בכלא. אך עלילות דם המשיכו להתקיים גם בשנים שלאחר מכן.

יום רביעי, א' אדר ראשון - הרב ששמו הגיע לירח

אחד המיוחדים בין חכמי ישראל בתקופת ה'ראשונים', היה רבי אברהם אבן עזרא, שהיה גאון רב תחומי ועסק בנושאים רבים. הוא חיבר את אחד הפירושים החשובים ביותר לתורה ולרוב ספרי הנ'ך, פירוש ההולך בדרך הפשט. בנוסף, היה מגדולי הפייטנים וחיבר מאות שירים של חול ושל קודש, ובהם: 'אגדלך', 'לך א-לי תשוקתי', 'צמאה נפשי', 'כי אשמרה שבת' ועוד. מלבד זאת הוא חיבר ספרים על דקדוק לשון הקודש, ועסק גם במתמטיקה ואסטרונומיה. עיסוק אחרון זה הביא לכך, שאחד המכתשים בירח נקרא על שמו.

רבי אברהם נולד בספרד, ובמהלך חייו נדד בין ארצות רבות - איטליה, צרפת ואנגליה. יש אומרים שהגיע גם לארץ ישראל. הוא עמד בקשרים עם רבי יהודה הלוי ועם רבנו תם - גדול חכמי צרפת. למרות כשרונותיו הרבים, כל ימיו היה עני מרוד; באחד משיריו הוא תיאר את מזלו הרע, וכתב באירוניה שאם ימכור נרות - השמש לא תשקע לעולם, ואם ימכור תכריכים - אנשים לא ימותו כל ימי חייו... רבי אברהם הלך לעולמו בראש חודש אדר ראשון, בערך בשנת ד' תתקכ'ד (1164), והוא בן 75 שנים

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר