פתי מאמין לכל דבר

יעקב ברוך ב.ת. תגובות: 0

פתי מאמין לכל דבר

בפנימיית התלמידים במכללת בית שאן לא היה חימום, המכללה סבלה ממחסור במשאבים ולא היה לה כסף לחדש את מלאי השמיכות שבלו, יום אחד התלמידים בפנימייה מגלים ערימה של שמיכות חדשות מהניילון עם שלט שאומר שהם נתרמו לפנימייה. תוך דקות לא נשארה שמיכה אחת וברוך שדהר למקום החלוקה והגיע באיחור, הרגיש מקופח ורשם על פתק שהשמיכות במחיר מסובסד של 25 ₪ והחל לצעוק שהשמיכות בתשלום. כששמעו חלק מהנערים שזה בתשלום החזירו אותן וברוך לקח לעצמו שמיכה חדשה מהערימה. כעת שהיה שמח שהשיג שמיכה, אמר לחבריו: 'עבדתי עליכם, השמיכות היו בחינם!' כולם באו לקחת בחזרה את השמיכות ואז החל וויכוח בינו לבין אחד הנערים שיחזיר לו את השמיכה שלקח. מה דעתכם? האם ברוך צריך להחזיר את השמיכה?

מעיינים בספרים ולומדים לפסוק הלכה או משפט: תלמוד בבלי מסכת 'בבא בתרא' דף קמ'ב עמוד א'. שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן ער'ה סעיף כ'ח בדין: 'גר שמת ואח'כ שמעו שלא מת'.

תשובה לשאלה 'סיבוב ללא רשות' (שאלה מס' 525)

תקציר השאלה השבועית: סמי ראה את האופניים החשמליות של שמשי עומדות בחוץ, לקח אותן ולאחר כמה סיבובים החזיר אותן למקום. אלא שכמה דקות אחר כך הגיע איזשהו עובד זר וגנב את האופניים. שמשי ראה הכול לאחר מכן במצלמות האבטחה. הוא ניגש לרב ושאל : 'אולי סמי שלקח אותן מהתחלה ללא רשות נקרא 'גנב' וכל מה שקרה אחר כך לאופניים, זה כבר תחת אחריותו ולכן אולי בכלל הוא חייב לשלם לו על האופניים?'. מה לדעתכם השיב לו הרב?

 תשובה בקצרה: סמי חייב לשלם על האופניים שנגנבו, אלא אם כן ברור ששמשי היה מסכים שסמי ישתמש בהם גם בלי בקשת רשות.

 

תשובה בהרחבה: נפסק בהלכה (חו''מ סי' רצ'ב ס'א) שמי שלוקח חפץ של אדם אחר שלא מדעתו, אפילו אם כוונתו להחזירו מיד אחרי השימוש, נקרא גזלן על החפץ וחייב באחריותו עד שיוחזר לבעלים, ולכן אפילו אם קרה אונס גמור לחפץ, כל עוד לא החזירו לבעלים, חייב המשתמש לשלם על הנזק.

כיצד יש להחזיר את החפץ

מבואר בהלכה (סי' שנ'ה ס'א) שאם הבעלים יודעים שהחפץ נגזל, על הגזלן לדאוג שהבעלים יידעו שהחפץ הוחזר למקומו, ורק אז יורדת האחריות מהגזלן, אבל אם הבעלים לא שמו לב שהחפץ נגזל, הגזלן יכול להחזיר את החפץ לרשות הבעלים המשתמרת גם מבלי ליידע אותם, אלא אם כן גזל בעלי חיים, שאז חייב להודיע לבעלים שהחזיר אותם כדי שיידעו לשמור עליהם.

לקח מקטן למי צריך להחזיר

אדם ששלח את בנו הקטן למכולת עם צלוחית ביד כדי למלאות בה שמן, ובעל המכולת השתמש בצלוחית לעצמו ללא רשות, מבואר בהלכה (סי' פק'ח ס'ב) שהוא נעשה עליה שואל שלא מדעת ודינו כגזלן. ולכן אם בדרך חזור הצלוחית נשברה, בעל המכולת חייב לשלם עליה, וזאת אף שהורי הילד הסכימו מלכתחילה שישלח בחזרה את הצלוחית והשמן עם בנם, היות והוא נחשב לגזלן על הצלוחית וחייב להחזירה לרשות הבעלים.

בסיפור שלנו

היות וסמי השתמש באופניים ללא רשות הבעלים הוא נחשב לגזלן, כך שכל מה שקורה לאופניים לאחר מכן זה על אחריותו המליאה. אולם אם ברור ששמשי היה מרשה לו להשתמש עם האופניים גם ללא בקשת רשות, הוא יכול לסמוך על הפוסקים שפוטרים אותו מלשלם, כיון שלדעתם במקרה כזה הוא אינו נחשב גזלן אלא שואל, והוא נפטר מאחריות מהרגע שהחזירן למקום שלקח אותן משם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר