השליחות המיוחדת שלי

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

השליחות המיוחדת שלי

שאלה: אומרים שלכל אחד יש שליחות מיוחדת ושאם הוא לא יעשה אותה – משהו בעולם יהיה חסר. זה נכון?! סליחה שאני אומר אבל לי זה נשמע מוגזם לגמרי, בטח כשמדובר בי. אני לא מבין איזה דבר מיוחד דווקא אני יכול לעשות. יש בכיתה שלי ילדים הרבה יותר חכמים, מוכשרים, יפים וחזקים ממני. אני סתם אחד כזה. בינוני.

יכול להיות שיש משהו מיוחד שרק אני יכול לעשות?!! נתי.

תשובה: שלום נתי.

השאלה שלך מזכירה לי ספר ישן שקראתי בתור ילד. הוא תיאר אדם שהחיים שלו היו קשים ומסובכים. היו לו חובות, מחלות, אכזבות ותסכולים, ובשלב מסוים הרגיש שהוא לא מסוגל לשאת זאת יותר. הוא עלה לגג של בניין גבוה, ניגש למעקה והתכוון לסיים בבת אחת את כל הסבל שלו... לפתע הופיע מלאך משמים שאמר לו כך: 'לפני שאתה עומד לסיים את חייך, כדאי רק שתבין את המשמעות של הצעד הזה'. ואז המלאך לקח אותו למסע בזמן – חמש עשרה שנה קדימה. אותו אדם מופיע בעולם שבו אף אחד לא מזהה אותו (הוא הרי 'מת' כבר לפני חמש עשרה שנה), הוא מסתובב בין האנשים שהכיר, בבית, בעבודה, בשכונה, ופשוט נ–ד–ה–ם. מתברר שמרגע שהוא נעלם, המון דברים השתנו לרעה. הוא לא העלה בדעתו כמה דברים וכמה אנשים היו קשורים אליו והושפעו ממנו. מרגע שהוא 'מת' הם נפגעו והתדרדרו. כשהוא מסיים את המסע לעתיד וחוזר לראש הגג המלאך אומר לו 'בבקשה, הבחירה בידך'. כמובן שהוא לא מסוגל אפילו לחלום על מעשה נורא כזה.

ישנו מדרש חז'ל (במדבר רבה טו') המתאר כיצד אלוקים מצווה את משה לעשות את מנורת הזהב עבור המשכן. משה יורד מן ההר ו'שוכח' כיצד לבצע את המשימה. הוא עולה שוב אל הר סיני ומקבל הסבר נוסף, וכשיורד שוב שוכח. כך זה קורה פעם, אחר פעם. בסופו של דבר הקב'ה אומר לו: 'לך אמור לבצלאל שיעשה את המנורה', ובצלאל מצליח על הפעם הראשונה.

הרעיון העומד מאחורי דברי חז'ל הוא מדהים: ישנם דברים שאפילו משה רבינו, גדול הנביאים והמנהיגים שקמו לעם ישראל, לא יוכל לעשות, אבל אדם קטן ממנו כמו בצלאל (או כמוך או כמוני...) – יוכל לעשות. למה? כיוון שזו השליחות שאלוקים נתן דווקא לנו.

ממילא האתגר הגדול של האדם הוא לגלות מה השליחות המיוחדת שלו בעולם.

כיצד עושים זאת?

מעבר לבסיס המשותף של אמונה ושמירת מצוות התורה שכולנו מחויבים אליהן, יש שלושה מצפנים שיכולים לכוון אותנו: כשרונות, נטיות, נסיבות.

* כשרונות – לשים לב מה הכשרונות שהקב'ה חנן אותך בהם, במה אתה טוב במיוחד.

* נטיות – נסה לזהות לְמָה אתה נמשך. מה משמח אותך ומה הנפש שלך מרגישה בו מילוי ומיצוי.

* נסיבות – הקשב מה המציאות אומרת לך. מה עם ישראל צריך ומה הנסיבות שאלוקים גלגל אליך מזמנות לך.

השיקלול של כל אלו יחד יכול לכוון את האדם לגלות מה השליחות שלו ומה המשימות המוטלות עליו. כמובן שכל החיים אדם צריך לפקוח עיניים ולבדוק איפה יוכל לתרום ולהשפיע ומה השליחות המיוחדת שלו היום.

ידוע שמבחינה פיזית לכל אדם יש טביעת אצבע ייחודית, ובעולם של 7 מיליארד בני אדם אין שניים שהאצבע שלהם תותיר אותו סימן. הדבר הזה נכון לא רק לגוף, אלא גם לנפש ולנשמה. זו אחת הסיבות בגללן ההלכה היהודית רואה בחומרה כה רבה אדם ששם קץ לחייו: זוהי מעילה בשליחות המיוחדת שלו, והעולם יהיה חסר משהו מיוחד שרק הוא היה יכול לתת.

חשוב לזכור את זה, נתי, במיוחד ברגעי חולשה וכשלון, כשנדמה לנו ש'מה אני שווה בכלל?'.

אלוקים, חשב כנראה אחרת, כשבחר להעניק לך עוד יום של חיים ושל עשייה, ועכשיו התפקיד שלך הוא לנצל אותו הכי טוב שרק אפשר.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר