אני אגואיסט

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב - הרב יוני לביא

 

אני אגואיסט

שאלה: שלום הרב.

אני אגיד את זה דוגרי, כי תכל'ס לא באמת איכפת לי: אני אגואיסט. לא רק אני אומר את זה, אלא כל מי שמכיר אותי: 'דוד הוא אחד שחושב רק על עצמו'. 'אם אתה צריך עזרה – האדם האחרון שכדאי לך לבקש ממנו טובה זה דוד'.

תבין, זה לא שיש לי לב רע או משהו. פשוט אין לי חשק. לא בא לי. למה? כי אני תמיד מודד דברים לפי דבר אחד: 'מה יוצא לי מזה והאם זה משתלם לי'. ומה לעשות שלהשקיע את הזמן והכוחות בלעזור לאנשים, לא כזה מקדם אותי ומועיל להצלחה שלי בחיים. אז למה שאני אעשה את זה?!

השבוע אבא שלי תפס אותי לשיחה: 'דוד, אי אפשר ככה יותר. אם אתה לא תעזור לחברים, גם הם לא ירצו לעזור לך. אם אתה לא תיתן כתף, בסוף תישאר לבד...'. ת'אמת, הרב, זה לא שיכנע אותי. אני מסתדר טוב מאוד בעצמי ולא צריך טובות מאחרים. נכון שלא כזה להיט להיות 'אגואיסט' אבל זה הרבה יותר משתלם...

 

תשובה: שלום דוד.

איזה מזל שההורים שלך לא חשבו כמוך.

אחרת, לא הייתי מקבל ממך את השאלה הזו וגם לא אף שאלה אחרת. למה?

כי פשוט לא היית!

איזה מזל שהם לא עשו את החשבון: מה יוצא לי מלהביא לעולם תינוק קטן וצווחני ששנה שלימה לא ייתן לי לישון בלילה, שאצטרך לחתל אותו חמש פעמים ביום, להאכיל אותו, להלביש, לרחוץ, לקחת לרופא, לעזור בשיעורי בית, להסיע לחוגים, לסבול את השטויות שלו בגיל ההתבגרות...

איזה מזל שמשה רבינו לא עמד מול הסנה הבוער ואמר: 'תשמע, ריבונו של עולם. מאוד מחמיא לי שאתה רוצה למנות אותי לתפקיד החשוב של להוציא את ישראל ממצרים, אבל אני לא כל-כך בקטע של לקבל על עצמי מחויבויות כרגע. נורא טוב לי פה עם הכבשים, ובמדיַן הכול שליו ורגוע. מה אני צריך עכשיו על הראש שלי להיאבק עִם מלך מצרים למען עַם של עבדים שאחרי זה ישגעו אותי בתלונות וקיטורים במשך ארבעים שנה במדבר.

איזה מזל שמשה לא עשה את החשבון של הרווח האישי שלו ופשוט קיבל על עצמו את המשימה שבזכותה אתה ואני כאן היום ולא עבדים במצרים...

אמרת שכולם (כולל אתה) אומרים שאתה אגואיסט. אני אומר: אל תאמין להם!

נכון, יש בך, כמו בכולנו, צד אֶנוכי שרוצה לדאוג לעצמו. אבל לצד זה יש בתוכך גרעין חזק ועוצמתי של טוב, שנובע מהנשמה הטהורה שאלוקים נתן בך. יש בתוכך שאיפה לעזור ולהועיל ולתרום לעולם, גם אם עד עכשיו העדפת להתעלם ממנה.

אפשר להזמין אותך לתרגיל מחשבתי קטן?

תאר לעצמך שהיה איזה כפתור פלא שאם לוחצים עליו תימצא פתאום תרופה לסרטן או שלא יהיו עוד תאונות דרכים או שייפסקו המלחמות בעולם. האם היית מוכן ללחוץ עליו?

ברור לי שכן. ומה אם הוא היה נמצא בראש הר גבוה? האם היית מוכן לטפס לשם כדי לבצע את המשימה? אני מאמין שכן.

מה ייצא לך מזה באופן אישי? האם תרוויח מזה משהו שיקדם אותך? לאו דווקא, ובכל זאת אין לי ספק שגם אתה תרצה ללחוץ על כפתור הפלא ותהיו מוכן להתאמץ למענו.

ריבונו של עולם ברא לפנינו עולם מדהים שמלא כפתורים כאלו. קטנים, צנועים, אבל שמוסיפים עוד טוב בעולם. למה שתלחץ עליהם, דוד? פשוט בגלל שזה הדבר הנכון לעשות, ומפני שגם אתה נבראת בצלמו של הקב'ה שהוא טוב לכל ורחמיו על כל מעשיו.

אם תאפשר לטוב שבך לצאת החוצה הסיפוק שתרגיש והתחושה העמוקה של משמעות וטעם בחיים, יהיו חזקים יותר מכל תחושה של דאגה לאינטרסים ולרווחים אישיים.

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר