תחילת המסע הגדול

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

שבת, כ' באייר - תחילת המסע הגדול

בר'ח סיון שנת ב' רמ'ח, 45 ימים לאחר יציאת מצרים, הגיעו בני ישראל להר סיני. במקום זה הם שהו כמעט שנה תמימה. כאן התרחשו קבלת התורה, חטא העגל ותפילת משה שלאחריו, בניית המשכן וחנוכתו, וכן המִפקד המתואר בתחילת ספר 'במדבר'.

בכ' באייר של השנה הבאה, עלה ענן ה' מעל המשכן, והחל המסע הגדול לכיוון ארץ ישראל. המסע היה אמור להיות קצר יחסית, אולם חטא המרגלים גרם לכך שהעם התעכב במדבר במשך ארבעים שנה, ורק הדור הבא הגיע לארץ.

 

יום שלישי, כ'ג באייר - תלמיד חכם במחתרת

מפקד האצ'ל דוד רזיאל, היה דמות מופת של לוחם יהודי. הוא נולד ברוסיה הלבנה בשנת תר'ע (1910), ובגיל 4 עלה לארץ עם משפחתו. דוד הצעיר למד בבית ספר דתי בתל אביב, ולאחר מכן עלה לירושלים ולמד בישיבת 'מרכז הרב'. בין השאר למד בחברותא עם הרב אברהם שפירא, שיהיה לעתיד הרב הראשי לישראל.

פרעות תרפ'ט ומעשי הטבח הערביים גרמו לרזיאל להצטרף לארגון ה'הגנה', ולאחר מכן להיות ממייסדי הארגון הצבאי הלאומי (אצ'ל). בשנת תרצ'ח (1938) התמנה רזיאל למפקד האצ'ל. בתפקידו זה הוא יזם פעולות תגמול נגד הטרור הערבי, ובשל כך נאסר על ידי הבריטים. בכל שנותיו במחתרת ואף בבית הכלא, המשיך להיות נאמן לתורה ולמצוות.

בתקופת מלחמת העולם השנייה, הפסיק האצ'ל את מאבקו בבריטים ושיתף עמם פעולה כנגד הנאצים. כתוצאה מכך שוחרר רזיאל מכלאו. בשנת תש'א (1941) הוא עמד בראש יחידה של האצ'ל שנשלחה על ידי הבריטים לעיראק, ששליטיה תמכו באותו זמן בנאצים, כדי לבצע שם פעולות מודיעין וחבלה. אך במהלך הפעולה הופצצה היחידה הקטנה ע'י מטוס גרמני, ודוד רזיאל נפגע ונהרג. 20 שנה לאחר מכן הועלו עצמותיו לארץ ונטמנו בירושלים. ביום נפילתו, כ'ג באייר, מציינים את זכרם של כל חללי האצ'ל.

 

יום שישי, כ'ו באייר - המסילה אל הקדושה

אחד מגדולי המקובלים בכל הדורות היה רבנו משה חיים לוצאטו, הידוע בכינויו הרמח'ל. הוא נולד בפדובה שבאיטליה בשנת תס'ז (1707), ולמד בה את תורת הנגלה והנסתר. כבר בגיל צעיר, עמד בראש חבורה של חכמים ומקובלים שנקראה 'חבורת מבקשי ה''. בזכות חסידותו וקדושתו, זכה לגילוי של 'מגיד' שמימי שלימד אותו את סודות התורה. לצד גדלותו בתורה, למד הרמח'ל גם שפות ומדעים, וחיבר שירים ומחזות.

אחד העקרונות החשובים במשנת הרמח'ל, הוא שמטרת הבריאה כולה היא להיטיב לנבראים מטובו הגדול של הקב'ה. לדבריו, הרע שבעולם נברא רק כדי שתהיה אפשרות של בחירה חופשית, כדי שהאדם יוכל להשיג את הטוב האלוקי העליון בכוחות עצמו. הטוב הגדול ביותר הוא להיות דומה לקב'ה, ופירוש הדבר בין השאר הוא להיות בוחר ועצמאי, ולא רק לקבל מתנות באופן פסיבי.

הרמח'ל חי כעשר שנים באמסטרדם שבהולנד, ושם חיבר את ספרו המפורסם 'מסילת ישרים', שהתקבל בכל העולם היהודי כספר המוסר החשוב ביותר. ספר זה מבאר בלשון פשוטה ומובנת, כיצד יכול כל אדם, בעזרת כוח ההתבוננות, לתקן את עצמו בהדרגה, ולהגיע למעלות עליונות של דבקות בה' ואף לרוח הקודש.

בשנת תק'ג עלה הרמח'ל לארץ ישראל והתיישב בעכו. אולם שנה או שנים ספורות לאחר מכן, בכ'ו באייר, הלך לעולמו כתוצאה ממגפה, ביחד עם אשתו ובנו, והוא כבן 40 שנה בלבד. למרות שחייו לא היו ארוכים, הוא זכה להשפיע בהם רבות על עם ישראל כולו.

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר