מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר - יוסף רזניק

יום שלישי, כ'ב בסיון - לידתו של אויב

בכ'ב בסיון תשכ'ד (1964) הוקם ארגון הטרור אש'ף - 'הארגון לשחרור פלסטין'. הארגון הורכב מכמה תנועות של ערביי ארץ ישראל, ובראשו עמד אחמד שוקיירי. לאחר מלחמת ששת הימים הצטרף לאש'ף ארגון הפת'ח, ומנהיגו - יאסר ערפאת ימ'ש - נעשה מנהיג אש'ף. במשך השנים היה אש'ף אחראי למעשי טרור ורצח רבים. ואמנם במסגרת הסכם אוסלו והקמת 'הרשות הפלסטינית' בשנת תשנ'ג (1993), הכיר אש'ף רשמית בישראל, אך עד היום הוא ממשיך להסית ולעודד טרור. יש לשים לב, שאש'ף הוקם שלוש שנים לפני מלחמת ששת הימים וה'כיבוש' של שטחי יהודה ושומרון. בנוסף, בשנותיו הראשונות הארגון כלל לא דגל בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, אלא בכיבושה וחיסולה של ישראל ע'י מדינות ערב. עובדות אלו מלמדות, שהמלחמה נגד עם ישראל אינה נובעת מאינטרס מדיני כלשהו, אלא משנאה לעם ישראל ולערכים שהוא מייצג בעולם.

יום רביעי, כ'ג בסיון - הריגול שלא היה

'פרשת טוביאנסקי' היתה אחד הפרשות הקשות והעצובות בימי ראשית המדינה. מאיר טוביאנסקי היה מהנדס ששירת במלחמת העולם השנייה בצבא הבריטי, ובמקביל היה חבר ב'הגנה' והשיג עבורה נשק. לאחר המלחמה עבד בחברת החשמל בירושלים, ופיקד על בסיסים חשובים של ה'הגנה' בעיר. במהלך מלחמת השחרור הופגזה ירושלים וכמה אתרים חשובים נפגעו. כמה אנשי מודיעין חשדו שמישהו מעביר לאויב מידע על אתרים חיוניים. חקירה שטחית ורשלנית הפילה את החשד על טוביאנסקי, משום שזמן מה לפני כן העביר לשלטון הבריטי מסמך על תשתיות החשמל בעיר. בכ'ג בסיון תש'ח (1948) הוא נעצר והועמד למשפט שדה שבו לא ניתן לו להגן על עצמו. הוא הורשע בבגידה, נידון למוות, והוצא להורג על ידי כיתת יורים - הכל בתוך שעות ספורות. לאחר חודשים אחדים, בעקבות מאבק של אלמנתו של טוביאנסקי, הקים ראש הממשלה בן גוריון ועדת בדיקה לפרשה. הועדה מצאה שמאיר טוביאנסקי היה חף מפשע, והחשדות נגדו היו חסרי יסוד. האחראי למשפט ולהוצאה להורג, ראש המודיעין הצבאי איסר בארי, הועמד לדין ונגזר עליו עונש סמלי.

מסיפור עצוב זה ראוי ללמוד עד כמה יש להיזהר בשעה שאנחנו שופטים את התנהגותו של הזולת, ובוודאי כשאנו באים לפעול על סמך השיפוט הזה. גם פעולה של ביוש אדם ברשתות החברתיות (שיימינג) עלולה להיות חמורה כשפיכות דמים.

יום שישי, כ'ה בסיון - אליהו זכור לטוב

השבוע יחול יום השנה התשיעי לפטירתו של מרן הראשון לציון רבי מרדכי אליהו זצ'ל. הרב אליהו נולד בשנת תרפ'ט (1929) בעיר העתיקה בירושלים, לאביו המקובל רבי סלמן אליהו, ומצד אמו היה ממשפחת ה'בן איש חי' זצ'ל. הרב למד בישיבת 'פורת יוסף' ולאחר מכן התמנה לדיין - הצעיר ביותר בארץ בתפקיד זה. בשנת תשמ'ג (1983) נבחר לכהן כ'ראשון לציון' והרב הראשי לישראל. מלבד גדלותו בתורה ובפסיקת הלכה, נודע הרב אליהו כבעל רוח הקודש וכפועל ישועות. דודו הרב יהודה צדקה זצ'ל, אמר שברכותיו מתקיימות בגלל הדאגה והאכפתיות הגדולה שלו לכל אדם ואדם. ואכן, הוא השקיע רבות מכספו, מזמנו ומכוחותיו בעזרה וסיוע לכל מי שפנה אליו.

אחת הנקודות המרכזיות בדרכו של הרב אליהו, היתה עניין האחדות. הוא סירב לשייך את עצמו ל'מגזר' או לציבור מסוים, והיה מקובל על כל הזרמים. גם בפסיקתו ההלכתית הוא השתדל לחבר בין מנהגי האשכנזים והספרדים. לפי דבריו, אחדות ישראל היא שתביא את הגאולה.

 

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר