מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר - יוסף רזניק

יום שני, כ'ח בסיון - רצח השר היהודי

וַלְטֶר רַתֶנַאוּ נולד בברלין בשנת תרל'ז (1867), למשפחה יהודית של אנשי עסקים עשירים. אביו ייסד בין השאר את החברה המפורסמת AEG. ולטר הצעיר שירת בצבא הגרמני אך בגלל יהדותו לא התמנה לקצין. לאחר מכן מילא תפקידי ניהול בחברות הרבות שבבעלות משפחתו. בחייו האישיים היה רחוק מיהדות וטען שעל היהודים להתבולל בחברה הגרמנית הכללית.

לאחר תבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה, התמנה רתנאו ליועץ כלכלי לממשלה וכשר השיקום. בשנת תרפ'ב (1922) התמנה לשר החוץ של גרמניה, והיה ליהודי היחיד שמילא אי פעם תפקיד זה.

גרמניה היתה מאז ומעולם מדינה אנטישמית באופן קיצוני, ומעמדו הבכיר של השר היהודי היה בלתי נסבל בעיני רבים. נגד רתנאו התנהלה הסתה פרועה, כאילו הוא נציגם של היהודים הזוממים להשתלט על הכלכלה, על גרמניה ועל העולם כולו. ואכן, בכ'ח בסיון תרפ'ב, חודשים אחדים בלבד לאחר מינויו, נרצח ולטר רתנאו בידי מתנקשים אנטישמים. עשר שנים לאחר מכן עלו הנאצים לשלטון. סיפורו העצוב של רתנאו ממחיש את כשלון הניסיון למצוא חן בעיני הגויים על ידי התבוללות וויתור על הזהות היהודית המיוחדת.

יום שני, כ'ח בסיון - גבירותי ורבותי, מהפך!

המהפך הפוליטי הראשון בישראל התקיים בבחירות לכנסת התשיעית, בכ'ח בסיון תשל'ז (1977). בבחירות אלו הסתיימו 29 שנות שלטונה של מפלגת העבודה, ועלה לשלטון הליכוד בראשות מנחם בגין. בשנים שלאחר מכן אירעו מהפכים פוליטיים לא פחות משבע פעמים.

תאוות הכוח והשלטון היא אחד הכוחות החזקים ביותר בנפש האדם. משום כך, היכולת להחליף שלטון בדרכי שלום, כאשר הצד המפסיד מקבל את דין הבוחר ומפנה את מקומו, היא אות כבוד לחברה כולה. הדבר דורש רמה גבוהה של התאפקות וויתור, ולא פחות מכך - נתינת אמון בצד המנצח שיפעל לטובת הכלל (לפי הבנתו) ולא רק לטובתו שלו. ניתן לראות שבמדינות הסובבות אותנו, יכולות אלו אינן קיימות, והתוצאות בהתאם. היכולת לציית לכללים ולשתף פעולה גם כשהדברים אינם מתנהלים לפי רצוננו, מביאה בטווח הארוך להצלחת החברה בכללותה.

יום שלישי, כ'ט בסיון - רב חכם ונבון

בכ'ט בסיון תשס'ו (2006) הלך לעולמו הרב גד נבון זצ'ל, הרב נבון נולד במרוקו בשנת תר'פ (1920), למד בישיבות במרקש והוסמך לרבנות לאחר שהיה בקיא בכל הש'ס. בשנת תש'ח (1948) עלה ארצה. הוא היה ממעצבי דרכה של הרבנות הצבאית בה כיהן כרב ראשי, ובין השאר היה חבר בבית הדין בראשות הראשון לציון הגר'ע יוסף זצ'ל, שהתיר את עגונות הנופלים במלחמת יום הכיפורים.

חכמתו של הרב נבון באה לידי ביטוי בסיפור הבא: לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים, הורשו אנשי הרבנות הצבאית להיכנס לאזורים בשליטה מצרית כדי לחפש גופות של חללי צה'ל. למרות שהעניין אושר בדרגים הגבוהים ביותר, אחד הגנרלים המצריים 'עשה בעיות' וסירב לתת לאנשי הרבנות להיכנס לשטח שבפיקודו.

סיפר הרב: 'באותה שעה עלה במוחי רעיון: ביקשתי לדבר ביחידות עם אותו גנרל, ואמרתי לו בערבית: 'דע לך, שאנחנו יודעים עליך הכל ויודעים בדיוק מה אתה מסתיר. אם לא תפסיק להפריע לנו - נספר הכל לממונים עליך'. הגנרל המצרי נעשה לבן כסיד, ומיד נתן לנו את כל האישורים שהיינו זקוקים להם. עד היום אינני יודע מה הוא עשה וממה הוא פחד כל כך...'

 

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר