הפרעה תציל ממות

רבני שלום לעם תגובות: 0

הפרעה תציל ממות - שמחה פשיטיק

ג'וני נולד בכפר נידח, כזה שהקִדמה לא הגיעה אליו. הוא, כמו יתר בני הכפר שלו, היה מנותק מכל העולם. לא היה לו מושג על המתחולל במקומות שמחוץ לתחום הכפר. בצעירותו לא הייתה לו בכך בעיה, הוא לא שאף לכלום, מלבד לגדל את הסוס שלו בשלום ובשלווה. אבל כשגדל והפך לאיש בוגר, התחיל לשאול את עצמו: מה יש מחוץ לכפר שלנו? האם גם שם חיים אנשים כמונו? והסקרנות החלה בוערת בו, כשהיא מתגברת מיום ליום.

כשהגיע ג'וני לגיל שלושים קם ועזב את הכפר. היה זה מסע ארוך ומפרך, שבמהלכו גילה את העולם כולו, והוא היה מאושר. ימים ושבועות רכב על גבי סוסו ברחבי היערות והג'ונגלים שהקיפו את העיירה שממנה יצא. הוא לא נרתע ממכשולים, מחיות טרף, או מנהרות רחבים. לבסוף התגשם חלומו... למול עיניו הנדהמות ראה ג'וני בני אדם, נראים כמותו, פחות או יותר, העובדים בשדה. הוא התקדם לעברם וניסה לפתוח עמם בשיחה, אך נכשל. הם מלמלו מילים שלא הכיר, ומלבד כמה חיוכים וסימני ידיים – לא הצליח לתקשר עמהם.

כשהמשיך בדרכו גילה לתדהמתו מקום יישוב, שהיה ענק פי כמה וכמה מן הכפר שבו גדל. ימים ארוכים הסתובב ברחובות ועיניו לא ידעו שובע. המסע שלו היה רצוף תגליות מעניינות ואט אט הבין איך מתנהלים החיים שבעולם הגדול. כדי להשיג כסף למחייתו, השכיר ג'וני את עצמו לכל מלאכה שהכניסה לו כמה מטבעות; מושג שלא היה קיים אצלו עד לצאתו מגבולות כפר הולדתו המיושן. האנשים שפגש בדרך היו ברובם מנומסים ונחמדים אליו. את השפה שלהם לא הכיר, אך למד להסתדר.

ג'וני כבר החל לאהוב את העולם החדש שמצא, עד שקרה מה שקרה... היה זה בעת שפסע לתומו לעבר האופק, מבקש להרחיב את ידיעותיו ולגלות מקומות חדשים. החורשה שראה מולו, במרחק לא גדול, גירתה את סקרנותו. הוא החל לצעוד אל הכיוון המבוקש, החורשה הנאה מתקרבת לעברו, אלא שאז - - - שני עמודי ברזל שהיו עד עתה מורמים כלפי מעלה, החלו יורדים וחוסמים את דרכו. ג'וני התרגז והתכופף במטרה לעבור מתחתיהם, אך יד חזקה אחזה בו וגררה אותו לאחור. הוא הסתובב והביט בזעם באיש שעמד מולו. 'מה אתה רוצה ממני?!' צעק בשפתו. האיש לא נבהל והחל שופך מילים בשפה שג'וני לא הבין. ברוב זעמו הדף ג'וני את האיש וחזר אל הכיוון ממנו בא, כשהוא מאוכזב ועצבני...

באותו לילה הלך ג'וני לישון במקומו הקבוע, על ספסל בפארק ציבורי. כשהתעורר משנתו, תקפו אותו געגועים לנהר הגדול שזרם סמוך לעיירת הולדתו. בנהר הקריר והרגוע היה ג'וני נוהג לשחות כמעט בכל יום, נהנה מכל רגע. 'מן הסתם גם כאן קיים נהר', הרהר לעצמו. 'אחפש אותו ואשחה לי להנאתי'. וממחשבה למעשה. כל אותו היום הסתובב ג'וני ברחובות ובשווקים, מנסה למצוא את שחשקה נפשו. לפתע ראה מולו מגדל גבוה, ולצדו גרם מדרגות. 'אעלה למעלה ואשקיף משם על הסביבה, בוודאי אראה את הנהר', חשב. ואכן, כשטיפס אל ראש המגדל, ראה ג'וני מים כחלחלים הממלאים את כל האופק. 'וואו!' התלהב בקול. 'נהר גדול כל כך מעודי לא ראיתי ולא חשבתי שקיים!'

בקלילות ובעליזות ירד מן המגדל והחל רץ לכיוון הנהר העצום שראה. הייתה זו דרך ארוכה, אך ג'וני, באהבתו אל המים, לא הרגיש במאמץ. לבסוף, כשראה מולו את המים הכחולים – רץ בכוחותיו האחרונים והתכונן לזנק אל תוכם. אלא שאז - - - 'היי!' שמע קריאה. ג'וני רצה להתעלם ממנו ולהמשיך בדרכו, אבל האיש לא ויתר לו. הוא סימן לו בידו שיעצור, תוך כדי שהוא מדבר בשטף בשפה זרה. האיש החווה בידו לעבר הים – זה שג'וני סבר שהוא נהר – והמשיך לפטפט, כשהוא מזעיק עוד כמה אנשים שימנעו מג'וני להתקדם אל המים.

כעת היה ג'וני כעוס מאוד. הוא התרחק מהמקום בפנים מושפלות, נושף בעצבנות וחורק שיניים. 'זהו זה!' קרא לאוויר. 'אני חוזר לכפר שלי!' החליט ברוגז. ובעוד המילים על לשונו החל לממש את החלטתו. כעת המסע היה קשה עבורו, אבל ג'וני התנחם בכך שהוא חוזר למקום שבו אין אנשים מרגיזים שמפריעים לו בחייו. כשכבר עמד קרוב לגבול העיר הגדולה, ליד היציאה, פגש להפתעתו בפרצוף מוכר. 'ג'ימי! מה אתה עושה כאן?' שאל את ידידו משכבר הימים, שמח לדבר בשפתו. 'מה שאתה עושה כאן...' חייך ג'ימי, 'מגלה עולם'. סיפר לו ג'וני את מה שעבר עליו וסיים: 'כעת אני חוזר לכפר הבטוח והאהוב...' ג'ימי טפח על גבו של ג'וני וקרא: 'אל תהיה טיפש! האנשים שסיפרת עליהם הצילו אותך. הראשון מתאונת רכבת, שהיא כמו שיירה של עגלות שנוסעת מהר, והשני מטביעה בים, שיש בו לפעמים סערות וגלים מסוכנים. לא כל מה שנראה לך שמפריעים לך זה לרעתך, לפעמים זה רק כדי להציל אותך...'

*

בלעם, בעת שהאתון לחצה אותו לקיר ולא הסכימה להתקדם, לא ידע את מה שהיא ראתה, שמלאך ה' עומד שם בדרך. לפעמים אחרים יודעים ורואים את מה שאנחנו לא, כדאי שנדע כיצד להתייחס אליהם במצבים שכאלו, כיוון שבסופו של דבר הם נועדו לטובתנו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר