הדרך למלכודת

רבני שלום לעם תגובות: 0

הדרך למלכודת - אריק סגל

המאמר הארוך שהתפרסם בעיתון המקומי אודות התפתחותה של שושלת המלוכה בהונגריה משך את תשומת ליבו של פרופסור פרנץ, אלא שככל שהמשיך לקרוא את המאמר הוא הרגיש שהוא רותח מזעם. המאמר שפורסם על ידי פרופסור דיאק שעליו לא שמע מעולם, דחה את מחקריו ההיסטוריוניים של פרופסור פרנץ מכל וכל ואף רמז שהוא משוחד על ידי גורמים בעלי אינטרסים.

פניו של פרופסור פרנץ החווירו והסמיקו חליפות, הוא הרים טלפון מיידית לעורך דינו: 'תתבע אותו בבקשה על הסכום הכי גבוה שאפשר!', צעק בזעם, עורך הדין ביקש מהפרופסור להגיע למשרדו לפגישה מיידית. בתום שיחה קצרה קבע עורך הדין: 'יש כאן אולי עילה לתביעה אולם הנושא אינו 'חלק'. מדובר בוויכוח ספרותי בין שני מלומדים ואתה תהיה חייב להוכיח את דבריך!'. הפרופסור חייך ואמר: 'אם כך אין כל בעיה. עלי רק לנסוע להונגריה, להגיע אל הגלריה הלאומית הממוקמת בבודפסט, ולצלם משם כמה מוצגים ופריטים המוכיחים את צדקת דברי...' עורך הדין, בחן שוב את הדברים, ולבסוף המליץ ללקוחו לנסוע לבודפסט. כבר באותו יום נשלח כתב תביעה אל פרופסור דיאק האלמוני ושעות ספורות לאחר מכן כבר ישב פרופסור פרנץ על המטוס בדרכו להונגריה.

הטיסה עברה בשלום, אלא שכאן הסתיים החלק הטוב שבנסיעה. הפרופסור ירד מהמטוס וחיפש לשווא את מזוודתו במסוע המטען. מיואש, ניסה לפנות למשרדי שדה התעופה, אלא ששם הוא גילה שארנקו נגנב מכיסו בזמן שהוא התרוצץ בשדה התעופה. כשהוא עומד ללא המטען שלו, ואפילו ללא פרוטה לכיסו חש רובי מיואש מתמיד. הזעם מהמאמר המבייש עדיין חלחל בו, הוא מצא את עצמו בארץ זרה, ללא ידיעת השפה על בוריה וללא כל פרוטה לכיסו.

אלא שאז ניגש אליו גבר מרשים וגבוה ושאל אותו האם שמו הוא פרופסור פרנץ. הוא השיב בחיוב, והאיש הושיט את ידו: 'כבוד גדול עבורי לפגוש אותך!' הפרופסור המופתע, לא ידע כיצד להגיב, הוא סיפר לאיש שהגיע להונגריה לצורך מחקר קטן אך איבד את מזוודתו ואת ארנקו ומסמכיו. האיש שהציג את עצמו בשם ד'ר אוסקר גלר, סיפר שהוא משמש כמרצה באוניברסיטה מכובדת וביקש מהפרופסור הנכבד להיות אורחו לימים הקרובים. הלה נענה בשמחה, ונסע במכוניתו המהודרת של הד'ר גלר למלונית קטנה והבטיח לשוב בערב כדי לחפש את מסמכיו ומטענו של האורח.

בערב, שב ד'ר גלר עם שני גברים נוספים, שאותם הציג כחברי הסגל באוניברסיטה. הוא סיפר להם בגאווה על האורח המכובד אותו פגש במקרה בשדה התעופה, והשלשה הפצירו בו כי יאות להעביר הרצאה על תחום מחקרו באוניברסיטה. חברי הסגל אמרו לו שבהרצאה יהיו נוכחים רוב הסטודנטים שבאוניברסיטה וכך גם חברי ההנהלה הבכירה, כך שיתכונן לאולם מלא במאות סטודנטים. הם גם רמזו לו, כי יתכן שראשי האוניברסיטה יבקשו ממנו לקבל תקן של מרצה קבוע או לפחות מרצה אורח בשכר גבוה.

הפרופסור המאושר החל לשקוע בהכנת ההרצאה. הוא היה כה שקוע בה, עד שרק למחרת לקראת הערב, הוא שם לב שד'ר גלר לא יצר אתו קשר. כשפנה לפקיד וביקש ממנו את מס' הטלפון של ד'ר גלר, הפקיד משך בכתפיו ואמר שמעולם לא שמע על אדם כזה. הוא גם דרש ממנו לשלם מחיר מלא על שהותו בחדר. הוא החל לשוטט ברחובות העיר והצליח בדרך לא דרך להגיע אל האוניברסיטה הפועלת במקום. כשפנה למזכירות וביקש לקשר אותו עם ד'ר גלר וחבריו, ענו לו גם שמעולם לא שמעו עליו. הפרופסור ניסה להזכיר להם שהוא אמור למסור הרצאה למחרת, אך במזכירות אמרו לו בחשד, שהם מעולם לא שמעו על פרופסור בשם פרנץ ובוודאי שלא מתוכננת הרצאה כזאת.

פרופסור פרנץ המסכן נותר ללא מילים, ורק לאחר התערבות של השגרירות הצליח להשיג מעט כסף ולחזור לביתו. שם חיכתה לו הודעה מעורך דינו שחיפש אותו בבהילות. הסתבר שאין אדם העונה לשם פרופסור דיאק, ופרסום המאמר בעיתון נקנה בסך הכול כשטח פרסומת על ידי אדם אלמוני. אותו אדם היה נוכל בינלאומי, שידע כי הדבר יוביל אותו לנסיעה לחו'ל ושם הוא המתין לו עם שנים מחבריו שהעלימו את מטענו וכייסו את ארנקו ומסמכיו.

הם גם הצליחו לשכנע אותו שהם אנשים מלומדים ובמשך יומיים שיכנו אותו במלון קטן במצג שווא שעליו להכין הרצאה מרתקת. בזמן הזה, כאשר הוא היה שקוע בהכנת ההרצאה, הם רוקנו בעזרת מסמכיו וכרטיסי האשראי שלו את כל נכסיו ואת כל חשבונות הבנק שלו. 'אילו, היינו רק ממתינים מעט, ולא מגיבים באימפולסיביות', אמר עורך הדין ללקוחו: 'יכול להיות שהיינו חוסכים את כל הסיפור העגום הזה...'

***

חז'ל הרבו לדבר בגנות הכעס. הכעס לא מאפשר לאדם לחשוב בהיגיון, מותיר אותו טעון ברגשות המציפים אותו ומשבשים את שיקול דעתו. המעברים החדים בין כעס, לגאווה, ולמרדף אחרי הכבוד שוללים מן האדם את יכולת החשיבה ההגיונית שלו ועלולים להוביל אותו לתוצאות בלתי רצויות.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר