למה אין ניסים היום?

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב

למה אין ניסים היום?

שאלה: שלום הרב. קוראים לי מיכל ואני בת 15. אני נערה דתיה ומאד מאמינה בה'.

קשה לי לראות שיש כל-כך הרבה אנשים שרחוקים משמירת תורה ומצוות, מזלזלים בהלכה ומעזים לכפור באלוקים. אני לא מבינה למה ריבונו של עולם עובר על זה בשתיקה. הרי הוא כל יכול. ברגע אחד הוא מסוגל לעשות כאלו ניסים שאף אחד לא יעז להתווכח יותר. מה הבעיה בשבילו לסדר לנו איזו קריעת ים סוף קטנה או עמוד אש וענן, מַן שיורד מהשמים או מכת שחין לרשעים. תוך שניה אתה תראה איך כולם מאמינים בה' וחוזרים בתשובה, לא?

אני קוראת בתנ'ך על כל הניסים המדהימים שקרו פעם, ולא מבינה למה אלוקים לא עושה לנו את אותו הדבר היום?!

 

תשובה: שלום מיכל.

השאלה היפה שלך מבוססת על ארבע הנחות, שכלל לא ברור שהן נכונות.

בואי נבדוק אותן אחת אחת:

א. כתבת 'יש כל-כך הרבה אנשים שרחוקים משמירת תורה ומצוות, מזלזלים בהלכה ומעזים לכפור באלוקים'.
אכן, לצערנו, יש גם כאלו, אבל הם בהחלט לא הרוב. רובו של עם ישראל מחובר למסורת היהודית ומכבד אותה. המחקר של מכון 'גוטמן' הראה ש-97% מהיהודים חוגגים את ליל הסדר ו-95% עושים ברית מילה לילד שלהם. לא משנה כמעט באיזו עיר או יישוב תעברי בי' בתשרי, תגלי שהרחובות ריקים וקשה למצוא מכוניות נוסעות. ברוך ה' רובו הגדול של עם ישראל קשור לשורשים שלו ומאמין באלוקים. נכון, יש מיעוט שבאמת רחוק מדרך התורה, אבל גם זה, בואי לא נשכח, בדרך כלל, לא באשמתו. הוא נולד לתוך מציאות כזו ומעולם לא זכה להכיר באמת את האור והיופי שבתורה. פוסקי ההלכה מכנים את זה 'תינוק שנשבה'. כמה חבל שבתקשורת מחבבים להבליט תמיד את המיעוט הקולני המנוכר ולא את הרוב השקט המחובר. אבל מי שבודק את המציאות – מגלה תמונה שונה לגמרי.

ב. הנחה שניה היא שאומנם פעם, בתקופת התנ'ך, היו ניסים, אבל היום - אין.
גם הנחה זו לא נכונה. החיים שלנו מלאים ניסים. גם היום. השאלה היא האם אנחנו שמים לב אליהם. חז'ל אמרו 'אין בעל הנס מכיר בניסו' (גמרא נידה לא). אדם שנמצא בתוך מציאות של פלא נוטה לא לשים לב ולהתייחס לכל מה שקורה אליה כמובן מאליו. בעשרות השנים האחרונות זכינו לראות איך עם ישראל זוכה לסייעתא דשמיא עצומה בהתמודדות מול אויביו. אתן לך רק דוגמא אחת: רק לפני חמש שנים, במהלך מבצע צוק איתן, שוגרו לעבר ישראל 4594 רקטות ופצצות ומרגמה. רק תנסי לדמיין מה היה קורה בכל מקום אחר בעולם, אם מישהו היה משגר אלפי טילים אל אזורים צפופי אוכלוסיה. אצלנו היה רק נפגעים ספורים. אין ספק ש'כיפת ברזל' רוחנית מגנה על ישראל. צריך רק לפקוח עיניים ולראות.

 

ג. הנחה שלישית שמופיעה בדברייך היא שאם היו היום ניסים, תוך רגע היה מתחולל מהפך וכולם היו חוזרים בתשובה.

צר לי, אבל גם זה פשוט לא נכון. כך לפחות מוכיחה ההיסטוריה. התורה עצמה מספרת איך זמן קצר אחרי הניסים הגדולים של יציאת מצרים והמעמד המופלא בהר סיני, עם ישראל חוטא ומרקד סביב העגל. במשך ארבעים שנה במדבר ירדו לנו כל יום מן ושליו מן השמים. למרות זאת לא נמנעו כל מיני אנשים להתלונן כל הזמן ולבקש לחזור למצרים...

טבע האדם הוא כזה. גם כשהאמת הכי ברורה בעולם, עדיין קיימת היכולת להתעקש ולעשות אחרת.

 

ד. הנחה רביעית ואחרונה שמסתתרת מאחורי שאלתך היא שמציאות בה קורים ניסים היא יתרון על מצב בו חוקי הטבע הם השולטים. רבי יהודה הלוי, אחד מגדולי חכמי ישראל, כתב לפני 750 שנה בספר ה'כוזרי' בדיוק את ההפך: ניסים הם סוג של קביים. הם נצרכים רק למי שאמונתו חלשה. הם כמו הושטת יד לילד קטן שרק לומד ללכת, כדי למנוע ממנו ליפול.

אדם בוגר, לעומת זאת, מפתח את היכולת לצעוד לבדו. הוא אינו נשען על קביים ולא זקוק כל הזמן לניסים. רבי יהודה הלוי כותב שזו היתה מדריגת האבות - אברהם, יצחק ויעקב - שהיו מסוגלים לגלות את ה' בתוך הטבע. הם השכילו לראות איך ריבונו של עולם נמצא בתוך החיים שלנו ומתגלה דרך השמש הזורחת, הלב הפועם, ואיך הוא מאיר פניו אלינו בהיסטוריה ומדריך אותנו באמצעות התורה.

לארבעת הדברים האלו אפשר לצרף, מיכל, נקודה חמישית: שלשלת הזיכרון. כפי שראינו לא טוב להיות תלוי בניסים, אבל את זכרונם של אלו שכן קרו להם ניסים - עם ישראל מעביר כלפיד בוער מדור לדור. מאב לבן, מסב לנכד, וכולם מצטרפים יחד כדי לחזק את האמונה שלנו שעומדת כצוק איתן ששום דבר לא יוכל להזיזו ממקומו.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר