רוצה להיות כמותו...

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

רוצה להיות כמותו...

 

שאלה: אני לא יכול יותר, הרב, זה משגע אותי. לראות כל יום מחדש את חוסר הצדק ועד כמה זה פשוט לא פייר...

תראה, קוראים לי אלון, אני בן 15, ובסך הכול אני מה שהחבר'ה קוראים 'בחור טוב'. לא נחשב מהחכמים בכיתה אבל גם לא מהטיפשים. משתדל עד כמה שאני יכול, לפעמים מצליח ולפעמים לא. בקיצור, די ממוצע.

יש לי חבר, לעומת זאת, קוראים לו איתן. אצלו הכול פשוט מ-ו-ש-ל-ם. בלימודים הוא מוציא מאיות על ימין ועל שמאל בלי להתאמץ בכלל, בכיתה כולם אוהבים אותו ורוצים להיות חברים שלו, הוא מצטיין בכדורסל, מנגן בפסנתר ובגיטרה. בקיצור, הילד שכל אמא היתה מאחלת לעצמה. ועוד לא אמרתי מילה על כמה כסף יש לאבא שלו ובאיזו וילה מפוארת הם גרים.

אני פוגש אותו כל יום ומרגיש איך הקינאה אוכלת אותי. שלא תבין לא נכון, איתן דווקא בחור נחמד ולא מתנשא למרות כל מה שיש לו, אבל אני מרגיש שאני לא מסוגל לפרגן לו כשאני כל הזמן חושב לעצמי: 'הלוואי שאני הייתי כמותו...אם רק היה לי את מה שיש לו'.

מה עושים?

תשובה: אלון היקר.

שמע סיפור. לפני מאתיים שנה חיו שני סנדלרים יהודים בעיר סלנט שבצפון ליטא. הם היו חברים טובים ועבדו קשה כדי לפרנס את משפחתם. הכול התהפך כשלאחד מהם האיר המזל פתאום והוא התעשר. הוא הפך לעשיר גדול, בנה לעצמו בית מפואר וחייו השתנו לגמרי. בהמשך הוא אף זכה לארס את בנו עם בתו של רב העיר. נערכה חתונה מרשימה ומושקעת וכל יהודי העיר הוזמנו אליה. בטקס החופה ניצבו החתן והכלה המאושרים וההורים הנרגשים לצידיהם כשלפתע התפרץ לתוכה הסנדלר השני. אותו חבר ותיק שעדיין נותר עני המתקיים בקושי מעבודתו הצנועה. הוא ראה את המהפך שזכה לו חברו והקינאה פשוט אכלה אותו מבפנים. 'איך ייתכן ששנינו עבדנו יחד בתיקון נעליים', חשב לעצמו, 'ופתאום הוא נעשה עשיר וחשוב ואני נותרתי עלוב ומסכן?!!!'. 
הוא אחז בידו נעל קרועה ופנה אל אבי החתן ואמר לו בנוכחות כל המוזמנים הנכבדים: 'חיימק'ה. אתה יכול לתקן פה את הסוליה? אתה הרי מבין בזה...'.

אבי החתן היה כל-כך בהלם מהעלבון שהוא פשוט התעלף על המקום, קיבל התקף לב ומת. העיר כולה סערה מהאירוע הנורא והזדעזעה מהמעשה הנבזי. 

אחד האנשים שעמד שם בקהל היה רבי ישראל מסלנט, שהחליט בעקבות זאת שחייבים לעשות מעשה שיימנע התנהגויות פוגעניות כאלו בין אדם לחברו והקים את 'תנועת המוסר' המפורסמת.

אין לי ספק, אלון, שגם אתה מזועזע מהסיפור ובחיים לא היית מתנהג באופן שפל כזה. אבל הסיפור מדגים היטב את האבחנה הקולעת של שלמה המלך: 'קשה כשאול קינאה' (שיר השירים ח', ו)'. הקינאה היא כמו נגע ממאיר שאוכל את האדם מבפנים ועלול לדרדר אותו לתהומות ממש.

הבשורה הטובה היא שיש באפשרותנו לשנות את המצב.

איך?

עיקרון יסוד בחיים אומר: יש כוח במחשבות שלנו להשפיע על הרגשות. אם נחשוב נכון יותר גם הרגשות יהיו בהתאם ונצליח להתנקות מרגשות שליליים שמחלישים ופוגעים בנו.

הדבר הראשון שיוכל לעזור לך הוא להתחזק במחשבות של אמונה. הרי אם ריבונו של עולם היה רוצה שיהיה עוד איתן 'מושלם' כזה, הרי לא היה לו בעיה לעשות את זה תוך שניה. ובכל זאת, עובדה שהכול יכול לא עשה זאת, אלא בחר לברוא דווקא אותך, אלון. בדיוק כמו שאתה. עם הנפש המיוחדת, הכישרונות והיכולות שלך. כנראה הוא חושב שהעולם היה זקוק גם לאחד כמוך, בדיוק כמוך.
אני מאמין שאם תצליח קצת פחות לפזול החוצה וקצת יותר להתמקד פנימה, תתחיל לגלות למה זה נכון. הנטייה של כולנו להסתכל כל הזמן החוצה ולהשוות את עצמנו לאחרים, מפריעה לנו להיות מי שאנחנו באמת ולממש את הפוטנציאל הגדול שאלוקים נטע בנו.

יחד עם זאת, דע לך המבט החיצוני שלנו מאוד מטעה. אין לנו מושג באמת מה קורה אצל אנשים אחרים. מה עובר עליהם בבית, מה קורה להם בנפש, עם מה הם מתמודדים. הפתגם אומר: 'לא כל הנוצץ זהב'. כל-כך הרבה דברים שנראים מבחוץ מרשימים וזוהרים, נראים אחרת לגמרי מבפנים. אינספור פעמים ראיתי חיוכים מדהימים שמאחוריהם הסתתרו לבבות מיוסרים וקרועים.

לסיום, אתן לך טיפ קטן: נסה להפוך את הגישה ובמקום לקנא באיתן – פרגן לו. שמח בשבילו (לפחות על מה שאתה רואה כלפי חוץ). תחמיא לו. תעריך אותו על הטוב שיש בו. תן לרגשות החיוביים לתפוס את מקומם של השליליים ואל תאפשר לרעל של הקינאה להציף ולהטביע אותך.
לצד זה תתחזק באמונה בה' ובעצמך ותתמקד בטוב שיש בך וכיצד אתה יכול לגלות את האוצרות שיש בך ולהביא איתם ברכה ואור לעולם.


תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר