מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

 

יום ראשון, כ'ב באלול - תשובה כלל עולמית

ימי התשובה והסליחות שאנו נמצאים בהם, הם הזדמנות לכתוב על מהלך מוצלח של 'תשובה' ותיקון, שנעשה על ידי האנושות בכללותה.

האוֹזוֹן הוא צורה של גז החמצן. בחמצן רגיל יש שני אטומים בכל מולקולה, ואילו באוזון - שלושה. באטמוספרה שסובבת את כדור הארץ יש שכבה של גז אוזון, שיש לה חשיבות רבה: שכבה זו סופגת את הקרינה האולטרה-סגולה שמגיעה מהשמש, שהיא מסרטנת ומסוכנת לבריאות.

לפני כארבעים שנה גילו חוקרים ששכבת האוזון באטמוספרה מתחילה להידלדל ונוצר בה חור גדול. התברר שגזים מסוימים המשמשים במזגנים, במקררים ובתרסיסים, פוגעים במולקולות של האוזון ומפרקים אותן. כדי להתמודד עם הסכנה, התקיימה בשנת תשמ'ה (1985) ועידה בינלאומית במונטריאול שבקנדה, ובה הוחלט להפסיק בהדרגה את השימוש בגזים המזיקים. בכ'ב באלול של אותה שנה, חתמו נציגי כל מדינות העולם על התחייבות בנושא. ואכן, בשנים הבאות ההידלדלות נעצרה, והחור אף החל להיסגר לאיטו.

יום שלישי, כ'ד באלול - המרשם לחיים ארוכים

רבי ישראל מאיר הכהן, הידוע בכינוי 'החפץ חיים', ברח כל ימיו מן הכבוד. הוא לא כיהן מעולם במשרה רבנית רשמית ואף התלבש כאדם פשוט. למרות זאת, ואולי משום כך, הוא היה מגדולי מנהיגי היהדות בדור שלפני השואה, ושמו מכובד ונערץ באופן יוצא דופן על כל החוגים והעדות ביהדות התורנית.

רבי ישראל מאיר נולד בשנת תקצ'ט (1839) ולמד תורה בוילנא בירת ליטא. לפרנסתו ניהל עם אשתו חנות מכולת, תוך הקפדה מיוחדת על יושר בדיני ממונות, ולאחר מכן התפרנס ממכירת ספריו. בשנת תרל'ג (1873) הוציא לאור בעילום שם את ספרו המפורסם 'חפץ חיים' העוסק בשמירת הלשון ובאיסור לשון הרע ורכילות. שם הספר מבוסס על הפסוק (תהלים לד, יג-יד): 'מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים... נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע', והוא העלה במידה משמעותית את המודעות לשמירת הלשון.

ה'חפץ חיים' היה גם מחשובי הפוסקים בדורות האחרונים. ספרו ההלכתי המרכזי 'משנה ברורה' הוא פירוש לחלק הראשון של ה'שולחן ערוך'. הספר מסכם את דבריהם של כל הפוסקים והמפרשים שקדמו לו. ה'משנה ברורה' הפך תוך זמן קצר לספר ההלכה הנפוץ והחשוב ביותר בקרב יהודי אשכנז.

רבי ישראל מאיר ראה את עצמו אחראי למצב הרוחני והגשמי של כל יהודי ויהודי. הוא נקט בפעולות רבות לחיזוק לימוד התורה ושמירת המצוות. בין השאר חיבר ספרי מוסר והדרכה עבור היהודים הרבים שהיגרו בתקופתו לאמריקה, ועבור יהודים שנאלצו להתגייס לצבא הפולני. הוא אף דאג לאספקה של אוכל כשר לחיילים אלה. הוא עסק רבות בענייני ציבור, והשתתף בייסוד תנועת 'אגודת ישראל'.

גורם מרכזי בעולמו של ה'חפץ חיים' היתה הציפייה לגאולה השלמה. ככהן, היתה לכך עבורו משמעות מיוחדת. הוא עודד כהנים ללמוד את הלכות העבודה בבית המקדש, ואף ייסד בישיבתו 'כולל' מיוחד ללימוד הלכות אלו.

בשנות זקנותו התכוון ה'חפץ חיים' לעלות לארץ ישראל, אך התוכנית לא יצאה אל הפועל. חודשים אחדים לפני פטירתו עלו הנאצים ימ'ש לשלטון בגרמניה, והוא היה מודאג מכך מאוד. לתלמידו ששאל אותו מה עתיד להיות, הוא השיב ברוח קדשו בלשון הפסוק: 'בְּהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ' - המקום הבטוח ביותר הוא ארץ ישראל.

בזכות שמירת הלשון והזהירות הגדולה מלשון הרע, זכה אכן ה'חפץ חיים' לאריכות ימים יוצאת דופן בתקופתו. הוא הלך לעולמו בכ'ד באלול תרצ'ג (1933) והוא בן 94 שנים.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר