להרגיש מקרוב

רבני שלום לעם תגובות: 0

להרגיש מקרוב - ראם בן טוב

 

'הועידה הכלכלית השנתית' ללא ספק הייתה האירוע המכובד ביותר של צמרת הכלכלה הבריטית, במסגרת שני ימי הועידה התקבלו החלטות הרות גורל בממלכה האנגלית, החלטות שהשפיעו בעקיפין על כל אזרח במדינה ומחוצה לה.

בשעה 10:00 בבוקר אמור היה להיפתח הפאנל הראשון בו ישתתפו שר האוצר הבריטי וצוות משרדו הבכיר יחד עם נגיד הבנק המרכזי וצמרת עולם העסקים, שהגיעו במיוחד להשתתף בדיון שעסק בדרכים לצמצום העוני ויוקר המחיה בערי הפריפריה הבריטית. מכוניות הפאר החליקו בזו אחר זו אל חניית המלון היוקרתי והועידה נפתחה בנאומו של שר האוצר שהצביע על הנקודות המרכזיות בהן ניתן לחסוך ולייעל כחלק מהתקציב השנתי והמשיך בסקירה של מנכ'ל משרדו שסקר בפני הנוכחים את חלוקת התקציב לפי צרכי הכלכלה השוטפים.

מבט מהיר בלוח הזמנים של הועידה הבהיר לנוכחים שבטנם החלה לגלות סימני רעב, שבשעה 13:50 תוגש ארוחת הצהריים ממיטב מטעמי השף של המלון היוקרתי. ואכן בשעה 13:30 החל להתפשט ריח הבשר והתבשילים, שהבהיר למשתתפי הועידה כי היה שווה להמתין. אל האולם נכנסו מלצרים מעונבים הלבושים במדי המלון וערכו את בר האוכל כשהם מניחים זה לצד זה עשרות מגשי אוכל עליהם טרחו צוות השפים של המלון. הנוכחים החלו לערום אל צלחותיהם ממיטב המטעמים כשלפתע ללא שום הודעה מוקדמת פרץ אל האולם איש גבוה עטור במדים שעל חזהו התנוסס תג שעליו נכתב: 'קצין בטחון' האיש רץ במהירות אל הבימה ולקח לידו את המיקרופון 'זהירות, סכנה!' צעק בקול ניחר לתוך המיקרופון: 'קיים חשד סביר שגורמים עלומים הרעילו חלק מהאוכל ולכן כרגע, בפקודה אני מבקש להתרחק ולא לגעת באוכל המוגש!'. הוא חזר שוב ושוב על הודעתו אך כבר לא היה בזה צורך הנוכחים הניחו במהירות את הצלחות שבידיהם וחזרו למקומות כשהם מנסים להירגע מההודעה הדרמטית. האולם הפך למרקחה וקבוצות קבוצות נעמדו ודנו מי ניסה לפגוע באורחי הועידה היוקרתית. אחרים רטנו על כך שרשויות הבטחון של המלון לא גילו בזמן את הפושעים ואלמלא מנחה הועידה שניסה להשתיק את ההמולה לא היה ניתן לעצור אותה. המנחה מסר הודעת התנצלות קצרה בשם הנהלת המלון שהבטיחה להיערך בהקדם ולספק ארוחת צהרים חילופית והודיע לקהל שבינתיים תימשך הועידה כמתוכנן. הנוכחים התיישבו במקומותיהם והדיונים נמשכו, הפעם היה זה תורו של מנכ'ל משרד הרווחה שניהל את הדיון. זה היה לא פשוט בכלל להאזין ולהשתתף בדיונים כשהבטן מקרקרת מרעב, כשריח התבשילים מכה באפם של המשתתפים שיודעים שאסור להם לטעום משום דבר.

ג'ף מריקסון שימש כעוזרו של סגן שר האוצר והוא, שלא השתתף בדיונים הקדחתניים עמד מהצד והביט בנוכחים. טורי המספרים והמילים המוזרות לא ממש דיברו אליו וכשארוחת הצהריים התבטלה בפתאומיות, הוא היה מאוכזב מאד. הוא הסתובב במלון והמתין לסגן השר שיסיים את ביקורו במקום, כשעבר ליד פתח המטבח הגדול והציץ פנימה. לרגע חשב שהוא הוזה אבל כשהציץ שוב, התברר לו שאכן הוא לא טועה: צוות השפים ישבו בשולחן קטן ואכלו מהאוכל שהוגש באולם הוא פתח את דלתות המטבח ורץ אליהם במהירות. 'אני חייב להציל אותם', חשב לעצמו 'תזהרו, יש בזה רעל!' צעק לעברם. חמשת השפים הביטו בו ולא היה נראה שהם מתרגשים יתר על המידה: 'אל תדאג חבר, הכול בסדר!' אמר הצעיר שבחבורה ונגס באומצה עסיסית. 'אבל קצין הבטחון הודיע שיש חשד ו...' ג'ף ניסה להמשיך אבל הם לא התייחסו לדבריו. הוא לא הצליח להבין מה קורה ולכן חזר אל האולם. 'אני חייב לברר מה קורה כאן', חשב לעצמו אבל עוד לפני כן היה מי שהקדים אותו: השעה הייתה כבר חמש אחר הצהריים והנוכחים באולם כבר היו ממש רעבים. ואז עלה לבמה סגן השר כשחיוך צופן סוד על פניו, נטל לידו את המיקרופון והחל לדבר: 'ראשית אני חייב לבקש את סליחת המשתתפים על כך שהם נותרו רעבים. האמת היא שלא היה חשד להרעלה והאוכל הוא טרי ואיכותי כמיטב המסורת של בית המלון, אבל החלטנו בעצה אחת עם כבוד השר שלא יתכן לנהל דיון על מצב העוני וגובה הקצבאות אותם יקבלו האנשים שבתחתית הסולם הכלכלי, כשאנו מסבים מסביב לשולחנות עמוסים במיטב המטעמים. וכדי לדון באמת במצב החלטנו שגם האנשים המכובדים היושבים כאן באולם יצטרכו להרגיש מעט מהו טעמו של רעב ומהי הרגשתו של אדם שריח האוכל מכה באפו אך אין לו את האפשרות הכלכלית לרכוש לעצמו מנת אוכל מכובדת. עכשיו לאחר הדיון המעמיק בנושא, חומם האוכל שוב על ידי צוות המטבח וכעת כולם מוזמנים לארוחה!' הוא סיים את דבריו לקול מחאות הכפים של היושבים באולם שאולי היו רעבים מעט, אך רגישים הרבה יותר...

**

ביום הכיפורים אנו מצווים להימנע מאכילה ושתיה ושאר צרכי הגוף לא בתור עונש אלא כדי שנתנתק מהגשמיות ונרגיש במשהו רוחניים יותר וכך נפנים גם להמשך השנה כי העיקר זו הרוח...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר