להחמיר את המצב

רבני שלום לעם תגובות: 0

שמחה פשיטיק – להחמיר את המצב

 

אנדריי אחז במושכות ברפיון, הוא היה תשוש ושיכור. זה עתה חזר מהמסבאה המקומית, שם ישב ומילא את בטנו במשקאות לרוב וכעת הוא היה נראה כחבית אנושית מלאה והדבר שהוא הכי רצה, זה למצוא את עצמו במצב מאוזן על מיטתו הפשוטה שבצריפו הדל. ברגע שהוא נזכר במיטה שלו, התעורר לחיים ומשך ברצועות שבידיו, מזניק את הסוס העייף שלו קדימה. 'היידה! הביתה!' התחיל לצהול, יחד עם צהלות סוסו.

זמר שיכורים החל נשפך מפיו, והוא זייף קשות במנגינה. אבל למי אכפת בשעה כזאת? הירח גם הוא נראה כאילו נרדם לו במרומים, ונפש חיה לא הסתובבה באזור, מלבד אנדריי וסוסו. והכלב של השכן... זה האחרון היה שחור כפחם, שעיר ובעל עיניים קטנות. זאת אולי הסיבה שאנדריי לא הבחין בו, ודהר לעברו עם סוסו הרחב. לכלב המסכן לא היה סיכוי... בעיטה אחת מרגלו של הסוס והוא שבק חיים לכל חי, פרחה נשמתו השמיימה.

אנדרי עצר בחדות את העגלה שלו, וירד לבדוק מה אירע. כשגילה שהוא הרג בשוגג את כלבו של שכנו, התמלא פחד וחרדה: 'יורי! בדיוק הוא! למה דווקא הכלב שלו היה צריך להיכנס בין הרגליים של הסוס שלי?!' אנדרי כעס על כל העולם, אבל יותר מכך הוא חשש מפני השכן שלו, יורי. הלה היה איש די מאיים, ואנדרי ידע שהתגובה על המוות של הכלב האהוב שלו תהיה בלתי נעימה בעליל.

הוא החליט להעלים את הכלב המת. 'אקבור אותו בחצר שלנו', חשב. הוא הביא מביתו כלי חפירה והחל לחפור בור בינוני, משתדל שלא להרעיש יותר מדי ולא להעיר את יורי. החצר שלהם הייתה משותפת, והשניים גרו בית מול בית. כשסיים לחפור, הכניס אנדרי את הכלב לבור וכיסה אותו בחול. לאחר עבודה מאומצת, לא נותר זכר לכלב של יורי. הוא נח בשלום על משכבו, בחצר שבין הבתים. ומי יודע? אולי הגיע לגן עדן של כלבים...

למחרת בבוקר שמעה כל השכונה את הקריאות של יורי. הוא חיפש את כלבו הנאמן בכל פינה, וכאשר לא מצאו אותו, החל בוכה ומיילל כחתול. אנדרי שמע את הצעקות בביתו של יורי, וייחל בכל כוחו שהוא לא ימצא את הכלב הקבור. כנראה שהתפילה שלו נענתה, כי לבסוף התייאש יורי ושב לביתו, מדוכא ועצוב.

ימים מספר חלפו, ובבוקר אחד, כשיצא אנדרי מביתו, גילה לחרדתו כי עץ השסק ששתל יורי ליד ביתו, מתחיל לנבול. הוא הבין מיד: הכלב שקבור בסמוך לעץ, גורם לו להירקב. 'אם יורי יחפש למה העץ שלו נובל, הוא עלול למצוא את הכלב שקברתי, ואז לחשוד בי', כך הרהר אנדרי, והחליט לעקור את העץ ממקומו. תוך שעה קלה היה עת השסק מנותק מהאדמה, ואנדרי העמיס אותו על עגלתו ונמלט מן המקום.

בדרך הגיעה צחנה נוראה אל אפו, והוא החליט לזרוק את העץ המרקיב מן העגלה. 'אבל אולי יורי ימצא אותו?' התחיל לחשוש. הוא הוציא מכיסו גפרורים והצית את עץ השסק הרקוב. 'עכשיו הוא ודאי לא יזהה את העץ שלו!' היה בטוח, כשראה את העץ עולה בלהבות. בלב קל הסתלק אנדרי מהמקום וחזר לכפר.

מיד בבואו הוא נתקל בקבוצת תושבים שעומדת מבוהלת וקוראת לעברו. 'מה קרה?' מברר אנדרי. 'תראה! מאחוריך!' הם צועקים. הוא מסתובב לאחור ורואה שם, בדיוק בשדה שבו השאיר את עץ השסק הרקוב, שריפה ענקית ההולכת ומתקרבת לכיוון הכפר. כבאי האש של המקום נזעקים לכבות את השריפה, והתושבים מסייעים להם עם דליי מים. רק בסוף יום מתיש ולחוץ, הם משתלטים על השריפה. אבל השדה נותר חרוך לחלוטין.

'כל התבואה שלי נשרפה!' עמד בעל השדה ובכה. אנדריי מביט לכיוונו ומגלה שם את... יורי השכן! מכל השדות שבעולם, דווקא השדה שלו נשרף. ביש מזל שכזה. יורי צועד על האדמה החרוכה, כשכבאי אחד ניגש אליו: 'נראה שהשריפה התחילה מהעץ הכרות הזה שמישהו השליך כאן'. יורי מתקרב ובוחן את העץ, הוא מזהה שם, בין גושי האפר, את עץ השסק שנעלם לו הבוקר.

וכשהוא מתבונן בשסק אחד שנותר שם לרפואה, הוא מבחין – בעיניו המיומנות – בריקבון שעלה בו. לכן הוא ממהר לבדוק את האדמה שבחצרו, להבין למה נבל העץ. הוא מרחרח באדמה, ואפו מסמן לו שיש משהו מבאיש מתחתיה. הוא חופר במהירות ומוצא... את כלבו האהוב! 'מי הרג את הכלב שלי וקבר אותו פה?' הוא חושב לעצמו. ואז מקצה החצר, מבצבצת רגל הסוס של אנדרי, שעליה הוא מזהה קווצת שיער של כלבו.

'התגלה הסיפור!' צעק אנדריי בזעם וניגש לשפוך חמתו על אנדרי שכנו: 'אם היית בא ואומר שקרתה תאונה, הייתי אמנם כועס, אבל עכשיו רק החמרת את כל המצב, והרסת לי גם את העץ ואת כל השדה!' תוך כדי שאנדריי המבוהל התרחק ממנו בחשש שלא יכה אותו, עד שיהיה אפשר להכניס אותו לבור שבו קבר את הכלב...

*

לפעמים מקרה קטן, שקורה ללא כוונה גורם לכדור שלג ההולך ומתגלגל. חשוב תמיד לנסות ולפתור את הסיטואציה כשהיא מתחילה ולא להמתין יותר, מכיוון שהמצב יכול רק להחמיר ומבוכה קטנה יכולה להתפתח ליריבות גדולה...

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר