סוכה

רבני שלום לעם תגובות: 0

יש לי מושג

סוכה – יוסף רזניק

 

לשבת שבעה ימים בצל

נאמר בתורה (ויקרא כג, לד-מג): 'בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי הַזֶּה (=חודש תשרי), חַג הַסֻּכּוֹת שִׁבְעַת יָמִים לַה'... בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים, כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכּוֹת. לְמַעַן יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם, אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵיכֶם'. לפי הפסוקים הללו, הטעם למצוַת הישיבה בסוכה הוא כדי לזכור את הסוכות שבהן ישבנו במדבר, בזמן ההליכה לארץ ישראל. לפי אחת הדעות, לא היו אלו סוכות רגילות, אלא 'ענני כבוד' שהקיפו את מחנה בני ישראל והגנו עליו מאויבים ומפגעים.

מדוע כל כך חשוב לזכור שישבנו בסוכות?

הישיבה בסוכה היא חלק מהזיכרון הכללי של 40 שנות ההליכה במדבר. בתקופה זו לא היה לנו כלום משלנו, וה' דאג ישירות לכל צרכינו: בני ישראל אכלו מַן שירד מהשמים ושתו מים שיצאו מן הסלע בדרך נס. התורה מספרת לנו שבגדיהם של ההולכים במדבר לא בלו במשך כל השנים, ורגליהם היחפות לא התנפחו מההליכה בחול. חכמים מספרים שבגדיהם של הילדים גדלו יחד עמם, ושענני הכבוד היו מיישרים את ההרים והעמקים כדי שלא יהיה צורך להתאמץ. זכרון התקופה ההיא מעורר את האמונה והביטחון בה' בכל המצבים.

טעם נוסף לעניין זה קשור לעונה החקלאית: חג הסוכות נקרא בתורה גם 'חג האסיף', כי בתקופה זו של השנה מסיימים לאסוף את כל היבול. בתקופה זו האדם רואה את ביתו מלא כל טוב, והדבר עלול להביא אותו לגאווה ולתחושה שהוא בכוחו העצמי עשה את הכל. לכן דוקא בתקופה זו מצוה אותו התורה לצאת מביתו ולגור שבוע שלם בסוכה עראית, וכך הוא ייזכר בניסים שנעשו במדבר, ויזכור שכל מה שיש לו הוא מאת ה'. בנוסף, כאשר העשיר יושב לשבוע אחד בסוכת עראי, הוא פתוח יותר להבין את מצוקתו של העני, וכך מתרבה האחדות והקִרבה בין האנשים.

כיצד יש לבנות את הסוכה?

בבניין הסוכה יש דינים רבים, ונזכיר את המרכזיים שבהם: הסוכה צריכה לעמוד מתחת לכיפת השמיים, ולא תחת גג או עץ. את דפנות הסוכה אפשר לבנות מכל חומר שהוא (ואם עושים אותן מסדינים - צריך שהם יהיו קשורים היטב ולא יעופו ברוח). סכך הסוכה צריך להיות מדבר שבא מן הצומח ואינו כלי, כמו ענפי עצים וכדומה, או מחצלות קנים הנמכרות במיוחד לצורך סיכוך. צריך שהצל בסוכה יהיה מרובה מהשמש שבה.

מה צריך לעשות בסוכה?

באופן כללי צריך 'לגור' בסוכה, כלומר לעשות בה את כל מה שעושים בדרך כלל בבית: לאכול, לישון, ללמוד, לשחק וכדומה. אסור לישון מחוץ לסוכה, ואסור לאכול מחוץ לסוכה סעודת קבע של פת או 'מזונות' (כגון עוגות); אבל אכילת עראי, או דברים שאינם מיני מזונות (כמו פירות, בשר וכדומה), מותר מן הדין לאכול גם מחוץ לסוכה, וכן עיסוקים אחרים מותרים מן הדין גם מחוץ לסוכה. כמו כן, מי שהישיבה בסוכה גורמת לו צער, פטור מן המצוה, ולכן למשל כשיורד גשם מותר לאכול ולישון בבית. נשים ובנות פטורות ממצות סוכה.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר