לא לדעת הכול

רבני שלום לעם תגובות: 0

לא לדעת הכול – ראם בן טוב

'הוויכוח הזה כנראה לעולם לא יגמר' ניסה רינו לחתום את הוויכוח הנצחי בינו לבין המנכ'ל, שגם הפעם העסיק אותם כמו תמיד.

אשר עצמוני ורינו גפן היו ידידים טובים ולמרות שאשר היה מנכ'ל חברת הפירזול ורינו שימש בתפקיד הסמנכ'ל הם נהגו זה בזה כחברים כשכל אחד מכבד את מקומו של רעהו ונוהג בו כבוד אבל בדבר אחד אף פעם לא הצליחו להגיע להסכמה, אשר טען שבידו של האדם ישנה האפשרות להימנע מטעויות ולצמצם אותם לאפס תקלות אם רק יבדוק ויחקור כיצד הן קורות, ולעומתו רינו התעקש שאמנם אין לנוח על זרי הדפנה אבל סוף סוף האדם הוא מוגבל ובסוף ישנם טעויות ותקלות שלא ניתן למנוע אותם. כך התווכחו תמיד ועל הנושא הזה נסוב הוויכוח באותה שעת אחר צהרים שקטה כשהמשרד החל להתרוקן מיושביו והרעש וההמולה שאפיינה אותו נעלמו באיטיות.

'תגיד לי, אשר' פנה לפתע רינו אל אשר בשאלה לא צפויה: 'אמנם עברו מאז כבר שש שנים אבל מי ערב לך שלא טעית בבחירת הסמנכ'ל שיושב מולך ומנין לך שהוא כל-כך נאמן לחברה כמו שאתה חושב?' אשר היה המום לרגע אך רינו לא הרפה: 'וכמו שאין לך מושג מי אני באמת כך יכולות ליפול טעויות בשאר הבחירות שלך בחיים ומי ערב לך שהבחירות שאתה עושה הם נכונות' אשר זע על כיסא המנהלים בחוסר נוחות. הוא ידע שאין לו ממה לחשוש ואחרי שש שנות עבודה משותפת היה ברור לו שרינו הוא העסקה הכי טובה שהחברה עשתה בשנים האחרונות אבל זה הוא יודע בדיעבד ובאמת מי היה יכול לערוב לו כשקיבל את רינו לעבודה שכך יהיה? הוא חשב לרגע אך מיד התפשט חיוך על פניו.

'ישנם דברים שאתה עצמך אינך יודע' אמר בפנים צופנות סוד, עכשיו היה תורו של רינו להיות מופתע, אשר קם ממקומו וניגש אל החדר הפנימי, הוא הקיש מספר ספרות ופתח את הכספת שהייתה קבועה בקיר הבטון.

רינו לא הבין לאן חותר אשר אך לא נותר לו הרבה זמן לנחש, אשר חזר כעבור דקה כשבידו מעטפה גדולה עליה התנוסס הלוגו B.B.T. שרותי גרפולוגיה מקצועיים: 'אולי אתה אינך יודע אבל כל עובד המועמד לתפקיד בכיר בחברה, אני דואג בדרכים שונות לקבל לידי מספר דפים בכתב ידו האותנטי, גם במקרה שלך אני זוכר שהפעלתי את חושי הבלשיים עד שהגעתי לחבר של אחיין שלי שלמד אתך בקורס המנהלים ובקשתי ממנו שישלוף מאחד הקלסרים שלך שני עמודים הכתובים בכתב יד, אני זוכר שאפילו לא הספקתי לראות אז את כתב היד והוא מיד נשלח אל צוות הגרפולוגים הבכיר שנתן לי אבחון מדויק על הטבעים וההרגלים שלך, התמודדות במצבי לחץ, בקיצור באבחון הגרפולוגי אתה כמו שקוף כך שאני יודע עליך הכול!' סיים המנכ'ל את דבריו והוסיף תוך כדי שהוא מושיט את המעטפה הגדולה לידיו של רינו: 'אם תרצה לשמוע עוד דברים שאפילו אתה לא ידעת על עצמך, הכול נמצא בדפים האלו' סיים אשר כשעל פניו ארשת ניצחון.

רינו היה המום לרגע, אך מיד התעשת ושלף את צרור הדפים מן המעטפה, נחו שם שני דפים מקופלים ורינו פתח אותם. הספיקו לו שתי שניות כדי לקלוט שהפעם תורו להפתיע את המנכ'ל 'הכול יכול'. בתשובה שלא חשב עליה מעולם. 'אשר, יש לך פה אולי איזה מכתב או רשימה שרשמתי לך לאחרונה?' שאל רינו בפנים חתומות 'בוודאי' ענה אשר מיד ושלף משולחנו את רשימת העובדים המצטיינים במחצית השנה האחרונה שנכתבה בכתב ידו של רינו לפני מספר ימים והושיט אותה לרינו כשהוא עדיין אינו מצליח להבין לאן חותר הסמנכ'ל. רינו הניח לפניו בדרמטיות את שני הדפים. לא צריך היה להיות עיור כדי להבחין בכך שמדובר בשני כתבים שאין ביניהם שום קשר, ועל פניו של אשר היה ניתן לחוש את התדהמה שאחזה בו: 'בא אני אסביר לך מה היה!' אמר רינו: 'הבחור ששלחת עשה עבודה מצוינת אבל הדפים שהוא לקח היו בכתב יד של חבר ללימודים ממנו לקחתי אותם כדי להשלים חומר וכך במשך שנים רבות אתה בטוח שאתה יודע הכול, אבל כרגע מתברר לך שכנראה לא תמיד אפשר לדעת הכול והבחירה היא לא רק בידינו, אני רק מקווה שאתה לא מתחרט עליה?' סיים רינו בקריצה ואשר חייך חיוך גדול של הודאה בטעות: 'רינו! הפעם ניצחת אותי...'

*

הבורא מצווה על האדם שלא לאכול מעץ הדעת ובעצם מנחיל לנו את ההכרה שהאדם הוא מוגבל ואין בכוחו לדעת הכול וצריך לסמוך על הבורא שיעשה בשבילנו את הטוב ביותר. אם נשים את מבטחנו בבורא העולם שדואג לנו בכל רגע בחיים, החיים שלנו יהיו הרבה יותר קלים...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר