סוחר או סוכן

רבני שלום לעם תגובות: 0

סוחר או סוכן – ראם בן טוב

חנות הבדים של גרישה הייתה אחת החנויות הוותיקות ביותר בעיירה האוקראינית, גרישה קיבל אותה בירושה מאביו שהקים את החנות וניהל אותה ביד רמה.

גרישה היה אדם ישר וכולם ידעו שאפשר לסמוך על דבריו, אם גרישה היה מעיד על בד מסוים שהוא חזק ועמיד, כך הוא הדבר. כך התנהלה חנותו של גרישה במשך שנים ארוכות עד לעליית הקומוניזם בברית המועצות דבר ששיבש את חייהם של בעלי העסקים והפך את חייהם לבלתי נסבלים. אנשי הק.ג.ב היו נטפלים מדי פעם לבעלי עסקים שונים בתואנות כאלו ואחרות, מתוך מטרה להלאים את נכסיהם ולשלוח אותם לכלא למשך שנים ארוכות. גרישה גם היה אחד מאלו שאנשי הק.ג.ב. החלו לבקר בחנותו ולחפש אחר בעיות שונות שלשיטתם מעידות שהוא עובר על החוק. גרישה היה אדם חזק ולא נכנע, הוא המשיך לנהל את חנותו כרגיל אבל המכירות פחתו באיטיות והיו ימים שהוא שב לביתו כשבכיסו פרוטות אחדות שאותם הרוויח במשך היום.

גרישה ידע להתמודד עם המצב, אך מי שהמצב לא ממש מצא חן בעיניו היה ולדימיר בנו של גרישה. ולדימיר שהיה רגיל שיש לו מספיק כסף לכל מה שהוא צריך ומעולם לא סירב אביו לבקשתו, החל לאחרונה לשמוע בתדירות את המילה 'לא' כשביקש דברים שונים כשאביו מסביר לו את המצב אליו נקלע מבחינה כלכלית.

ולדימיר שמע את הדברים אבל בליבו הוא היה בטוח שאביו לא מנהל את החנות כמו שצריך, 'הוא צריך רוח צעירה בחנות שתשכנע את הלקוחות, רק כך יעלו המכירות' חשב ולדימיר לעצמו. הוא ביקש מאביו שהוא רוצה לבוא ולעזור לו בחנות, מכיוון שנראה לו שהוא יוכל לעזור בהעלאת הרווחים. גרישה לא ממש התלהב בתחילה מהרעיון, הוא העדיף שוולדימיר ימשיך בלימודיו וישאיר לו את העיסוק בחנות, אבל ולדימיר התעקש שהוא יכול לעשות דברים שאביו לא חושב עליהם, ואכן כבר למחרת בשעת צהריים מוקדמת הופיע בחנות והחל לשרת את הקונים.

התנועה הייתה דלילה ובקושי נכנסו אנשים אל החנות אך ולדימיר לא התייאש וניסה לחשוב כיצד למשוך קונים כשלפתע נקטע חוט מחשבותיו באחת, אל החנות נכנס אדם כבן שלושים לבוש בחליפה יוקרתית. חושיו של ולדימיר נדרכו והוא ציפה שאביו ישרת את הלקוח הנכבד בצורה הראויה ביותר ואכן בתחילה זה מה שקרה, האיש התעניין על מספר סוגי בדים וסיפר כי הוא בעליו של מפעל גדול והוא צריך לתפור מדי-עבודה עבור עשרות העובדים במפעל הוא שאל מספר שאלות ותוך מספר דקות החליט שהוא מעוניין לרכוש כמה מאות מטרים של בד עבור עובדיו. ולדימיר החל לחכך את ידיו בהנאה, סוף-סוף הגיע לחנות קונה רציני שייקח כמות גדולה של סחורה, אך לפתע קרה משהו מוזר. אביו החל להתחמק מהקונה הרציני בטענה כי אין לו במלאי כזאת כמות של הבד המבוקש וגם לאחר שהאיש הסכים להתפשר על סוג אחר החל גרישה להמציא תירוצים מוזרים, כך שהיה נדמה כי הוא עושה הכול כדי שהעסקה לא תצא לפועל. ולדימיר הרגיש שהוא עומד להתפוצץ. 'למה הוא עושה זאת?' חשב לעצמו, 'כנראה שבאמת צדקתי ואבא שלי כבר אינו מתאים לנהל את החנות'. בינתיים הבין האיש שלא ממש מעוניינים למכור לו ויצא מהחנות כשהוא אינו מסתיר את אכזבתו מהיחס המנוכר שקיבל.

האיש התרחק מעט וולדימיר הרגיש כי הוא אינו מסוגל להתאפק עוד: 'למה עשית את זה?' הוא אמר לאביו בכעס: 'עד שהיה פה לקוח רציני כל כך, נתת לו לצאת בלי לרכוש כלום!' אבל אביו היה רגוע ושליו. 'ולדימיר, הרגע ותקשיב לי רגע' אביו לקח נשימה עמוקה והמשיך: 'אבא שלי, לימד אותי ששום דבר בחיים לא מגיע בקלות - אם יש לך משהו שמגיע אליך בקלות אתה צריך לבדוק טוב טוב אם אין כאן מישהו שמנסה להפיל אותך!' ולדימיר לא הבין מה אביו רוצה: 'מה כבר יכול להיות כאן? הרי הבחור נראה רציני ואין שום סיבה שהוא יעשה משהו שאינו הגון, אז למה כל כך לחשוש?'

'אני לא יודע להשיב לך על השאלה הזאת, אבל כך אבי הדריך אותי לעשות. אם אתה רוצה לבדוק זאת אתה מוזמן...' השיב האב בקול בטוח. דמותו של האיש הייתה כבר בקצה הרחוב ואז וולדימיר החליט שהוא יוכיח לאביו שחששו היה לשווא. הוא יצא מהחנות בריצה והחל לעקוב אחר האיש, הוא צעד אחריו מספר רחובות ולפתע נעצר בהלם. האיש המכובד נעצר ליד מכונית לאדה שחורה, מכוניות מסוג זה היה ברור מאוד למי הם שייכות – לאנשי הק.ג.ב. האיש פתח את המכונית ונכנס אליה עכשיו לא היה לוולדימיר ספק מי שלח את הסוכן המתחזה. הוא הסתובב לאחור והחל צועד בחזרה לכיוון החנות. 'כנראה שאבא צודק - וסבא היה הרבה יותר חכם ממני ואכן, אין דבר שבא בקלות...'

*

אברהם אבינו מתנסה בעשרה נסיונות וכל צעד שהוא עושה בחייו נתקל בקשיים. זה לבד מלמד על כך שהוא בדרך הנכונה, וכך כל אחד מאיתנו צריך לזכור כי אם זה קל זה כנראה לא זה...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר