ככה יהודים מתנהגים?!

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

 

ככה יהודים מתנהגים?!

שאלה: קוראים לי הדס ואני בת 13. לא מזמן היה פה בחירות (פעמיים!) והיה לי נורא עצוב לשמוע איך יהודים מדברים אחד על השני. כמה שנאה ופילוג יש בינינו, פשוט נורא...

אתמול הייתי עם אימא שלי בקניות בסופֶּר ואיש אחד עקף אותנו בתור בצורה ממש חצופה וכשאימא שלי ניסתה להגיד לו מילה הוא אמר לה שלא תגיד לו מה לעשות ואם היא רוצה שתלך להתלונן למנהל. כבוד הרב, הייתי בְּשוֹק שככה יהודי מתנהג... אנחנו הרי העם הנבחר שאלוקים אוהב, ולמדנו בכיתה שהתכונות של עם ישראל הם 'רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים' למה כל מה שאני רואה הוא בדיוק ההפך: מלאי שנאה, חצופים ואגואיסטים. מה קרה לנו?!!!

 

תשובה: שלום הדס.

הצטערתי לשמוע על החוויה הלא נעימה בסוּפֶּר, אבל הנה סיפור קטן שמציג זווית שונה:

בחור ישראלי נסע על כביש מהיר בארצות הברית כחצי שעה לפני שבת. פתאום הוא קולט בזווית העין אדם חובש כיפה עומד ליד רכב בצד הכביש ומנופף בידיו בקריאה לעזרה. הבחור היה בנסיעה מהירה אך בשבריר שניה קיבל החלטה מיידית לעצור ולסייע. הוא בלם בחדות, ירד לשוליים ויצא לעזור. ביחד הם הכניסו מגבה מתחת האוטו, הרימו אותו ותוך כמה רגעים פתרו את הבעיה. כשסיימו הבחור לחץ את ידו של הנהג השני ואיחל לו 'שבת שלום ונסיעה טובה'. הלה לא הבין. הבחור ניסה שוב באנגלית: 'good shabess', אבל הבנאדם פשוט לא קלט. 'רגע, אתה לא יהודי?', תמה הבחור. התשובה היתה שלילית. 'אז מה הכיפה הזו עושה על הראש שלך?', התפלא.

'אה', חייך האיש, 'לפני שסבתא שלי נפטרה היא הוציאה את הבד הזה מהמגירה ואמרה: 'נכדי היקר, כל פעם שתהיה בצרה, שים את זה על הראש. מישהו כבר יעצור לעזור לך...'.

תראי, הדס, כל מה שחז'ל אמרו על האופי המיוחד של עם ישראל הוא אמת לאמיתה. אין עוד עם בעולם שעושה כל כך הרבה חסד ויש בו רגישות כזו גבוהה לזולת. בכל פעם שיש רעידת אדמה באינדונזיה או צונאמי בפיליפינים, המטוס הראשון עם משלחת הצלה, חילוץ וסיוע, לא יהיה של ארה'ב הגדולה אלא דווקא של ישראל הקטנה. כמויות הגמ'חים ומיזמי החסד והעזרה שקיימים בעם ישראל הם פשוט בלתי נתפסים.

האם לצד זה לא קיימים גם אנשים שחושבים בעיקר על עצמם? האם אין כאלו שפוגעים ומזיקים לזולת?

לצערנו יש. אבל, אסור להתבלבל ולבנות את המבט שלנו על עַם ישראל כמו שהוא מצטייר באמצעי התקשורת. שם באמת מתמקדים בחסרונות, בוויכוחים ובפשעים, ומי שחשוף לזה עלול לחשוב שכך נראה, חלילה, עם ישראל.

נתקלתי לא מזמן בניסוי מעניין שנעשה באנגליה. אדם התחפש לעיוור והסתובב ברחוב עם משקפיים כהים ומקל נחיה. הוא אחז בידו שטר כסף ופנה לאנשים בבקשה לעזרה: 'יש לי כאן שטר של חמישה דולר. תוכל לפרוט לי בבקשה לחמישה מטבעות של דולר?'.

אלא שהשטר שהחזיק לא היה של חמישה דולר אלא של מאה. למרבה הבושה היו לא מעט אנשים שניצלו את מצבו ועשו לו טובה ו'פרטו' לו את מאה הדולר לחמישה מטבעות של דולר, ושילשלו לכיסם את היתרה.

ניסוי דומה נערך בארץ כשאדם 'עיוור' ניגש לאנשים עם שטר ואמר: 'יש לי כאן שטר של עשרים. אתה יכול בבקשה לפרוט לי לשני מטבעות של עשר?'.

זה היה פשוט מרגש, הדס, לראות איך אחד אחרי השני כולם העמידו אותו על טעותו ואמרו לו 'היי, אחי, התבלבלת. יש לך כאן שטר של מאתיים ולא של עשרים'.

חז'ל מלמדים אותנו שיש איסור חמור לקטרג על עם ישראל (מדרש שיר השירים א', גמרא פסחים פ'ז, א') הרמב'ם באיגרת קידוש השם ועוד), ואם על אדם יחיד יש מצווה לדון לכף זכות (א', ו') כל שכן ביחס לכל עם ישראל.

ולכן הדס, אל תיתני למקרה מסוים או למה שמתפרסם בתקשורת, לגרום לך למבט שלילי על עם ישראל היקר והנפלא. תהיי אַת בין אלו שעסוקים בלראות את הרוב הטוב, וכידוע, הרוב קובע.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר