המציאות האמיתית

רבני שלום לעם תגובות: 0

המציאות האמיתית – רועי כץ

נשימת הקהל נעתקה ממקומה לאחר הביצוע הראשון במהלך ההופעה, וילהלם פון אוסטין עמד במרכז הבמה ושאל את הנס סוסו האביר בקול גרוני עמוק: 'כמה זה 696 לחלק ל12?' כולם הסכימו כי זו שאלה חשבונאית מורכבת. הרוב האנושי יזדקק לעזרת מחשבון על מנת לערוך את החישוב הזה, אבל הנס הפתיע. הוא התחיל להקיש ברגלו הקדמית הימנית את התשובה המתמטית הסבוכה וכאשר הוא מגיע למספר 58 הוא נעצר. האנשים קמו על רגליהם בהתלהבות שגובלת בטירוף והאולם רעד מעוצמת מחיאות הכפיים...

הכול החל בכך שוילהלם, מורה לחשבון בדימוס הציג בכיכר העיר את סוסו שנראה ככל סוס רגיל בתואנה הזויה לפיה, סוסו יודע לפתור תרגילים סבוכים בחשבון. האנשים לגלגו בקול ולא האמינו למעשייה. אבל וילהלם, בעקשנות השמורה לאלו המאמינים בצדקתם, החליט להוציא את האמת לאור. הוא פרסם בכל מקום אפשרי על הופעת בכורה מציאותית של הפלא המהלך על ארבע. עוד אמר, כי אם חלילה הסוס אינו יצליח לפתור את התרגילים אשר יציג בפניו, הכסף ששולם על כרטיסי הכניסה ישוב לבעליו.

המונים התייצבו באולם המקומי, מצפים בקוצר רוח לבדוק את אמיתות השמועה המהלכת ברחובות. וילהלם, הדור ומחויט, עלה עם סוסו הנס לבמה והחל להציג בפניו תרגילים בזה אחר זה, על כולם ענה הנס במהירות ובדייקנות. להנס כמובן, אין יכולת דיבור, אולם את התוצאה הסופית הוא העביר לעולם באמצעות נקישות קצובות על הארץ.

פתאום נשמעת זעקה פראית ומתוך הקהל נפלט למרכז הבמה אחד המשתתפים שרץ לכיוונו של וילהלם שנבהל ונסוג לאחור. הקהל נעמד על רגליו והסוס החל לנוע ולצהול בחוסר נוחות. האיש, שנראה היה שיכור, תפס בחליפתו היקרה של וילהלם ונענע אותה בחוזקה: 'אין סיכוי שזה אמיתי!', נהם לתוך פניו: 'אתה אילפת אותו לנקוש ברגליו! אני אשאל אותו שאלה ונראה האם הוא יענה'. כמה אנשים מתוך הקהל עלו לבמה ותפסו בו בחזקה. האיש השתולל וצעק: 'הוא מרמה אתכם! הוא מרמה את כולכם, אל תתנו לו לשטות בכם! אנחנו רוצים את הכסף שלנו בחזרה!' בשלב זה החל הקהל להירגע, והמהומי הסכמה נשמעו מכל עבר. האנשים עזבו את התוקף והוא התקדם שוב אל מרכז הבמה והציע להזמין אדם אחר שישאל את הסוס שאלות חשבונאיות. ווילהלם עזב את מקומו ויצא מטווח ראייתו של הנס על מנת שלא יוכל לסמן לסוסו כמה נקישות יש לנקוש בפתרון כל תרגיל.

אבל הנס הצליח שוב ושוב, למרות שעלו בכל פעם אנשים אחרים – הנס ידע לספק תשובות נכונות ומדויקות לשאלות. הפלא המהלך על ארבע עשה לו כנפיים והפך לשיחת היום בכל רחבי העיר. לאיש לא היה מה לומר לאחר מפגן הידיעות שהפגין הנס לשמע כל שאלה חשבונאית שנשאל, ווילהלם פון אוסטין וסוסו הנס, הפכו למוכרים בקרב כל שכבות האוכלוסייה הציבורית. השמועה על הסוס הגאון, התפשטה במהירות והגיעה אף למרכז האוניברסיטה, לחדרו של החוקר הנודע לתהילה רוברט גולד.

יום אחד הופיע רוברט גולד בדלת ביתו של וילהלם פון אוסטין. וילהלם שפשף את עיניו שוב ושוב על מנת לוודא כי אינו חולם והדמות הערטילאית הנערצת ביותר בעולם המחקר אכן מופיעה בביתו בגודל טבעי. להתרגשותו לא היה גבול, והוא הזמין את גולד פנימה. גולד הסביר לו כי הוא מעוניין לבדוק את אמיתות השמועה ולחקור לעומק את הסיבה הטבעית לדבר. וילהלם הסכים והקצה לרשותו של גולד חדר בביתו. ימים ולילות ישב גולד לצד הנס וחקר את המכנים המשותפים לכלל הפעמים בהם ענה הנס על השאלות, עד שיום אחד הוא גילה דבר מעניין. כשאין אנשים לצדו של הנס – הוא לא עונה. הוא ניסה זאת שוב ושוב וניסה להבין מה באנשים גורם להנס לענות את התשובה המתאימה.

העולם הוכה בתדהמה בשנית לשמע תוצאת המחקר על הסוס הנס. לאחר אינספור ניסיונות ושעות שינה שהלכו לאבדון, הגיע החוקר רוברט גולד למסקנה: 'הנס אינו יודע חשבון, ולעולם גם לא ידע. הנס יודע בסך הכול לקרוא את שפת הגוף של השואלים אותו ולפי תנועותיהם הוא יודע להגשים את הציפיות ולדעת מתי לחדול מנקישותיו'. משפט זה שפורסם בכל כלי התקשורת הקיימים, עורר גל תגובות המוני. היה קשה לאנשים לשנות את תפיסתם לגבי הסוס הפלאי שאותו חשבו לגאון, שלפתע התברר שהוא בסך הכול יודע לקרוא תנועות גוף...

***

הסיפור המדהים הזה המבוסס על התרחשות אמיתית, מלמד עד כמה ניתן להקשיב לכל אדם כדי להבין אותו באמת. מה שמפתיע בסיפור היא עצם העובדה שכולם ללא יוצא מן הכלל, היו בטוחים שהנס הוא סוס מיוחד בעל יכולת אינטליגנציה נדירה. לא היה ספק שהוא מצליח, לפתור תרגילים. אלא שהאמת הייתה שונה.

כמה פעמים אנחנו בטוחים שאנו יודעים בדיוק מה קורה? יודעים למה פלוני אמר כך, ובטוחים ללא צל של ספק כי אלמוני רוצה ברעתנו. למה שלא נפסיק לשפוט סתם וניתן למציאות האמיתית לדבר בעד עצמה?

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר