מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

 

שבת, י'ד בטבת - לראות דרך הידיים

לואי ברייל נולד בכפר קטן ליד פריז. בגיל 3 הוא שיחק בכלי העבודה של אביו, נפצע בעיניו והתעוור. למרות האסון שאירע לו הוא התקדם ככל יכולתו, למד בבית ספר מיוחד לעיוורים והצטיין במיוחד במוזיקה. עם זאת, הוא חיפש כל העת דרכים שיאפשרו לו גם לקרוא בכוחות עצמו.

כאשר היה לואי בן 12, הוא פגש חייל בצבא הצרפתי שהמציא דרך חדשה להעברת מסרים בצבא, על ידי יצירת נקודות בולטות על דף. ה'קריאה' באמצעות מישוש חסכה את הצורך להדליק אור, ומנעה את הסכנה להתגלות לעיני האויב. שיטת הכתיבה הזו היתה מסורבלת למדי, וברייל הצעיר השקיע רבות עד שהפך אותה לנוחה ופשוטה. לפי שיטתו של ברייל, כל אות מיוצגת באמצעות סידור שונה של שש נקודות בלבד.

תוך כמה עשרות שנים הפך 'כתב ברייל' לכתב הסטנדרטי עבור עיוורים, והוא פתח בפניהם עולמות שלמים של לימוד ויצירה. לואי ברייל מת בי'ד בטבת תרי'ב (1852), והוא בן 43 שנים. סיפורו המופלא ממחיש לנו כיצד ממציאות קשה ומכאיבה, ניתן להתגבר ולהתקדם ובסופו של דבר להביא ברכה לאנשים רבים מספור.

יום רביעי, י'ח בטבת - הרב שהתגעגע לארץ

ח'י בטבת הוא יום ההילולא של רבי כלפון משה הכהן, רבה הנערץ של 'עיר הכהנים' ג'רבה שבתוניסיה. רבי כלפון משה נולד בשנת תרל'ד (1874), למשפחה המיוחסת לעזרא הסופר. במשך שנים סירב לקבל כל תפקיד רבני, אך בסופו של דבר התמנה לדיין בג'רבה ולאחר מכן לראב'ד. הוא חיבר עשרות רבות של ספרים, שהידוע בהם הוא שו'ת 'שואל ונשאל', הכולל כ-3000 תשובות בהלכה. בשנת תש'י (1950), בהיותו בן שבעים וחמש, הלך לעולמו, ובהלווייתו השתתפו רבבות, ובהם אנשי ממשל בכירים.

רבי כלפון משה התגעגע כל ימיו לארץ ישראל, ואף הקים אגודה שתמכה בעלייה וביישוב הארץ. הוא היה מן הרבנים שתמכו בציונות ובמאבק להקמת המדינה. בצעירותו התכוון לעלות לארץ בעצמו, אך נמנע מכך בעקבות בקשת אביו. הוא קנה אדמה בשכונת בית הכרם בירושלים, ובשנותיו האחרונות תכנן שוב לעלות, אך מחלתו מנעה זאת ממנו. עם זאת, בשנת תשס'ו (2005) הועלו עצמותיו ארצה והוא נטמן בירושלים.

יום שישי, כ' בטבת - ביקור ללא כבוד

חזרת עם ישראל לארץ בדורות האחרונים, בהתאם לנבואות בתנ'ך, מהווה מכה קשה לדת הנוצרית, המבוססת על ההנחה שהקב'ה עזב (ח'ו) את עם ישראל וכרת 'ברית חדשה' עם מאמיני הנצרות. משום כך, כאשר בטבת תשכ'ד (1964) ביקש האפיפיור פאולוס השישי לבקר בארץ ולפקוד את האתרים הנוצריים, הוא עשה ככל יכולתו כדי להימנע מהכרה בשלטון היהודי בארץ. הוא סירב להיכנס דרך מעבר גבול רשמי, ודרש שיארגנו לכבודו מעבר גבול מיוחד בחלקו הצפוני של 'הקו הירוק'. במהלך ביקורו הוא נמנע מלהזכיר את שמה של מדינת ישראל, ואף יצא להגנתו של קודמו בתפקיד ששתק לנוכח השואה.

למרות העלבונות הדיפלומטיים הללו, מנהיגי המדינה, שרצו מאוד בביקורו של האפיפיור, נענו לכל תביעותיו וערכו לו קבלת פנים מפוארת בהשתתפות הנשיא, ראש הממשלה ואישים נוספים. היחיד ש'קלקל את החגיגה' היה הראשון לציון רבי יצחק ניסים זצ'ל. למרות לחצים רבים, הוא סירב לבוא לקבלת הפנים. הוא אמר שמעמדו כרב ראשי אינו נמוך ממעמדו של האפיפיור, ולכן האורח צריך לבוא אליו לירושלים. בעמידה גאה זו הציל הרב ניסים מעט מכבודו של עם ישראל.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר