לא בא לי

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

לא בא לי

שאלה: כל פעם מחדש אני שומע את זה ומתעצבן: 'אתה בחור מאוד מוכשר אבל לא ממצה את הפוטנציאל שלך', 'אתה מסוגל להרבה יותר, רק חבל שאתה לא משקיע'.
אווווף! מה לעשות, הרב, שאני לא רוצה?!! אין לי חשק. לא בא לי ואני לא מתחבר לדברים שצריך להשקיע בהם.
כן, אני יודע מה אומרים: כדי להצליח בחיים צריך ללמוד, ובשביל שדברים יקרו – מישהו צריך לעבוד. אבל תבין, הרב, לא בא לי שהמישהו הזה יהיה אני...
גלעד.

תשובה: שלום גלעד.
לפני כמה עשרות שנים נערך בארה'ב ניסוי מרתק. הוא בא לענות על השאלה החשובה: 'איך להצליח בחיים?'. המחקר בדק מה הדבר שאם יש לך אותו – גוברים הסיכויים שתצליח להשיג את מטרותיך ולהגיע לעמדה של השפעה ועוצמה בעולם.
המסקנה היתה שהדבר החשוב ביותר אינו כסף, יופי או חוכמה. הדבר הקובע הוא היכולת לדחות סיפוקים. כלומר, האדם רוצה דבר מסוים – אבל מצליח להתגבר על החשק ולבחור לעשות אחרת.
איך אפשר לבדוק דבר כזה? ובכן, הם ערכו את 'ניסוי המרשמלו': הכניסו ילדים בני ארבע לחדר ושמו על השולחן צלחת עם הממתק הוורוד. הם אמרו לילד כך: 'אם בא לך אתה יכול לאכול אותו עכשיו. אבל אם תצליח להתגבר ולחכות עשרים דקות - תקבל מרשמלו נוסף ויהיו לך שניים(!)'.
מה קרה, אתה שואל? ובכן, רוב הילדים לא התאפקו. ברגע שהמבוגר עזב את החדר הם הסתערו על המרשמלו וכעבור שניה לא נותר ממנו זכר. היו מעטים שהצליחו להתגבר ולבסוף קיבלו שניים. החוקרים עקבו אחר הילדים האלו לאורך שנים וגילו דבר מדהים: אותם יחידים שהצליחו 'לדחות סיפוקים' ולהתגבר על החשק המיידי לזלול את הממתק - הצליחו באופן ניכר יותר מהאחרים בכל תחום בו עסקו: לימודים, מקצוע, צבא, אקדמיה, עסקים, פוליטיקה.
איך כל זה קשור אליך, גלעד?
בכל בוקר אנו מברכים 'ברוך אתה ה'...אוזר ישראל בגבורה'. היכולת הזו להתאזר בגבורה ולבחור באפשרות הנכונה ולא הקלה, היא תכונה בסיסית שנמצאת בנפש שלנו והיא נכס יקר ערך לחיים.
אולי אתה אומר לעצמך עכשיו 'לא אצלי. אני לא מסוגל להתגבר'.

זה לא נכון, גלעד. כי האמת היא שגבורה היא כמו שריר. לא בגוף אלא בנפש. ככל שמפעילים אותו וככל שמאמנים אותו יותר – ככה הוא מתחזק.

כיהודים אנחנו עושים את זה כל הזמן. תאר לעצמך, למשל, יהודי שחוזר בליל שבת מבית הכנסת. הוא נכנס הביתה ומריח את מרק העוף הטעים שאשתו הכינה. מה בא לו לעשות? לגשת למטבח ולקחת טעימה רצינית מהסיר. אך לפני כן הוא יצטרך לעבור כמה שלבים: שלום עליכם – אשת חיל – קידוש – נטילת ידיים – ברכת המוציא (ועוד לא אמרנו מילה על אלו שמזמרים 'בר יוחאי'...). עד השלוק הראשון עוברות שש עשרה דקות, שלא לדבר על מה שקורה ב...ליל הסדר. שלוש וחצי שעות יחלפו עד שנגיע לשולחן עורך כשבינתיים הבן אדם נאלץ להסתפק בכרפס.

אין ספק, גלעד, שהדברים הללו בונים בתוכנו את יכולת ההתאפקות וההתגברות שתעזור לנו בע'ה בעוד אינספור תחומים אחרים: רוחניים (שמירת הלשון, שמירת הברית, שמירת העיניים ועוד) וגשמיים (ללמוד למבחן החשוב שמתקיים מחר, למרות שהרבה יותר מתחשק ללכת לשחק כדורגל עם חברים, להתנהג ביושר בעסקים).

האם רק יחידי סגולה מסוגלים לפתח את היכולת הזו? ממש לא. אתמול בצהריים פנתה אלי ביתי, בת ה-7 ואמרה: 'אבא, אפשר שוקו?'. אמרתי לה: 'חמודה, איך שוקו? הרגע אכלת שניצל. אַת בשרית'. היא אמרה: 'ווי, נכון. אז אחכה לארוחת ערב'.
זו ילדה יהודייה ואת היכולת הזו להתאפק ולהתגבר, גלעד, יש בכולנו. בתור ילדים אנחנו רגילים לעשות דברים לפי החשק שקופץ לנו פתאום, אך אחד הסימנים הבולטים של ההתבגרות זו ההתגברות, והיכולת לעשות בחיים את הבחירות הטובות והנכונות ולאו דווקא את הקלות.

 

 

 


 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר