מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר - יוסף רזניק

יום ראשון, י'ד בשבט - עלייתו ונפילתו של בנקאי יהודי

יוסף זיסקינד ('זיס') אופנהיימר היה בנקאי יהודי בגרמניה לפני כ-300 שנה. במהלך עבודתו הפיננסית הוא פגש בדוכס הגרמני קרל אלכסנדר מווירטמברג. הדוכס שראה את כשרונותיו הפך אותו ליועצו האישי, ולאחר מכן מינה אותו לאחראי על כל ענייני הכלכלה של המחוז שבשליטתו.

בתפקידו זה, פעל זיס לפיתוח הכלכלי של מחוז ווירטמברג והקים מפעלי תעשייה רבים. אך הוא גם הטיל מיסים כבדים כדי לממן את חיי התענוגות הבזבזניים של הדוכס. גם הוא עצמו חי בראוותנות ובפאר. בחייו האישיים היה זיס רחוק מתורה וממצוות, מכשרות ומצניעות, ושאף להידמות למעמד האצולה הגרמני. אך הוא המשיך לראות את עצמו כיהודי ואף שכנע את הדוכס להתיר ליהודים להתגורר בווירטמברג, דבר שנמנע מהם עד אותה תקופה.

המון העם ורוב אנשי השררה בווירטמברג שנאו שנאת מוות את היהודי המושל בהם, ורק חסותו של הדוכס הגנה עליו. אך ביום שבו מת קרל אלכסנדר, נעצר זיס והועמד למשפט על עבירות חמורות שעשה כביכול כנגד המדינה. המשפט היה מעוות ומוטה, ובסופו נידון זיס למוות בתלייה.

בימיו האחרונים התקרב אופנהיימר מחדש ליהדותו ולאלוקיו, חזר להתפלל והקפיד על כשרות. הוא דחה בבוז את הכמרים שהציעו לו להמיר את דתו ולהציל בכך את חייו. ביום י'ד בשבט תצ'ח (1738) הוצא זיס אופנהיימר להורג כשהוא קורא 'שמע ישראל', והוא כבן 40 שנה. שונאיו לא הרפו ממנו אף לאחר מותו, והחזיקו את גופתו בכלוב ברזל במשך שש שנים, ורק לאחר מכן הוא הובא לקבורה.

סיפור חייו יוצא הדופן ואישיותו המורכבת של זיס אופנהיימר הציתו את דמיונם של סופרים ויוצרים, ונכתבו עליו כמה יצירות ידועות, חלקן אוהדות וחלקן מתנגדות. בהקשר זה ידוע הסרט האנטישמי 'היהודי זיס' שהופק בתקופת השלטון הנאצי, ונועד להציג את כל היהודים כמושחתים ונוכלים.

יום רביעי, י'ז בשבט - הגלייה שיצרה מדינה

בי'ז בשבט תקמ'ח (1788) הגיעו ליבשת אוסטרליה המתיישבים האירופיים הראשונים, והתאריך הלועזי של יום זה (22 בינואר) הוא החג הלאומי של אוסטרליה.

מי היו אותם מתיישבים? לא נעים לומר, אבל הם היו קבוצה של... עבריינים: באנגליה שרר באותה תקופה עומס בבתי הכלא, וכדי להקל את העומס הוחלט לשלוח מספר גדול של אסירים לגלות ב'סוף העולם'. אסירים אלו הם אבות האומה האוסטרלית המודרנית.

עובדה היסטורית זו מזכירה לנו עיקרון חשוב בתורה. בספרות העמים העתיקה אנו מוצאים מיתוסים שעל פיהם האבות הקדומים של העם היו אצילים וגיבורים, ותיאורים המפארים את המלכים והמנהיגים כדמויות נעלות ומושלמות. לעומתם, התורה מדגישה פעמים רבות שאבותינו היו עבדים במצרים - המעמד החברתי הנחות ביותר. התורה אינה חוששת מלתאר את הנפילות הרבות שהיו לעם ישראל, ומזכירה כל כישלון קטן שהיה אפילו למנהיגים הנערצים ביותר, כולל משה רבינו עצמו. תיאורים אלו הם אחת הדוגמאות לחותם האמת הטבוע בתורה.

 

 

 


תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר