שאל את הרב – הרב יוני לביא.

 

אני לא שווה כלום

שאלה: אין לי שאלה, הרב, רק הרגשה מתסכלת ומעצבנת. מה הבעיה? אני מרגישה שאני לא שווה כלום!

אני לא מוכשרת בשום דבר מיוחד, אני בינונית בלימודים, לא הכי מקובלת בחברה.

בקיצור, סתם אחת מיותרת שלא צריך אותה בכלל.

בוא נגיד שאם הייתי נעלמת פתאום או לא נולדת מלכתחילה באמת שהעולם לא היה מפסיד הרבה...

תמר.

תשובה: שלום תמר.

צר לי לשמוע שכך את מרגישה אבל נראה לי שאלוקים לחלוטין לא מסכים עם מה שאמרת עכשיו. איך אני יודע?

יש לי הוכחה פשוטה. עובדה שאת עדיין חיה!

כנראה מישהו שם למעלה חושב שבכל זאת את נחוצה כאן בעולם ויש תפקיד חשוב שעלייך למלא ולשם כך קיבלת גם הבוקר עוד יום של חיים וכוחות וכישרונות.

נסי לחשוב: למה נולדת עכשיו ולא בעוד מאה שנה? למה לא לפני אלף שנה? למה נולדת דווקא להורים האלו ולצד האחים והאחיות האלו? למה קיבלת דווקא את הכישרונות ואת החסרונות שיש בך?

הכול מדויק להפליא ומתאים להפליא לתפקיד המיוחד שרק את יכולה למלא בעולם.

לא אשכח איך ביום ההולדת האחרון שלי קיבלת מתנה מחבר ועל הפתק המצורף היה משפט יפהפה: 'יום ההולדת שלך הוא היום בו אלוקים החליט שהעולם לא יכול עוד להסתדר בלעדיך'. דמייני לעצמך פאזל ענק של אלפי חלקים אבל יש חלק ייחודי שנמצא בידיים שלך ורק את יכולה להניח אותו במקום הנכון כדי להשלים את התמונה המרהיבה. אם לא תעשי זאת, משהו חיוני יהיה חסר והתמונה הענקית תיפגם.

אני רוצה לתת לך, תמר, דוגמא מעניינת לצורת ההסתכלות הזו, דווקא מעולם הפשע.

המשטרה יכולה להעמיד אדם לדין על פשע גם כשלא היו מצלמות או עדים שראו אותו אבל נמצאה שם טביעת אצבע הדומה בדיוק לשלו. תארי לעצמך אם במהלך המשפט יעמוד הנאשם ויטען כלפי השופט 'נו באמת, כבודו, איך אפשר להאשים אותי על סמך ראיה מגוחכת כזו?! אולי נקלע לשם תייר מברזיל או עובד זר אריתראי עם טביעת אצבע כמו שלי והם אלו שביצעו את הפשע?!'.

השופט יגיד לו באופן חד משמעי: 'אין מצב! אין שני אנשים בעולם עם אותה טביעת אצבע'.

כי אומנם יש בעולם מיליארדי אנשים אך אלוקים לא ברא אותנו בסיטונות, כהעתקים אחד של השני. כל אדם הוא יצירת מופת מיוחדת, עם נשמה שאין עוד כמותה בעולם ועם אישיות, כוחות, כישרונות וסגנון שאין לאף אחד אחר.

המשימה שלנו היא לתרום לעולם את הצבע והגוון הייחודי שלנו, ולהוסיף בזה לקשת הצבעונית היפהפייה שמאירה את העולם.

 

ובכל זאת, תמר, את שואלת מה לעשות עם התחושה השלילית, עם ההרגשה ש'אני לא שווה כלום'?

הנה כמה נקודות שכדאי להתמקד בהן:

א.      מיקוד נכון – יש לנו נטיה להתעסק הרבה בפספוסים ובכישלונות שלנו, ולהתעלם מהמקומות בהם אנחנו מצליחים ומתקדמים. הפתרון לכך הוא לזכור ש'לדון לכף זכות' (אבות א', ו') נאמר לא רק כלפי אחרים, אלא קודם כל ביחס לעצמנו. עלינו להתרגל להביט על עצמנו בעין טובה ולא להתייחס לשום דבר טוב שיש לנו או שעשינו כמובן מאליו.

ב.      הפנים אל העתיד - זכרי שהחיים עדיין לפניך. גם אם כרגע עוברת עלייך תקופה קשה או חווית צער ועצב, אל תאבדי את הסבלנות והתקווה להאמין שהעתיד פתוח והכול עוד יכול להתהפך. בעז'ה גם את תזכי להרבה טוב והצלחה.

ג.        לא לבד – אל תישארי לבד עם הקושי. כשקורה לנו משהו רע הנטיה היא להתבודד ולהתבשל עם עצמנו ועם המחשבות השליליות שמאיימות להטביע אותנו.

זו טעות! התורה קבעה כבר לפני אלפי שנים: 'לא טוב היות האדם לבדו' (בראשית ב', י'ח). ריבונו של עולם הקיף אותנו באנשים טובים שאוהבים אותנו ואין הצדקה להיתקע עם המחשבות השליליות כשאפשר להיעזר בחוכמת החיים והניסיון של אנשים כדי לשפר את המצב. דעי שאפילו אם לא תשמעי מהם פתרונות מפתיעים - עצם השיתוף יקל את כובד המשא שיושב עלייך.

בהצלחה רבה ואשמח לשמוע שוב בהמשך איך את מתקדמת.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר