מגילת אסתר

תגובות: 0

בשבוע הקרוב נקרא את מגילת אסתר, נקדיש לקריאתה חצי שעה עד שעה, לא יותר. אך בודאי נתפלא לשמוע שסיפור המגילה המקורי נפרס על פני שלוש עשרה שנה, ברצף של ניסים נסתרים.

כדי לקבל תמונה ברורה יותר, ננסה לחזור אחורה בזמן ולהתמקד בארועים ובתאריכים המרכזיים:

בשנת שלשת אלפים שצ'ג לבריאת העולם (368 לפנה'ס) החלה מלכות אחשוורוש.

אחשוורוש היה נשוי לושתי, בתו של בלשאצר מלך בבל. אך מסיבות שונות בחר להשתקע ולקבוע את עיר הבירה דווקא בשושן שבפרס. [בעצם, אפשר כבר בנקודה זו לראות את נקודת הפתיחה של נס הפורים בכך שמקום מגוריו של המלך אחשוורוש נקבע במקום בו התגורר מרדכי היהודי שהיה מעמודי התווך של מהלך התרחשות נס פורים].

שלוש שנים אחר כך בשנת שצ'ה (365 לפנה'ס) נערך משתה אחשוורוש המפורסם. במהלך אותו משתה מצווה אחשוורוש להביא לפניו את ושתי כדי להתגאות בה בפני אורחי המשתה, המלכה מסרבת להפוך לראווה וסופה המר ידוע.

המלך עסוק בחיפוש מלכה חדשה שתתאים לסטנדרטים הגבוהים שהציב לעצמו, ורק כעבור ארבע שנים (בשנת שצ'ט, 361 לפנה'ס) נמצאת האשה המתאימה, הלא היא אסתר בת דודתו של מרדכי היהודי, משושלת המלך שאול.

מרדכי יושב בשער המלך, דואג במסירות לבת אחיו המצויה תחת חסותו של המלך אחשוורוש, ובעודו יושב בשער המלך הוא חושף את מזימתם של שומרי הסף בגתן ותרש להרוג את המלך, מרדכי מיידע את אסתר שמוסרת את הדברים למלך בשמו של מרדכי, הצלתו של המלך נרשמת בספר הזכרונות לזכותו של מרדכי.

המן האגגי, צאצא לגזע העמלקי עולה לגדולה, צורר הוא את היהודים וחפץ להשמידם, בשנת ת'ד (356 לפנה'ס) הוא עורך גורל,  והפור נופל על חודש אדר של שנת ת'ה (355 לפנה'ס), אז תצא המזימה לפועל.

באותה שנה אסתר מבטלת את הגזירה, המן נתלה על העץ שהכין עבור מרדכי.

שנה לאחר מכן בי'ג באדר ת'ה (355 לפנה'ס) נקהלו היהודים על נפשם ונלחמו בשונאיהם בכל מקום,  ובי'ד לחודש אדר נחו מן המלחמה. בשושן הבירה נלחמו היהודים בשונאיהם גם ביום י'ד, ונחו ביום ט'ו.

'וַיִּכְתֹּב מָרְדֳּכַי אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, וַיִּשְׁלַח סְפָרִים אֶל כָּל הַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ, הַקְּרוֹבִים וְהָרְחוֹקִים. לְקַיֵּם עֲלֵיהֶם, לִהְיוֹת עֹשִׂים אֵת יוֹם אַרְבָּעָה עָשָׂר לְחֹדֶשׁ אֲדָר, וְאֵת יוֹם חֲמִשָּׁה עָשָׂר בּוֹ, בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה. כַּיָּמִים אֲשֶׁר נָחוּ בָהֶם הַיְּהוּדִים מֵאוֹיְבֵיהֶם, וְהַחֹדֶשׁ אֲשֶׁר נֶהְפַּךְ לָהֶם מִיָּגוֹן לְשִׂמְחָה, וּמֵאֵבֶל לְיוֹם טוֹב, לַעֲשֹוֹת אוֹתָם יְמֵי מִשְׁתֶּה וְשִׂמְחָה, וּמִשְׁלוֹחַ מָנוֹת אִישׁ לְרֵעֵהוּ, וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים. '
(מתוך המגילה).

שנה לאחר מכן נכתבה מגילת אסתר וצורפה לשאר כתבי הקודש.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר