סיפור לשבת

לשמוע או לשקוע - ראם בן טוב

הבניינים רעדו כאשר פיצוץ אדיר החריד את רחבי העיר. הפיצוץ זעזע את העיר כולה וגם בערים הסמוכות הרגישו היטב את ההדף. חלפו כמה שניות של שקט ואז החלו להישמע זעקות לעזרה מבתים רבים שיושביהם נפגעו מעוצמת הפיצוץ של הכור ששכן בפאתי העיר. אבל רק אצל שני האחים השקט נמשך. ולדימיר וסאשה התאומים בני ה-18 קמו ממיטתם במהירות לשמע הפיצוץ אך מיד שמו לב למשהו מוזר, הם פשוט לא שמעו את עצמם והזעקות שיצאו מפיהם נשארו בחלל הריק, הפיצוץ העז גרם לשמיעתם להיפגע לחלוטין ולהיסטריה הרבה ששררה בביתם, נוספה כעת גם החרשות הפתאומית שנכפתה על השניים.

ימים ארוכים חלפו על העיר האוקראינית עד שחולצו כל נפגעי הפיצוץ, אלא שרק אז התבררו ממדי האסון: אנשים רבים נותרו ללא קורת גג ועם פגיעות רבות בגוף ובנפש. גם ולדימיר וסאשה היו בין הנפגעים הקשים ואם חשבו שלאחר מספר שעות או ימים שמיעתם תשוב להיות כמקודם, מהר מאוד התבררה להם הטעות... הם ניסו את מזלם אצל רופאים מומחים מהשורה הראשונה מאוקראינה ומחוצה לה והגיעו אפילו עד לאמריקה הרחוקה, אבל שום רופא לא הצליח למצוא פתרון שיחזיר להם את שמיעתם האבודה.

החודשים חלפו וצמד התאומים החל להשלים עם העובדה שהם כנראה לא ישמעו עד יומם האחרון. הם לקחו זאת בצורה קשה בהתחלה, אבל עם הזמן הם נאלצו להשלים עם המצב והחלו ללמוד לקרוא שפתיים ואת שפת הסימנים, כדי שיוכלו לנהל את חייהם.

ולדימיר הגדול מבין השניים היה בדרך כלל בחור אופטימי, אבל מהרגע שקיבל את הבשורה כי הוא לא יוכל לשמוע מכאן ועד סוף ימיו, הוא הפך לעצבני וחסר מנוחה. בניגוד אליו סאשה המשיך להיות חברותי ונחמד למרות הקושי של השמיעה שאיתו התמודד. לא פעם הוא היה מנסה לשכנע את אחיו כי החיים לא הסתיימו וחבל שהוא גורם לאנשים שמסביבו להרגיש שלא בנוח על ידי הפרצוף החמוץ שהוא מציג בפניהם, אבל ולדימיר רק צחק באירוניה והשיב לאחיו בשפת הסימנים, כי גם כך הוא לא שומע את מה שמדברים עליו כך שאין לו שום בעיה שאנשים יעשו זאת. סאשה לא ויתר וניסה לשכנע אותו להיות חברותי ונחמד יותר בשביל עצמו אבל ולדימיר לא היה מוכן לשמוע את הדברים.

באחד הימים ישב סאשה על כיסא ההמתנה במרפאת השיניים והמתין לתורו, הוא עלעל בינתיים בעיתון שהיה מונח לידו, כשלפתע צדה את עיניו ידיעה מעניינת: בעיר טוקיו שביפן הצליח רופא מקומי בשם פרופ' שימוטו לשחזר את שמיעתה של נערה צעירה שנפגעה בתאונת דרכים ואיבדה את שמיעתה לחלוטין. על פי הידיעה שהופיעה בעיתון הצליחו הפרופסור וצוותו לערוך ניתוח מסובך שנחשב לראשון בהיסטוריה, שהצליח להחזיר את שמיעתה של הנערה לקדמותה. ניצוץ התקווה שניצת בליבו לא כבה באותו יום וגם לא בימים שאחריו, סאשה החל במסע בירורים עד שהגיע אל הקליניקה של הפרופסור הנודע, ולאחר מאמצים רבים הצליח להשיג פגישה עם הפרופסור חודש לאחר מכן. כבר בפגישה הראשונה התברר שהוא מוכן לקחת על עצמו את המשימה ולנתח את זוג התאומים בתקווה להצלחה למרות הסכום הגבוה שנדרש מהם, ההורים של השניים הסכימו לכך וסוכם שבתחילה סאשה ינותח ראשון ובמידה והניתוח יצליח, לאחר חודש יכנס ולדימיר אל הניתוח המסובך.

חודשיים חלפו והתאריך המיועד הגיע, סאשה ניצב בשערי בית החולים היפני בדרך לניתוח שאולי יחזיר אותו להיות כאחד האדם, הוריו הדואגים ישבו ליד דלת החדר אבל לאחר שבע שעות ארוכות יצא אליהם פרופסור שימוטו מחדר הניתוח כשחיוך רחב על פניו: 'אני חושב שהצלחנו מאוד, וכבר בעוד מספר שעות יוכל בנכם לשמוע כאחד האדם', בישר להורים המאושרים, ואכן לאחר מספר שעות פגה ההרדמה וסאשה התעורר אל חיים חדשים-ישנים, הוא האזין לקול הציפורים, לרוח, ופשוט שאג בהתרגשות: 'אני שומע...'

חודש נוסף חלף וולדימיר התכונן גם הוא לניתוח המסובך, אבל להפתעתו יום לפני שעלה אל הטיסה ליפן התקשרו לפתע ממשרדו של פרופסור שימוטו וביקשו לדחות את הניתוח, אבל כשלאחר כמה ימים שוב הוחלט לדחות את הניתוח, החל ולדימיר לדאוג, הדבר היחיד שהצליח להבין הוא כי יש מישהו שדואג לעשות זאת, הוא לא הצליח להבין למי יש אינטרס לפגוע בו וקיווה שזו הדחייה האחרונה.

באחד הימים התברר לולדימיר שמי שדאג לדחיית הניתוח שוב ושוב זה אחיו התאום. פגוע עד עמקי נשמתו פנה אליו ישירות וביקש הסברים למעשיו. סאשה היה מופתע לרגע אבל ביקש מולדימיר שישב מולו כמה דקות שבהם ינסה להסביר מה הביא אותו למעשיו: 'לפני כשבועיים נסעתי באוטובוס העירוני', פתח סאשה את סיפורו, 'מאחוריי ישבו שני בחורים שחשבו שאני זה אתה, הם כנראה לא שמעו על הניתוח שהחזיר לי את השמיעה, והרשו לעצמם לדבר בחופשיות על נושאים שונים, ואז הם החלו לדבר עליך בצורה מכוערת, הם תיארו אותך בצורה כל כך שלילית, שחשבתי לעצמי שאם היית שומע זאת היית מעדיף אולי להישאר בעולם השקט שבו גם אני הייתי עד לפני חודשיים, ואז החלטתי כי עד שלא תהפוך למאיר פנים וחברותי אסור שתעשה את הניתוח, כי עדיף שלא תשמע את מה שחושבים עליך חבריך. עכשיו שאתה יודע זאת אולי תחשוב פעמיים אם כדאי לך להשקיע כדי שתהיה לך סיבה אמיתית לשמוע...'
                                                                 *

המכנה המשותף לכל המצוות המופיעות בפרשת השבוע, הוא הצורך ברחמים וחמלה על האחר, מכיוון שהיחס לנצרך ולנזקק הוא אחד מאבני היסוד של היהדות שעליהן אי אפשר בשום אופן לוותר...  

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר