עשרה בטבת

תגובות: 0

עשרה בטבת הוא יום צום (תענית ציבור).

יום זה נקבע על ידי הנביאים בתאריך שבו החל המצור על ירושלים.
ביום זה מתענים, ונוהגים לומר 'סליחות'.

תענית ציבור

תענית ציבור הוא יום צום לכלל הציבור.
משמעותו המרכזית של הצום הוא יום של עצירה מחיי החומר הרגילים, והתמקדות בתפילה ובמעשים טובים, כדי לעורר רחמי שמים.

במשך השנה ישנם שש תעניות:

יום כיפור שהוא יום צום מן התורה. צום גדליה, עשרה בטבת, שבעה עשר בתמוז ותשעה באב שהם מדברי הנביאים. ותענית אסתר שתוקנה בתקופה מאוחרת יותר.
במקרים מיוחדים שבהם זקוקים עם ישראל לרחמי שמים (בצורת, מלחמה, מגיפה וכדו') בסמכות בית הדין לקבוע ולהכריז על תענית ציבור.


המצור על ירושלים:

מתי זה היה?

3336 לבריאת העולם (-424 לספירה)

מה היה?
נבוכדנצר מלך בבל וחייליו מקיפים את העיר ירושלים, המצור נמשך שנתיים וחצי ובסופו נופלות חומות ירושלים, בית המקדש הראשון נחרב בידי נבוכדנצר, ותושבי ירושלים ויהודה נלקחים לגלות בבל הנמשכת שבעים שנה.
כתוב בפסוק: בַּחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי בֶּעָשֹוֹר לַחֹדֶשׁ בָּא נְבֻכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל הוּא וְכָל חֵילוֹ עַל יְרוּשָׁלַם, וַיִּחַן עָלֶיהָ, וַיִּבְנוּ עָלֶיהָ דָּיֵק סָבִיב (מלכים-ב כה).

מעניין לדעת!

צום עשרה בטבת הוא הצום היחיד שיכול לחול גם ביום שישי, ולמרות קדושת השבת המתקרבת מתענים גם כשהוא חל ביום שישי. וזאת בעקבות הפסוק בספר יחזקאל, המתאר את דבר ה' ליחזקאל על היום הקשה הזה. הקדוש ברוך הוא מצווה עליו לכתוב את היום הזה לזכרון:
וַיְהִי דְבַר ה' אֵלַי בַּשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִית בַּחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ לֵאמֹר:
בֶּן אָדָם כְּתָוב לְךָ אֶת שֵׁם הַיּוֹם, אֶת עֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה סָמַךְ מֶלֶךְ בָּבֶל אֶל יְרוּשָׁלִַם, בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה.
ישנו דגש מיוחד על 'עצם היום הזה', שהרי תחילת המצור הוא תחילת החורבן והנפילה של ירושלים ומלכות יהודה, ולכן נצום בו גם כשיחול ביום שישי.

שותפות:

ראוי להשתתף ולהתחבר עם הציבור באבלו ובצערו, וכמו שכתב מחבר השולחן ערוך (אורח חיים, תקעד): 'כל הפורש מן הצבור אינו רואה בנחמתן; וכל המצטער עמהם זוכה ורואה בנחמתן'.

יש לנו תקווה:

עתיד היום הזה יחד עם כל ימי התעניות להפוך ליום של שמחה וששון,
וכדבר הנביא זכריה:
כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת: צוֹם הָרְבִיעִי וְצוֹם הַחֲמִישִׁי וְצוֹם הַשְּׁבִיעִי וְצוֹם הָעֲשִׂירִי יִהְיֶה לְבֵית יְהוּדָה לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה וּלְמֹעֲדִים טוֹבִים, וְהָאֱמֶת וְהַשָּׁלוֹם אֱהָבוּ.


יום הקדיש הכללי:

בדורנו נקבע יום זה ליום הקדיש הכללי, לזכרם של נפטרים ונרצחים שמועד פטירתם אינו ידוע, וביום זה אומרים קדיש לעילוי נשמתם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר