חג הביכורים

תגובות: 0

חג השבועות

אם נצטרך להגדיר את החג הכי יהודי, נצטרך אולי לבחור בחג השבועות - חג מתן התורה. כי חג השבועות על פי המסורת הוא היום שבו ניתנה התורה לישראל בהר סיני. ומה שמייחד את עם ישראל מול כל האומות זו כמובן התורה. אז מה זה בדיוק החג הזה? חג הביכורים? איזה ביכורים? חג השבועות, לאלו שבועות אנו מתכוונים?
אז קדימה, נעשה קצת סדר בדברים:

שבעה שבועות ואז מגיע שבועות

חג השבועות הוא החג היחיד מבין שלושת הרגלים שהתאריך שלו לא מוזכר בתורה. אז איך אנחנו יודעים מתי לחגוג אותו?
בדיוק לשם כך יש לנו את מצוות ספירת העומר, סופרים שבעה שבועות ממחרת חג ראשון של פסח, וכשמגיעים ליום החמישים חוגגים את חג השבועות, לא פלא שקוראים לחג הזה שבועות. ולפעמים מכנים אותו פשוט 'יום החמישים'.

חג הביכורים, בעיקר חיטים

מכירים את סלסילות הביכורים היפות המעוטרות בעלים ופרחים? לא בגלל זה נקרא חג השבועות בשם חג הביכורים.
אז למה כן?
הביכורים הם מנחה שמביאים החקלאים למקדש מפירות העונה החדשה שגדלו בשדותיהם.
בחג השבועות מביאים בפעם הראשונה לבית המקדש את החיטים החדשות, (בפסח הביאו את קרבן העומר השעורים הראשונות) ומהן מכינים את קרבן שתי הלחם.
וכמו שכתוב בפסוק (שמות לד): 'וְחַג שָׁבֻעֹת תַּעֲשֶׂה לְךָ בִּכּוּרֵי קְצִיר חִטִּים'.
אבל גם ביכורים מפירות הארץ אפשר להתחיל להביא למקדש מחג השבועות ועד החנוכה. אבל החיטים הן העיקר. [בתקופה זו של השנה רק החיטים והשעורים בשלים, מתוך כל שבעת המינים, ואילו שאר הפירות עדיין צריכים זמן, ולכן מתפרשת תקופת הביכורים על פני חצי שנה].
חקלאות, שמחה, ברכה והודאה
חג השבועות נקרא גם 'חג הקציר', זמן של שמחה גדולה לחקלאים הקוצרים את שדות התבואה ומכניסים לאסמים את בסיס המזון לכל השנה הקרובה.
בעת השמחה זוכרים בני ישראל את מי שנתן להם את השפע הגדול, מי שהוריד להם גשמים ובירך את תבואת הארץ, והם מביאים מביכורי החיטה לבית המקדש ומודים להקב'ה.
במקדש מקריבים מהחיטה החדשה את קרבן שתי הלחם, קרבן זה העשוי מן החיטה, המזון הבסיסי של האדם, מסמל את ההודאה להקב'ה על שפע הפירות שנועדו למזון האדם.
ועל כך אמרו חכמים (ראש השנה טז ע'א):
'..מפני מה אמרה תורה הביאו שתי הלחם בעצרת?  מפני שעצרת זמן פירות אילן הוא. אמר הקב'ה: הקריבו לפני שתי הלחם בעצרת כדי שיתברכו לכם פירות אילן'.
כשאנו מודים על השפע אנו זוכים לקבל עוד ועוד מידו הטובה של הקב'ה.

זמן מתן תורה

חמישים הימים שבין חג ראשון של פסח לחג השבועות, הם גם חמישים ימי ההכנה של בני ישראל מיום היציאה ממצרים ועד הרגע שבו עמדו למרגלות הר סיני ושמעו את עשרת הדברות.
ביום זה, של חג השבועות, לפני 3322 שנה עמדו בני ישראל למרגלות הר סיני, ובקריאת נעשה ונשמע קיבלו על עצמם לקיים את דבר ה'.
ועדיין קריאה זו מהדהדת עד עצם היום הזה, כאשר למרות כל הקשיים והגזרות, הגלויות והפרעות, עם ישראל עדיין זוכר את הרגע שבו עמד למרגלות הר סיני ומחייה מחדש בכל יום את המחויבות לתורת ישראל.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר